06:15 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Piirilinna Valka alkoholikaupluste põhilise ostjaskonna moodustavad Eesti elanikud.

Aktsiisitõus tekitas alkoturismi Lätisse

© Flickr / Søren Lund
Eesti uudised
lühendatud link
895 0 0

Veebruarist tõusid Eestis alkohoolsete jookide hinnad. Meie maa ettevõtlikud inimesed võtsid ette teekonna naaberriiki Lätisse, kus seda toodet saab odavamalt. Ärimehed plaanivad avada senistele lisaks uusi alkoholipoode piiripunktides.

ТАLLINN, 17. veebruar — Sputnik. Eestis tõusis 1. veebruarist kangete alkohoolsete jookide aktsiis 15%, mispeale meie maa elanikud hakkasid sagedamini sõitma alkoholi järele naaberriiki Lätisse.

Müügiketi Alko 1000 Läti filiaali omaniku, ettevõtte ET Invest OÜ juhatuse liige Einar Visnapuu sõnade kohaselt moodustavad piirilinna Valka alkoholikaupluste põhilise ostjaskonna Eesti elanikud, kes ostavad kokku tohututes kogustes odavat alkoholi.

"Seoses alkoholiaktsiisi tõusuga käivad eestlased üha sagedamini Lätis odava viina ja õlle järel," ütles Visnapuu agentuurile BNS.

Tema sõnul on peaaegu kogu kaupluse klientuur (99%) eestlased. Oste sooritavad mitte ainult naaberlinna Valga elanikud, vaid inimesed üle kogu Eesti, sealhulgas Tallinnast.

Visnapuu märkis, et ettevõte kavatseb avada eestlaste jaoks viinapoe ka Eesti-Läti piiripunktis Iklas.

„Läti Valka kaupluse edukas käive ja kõrge kasum on innustanud müügivõrgu haldajaid avama analoogse äriskeemi alusel toimiva kaupluse ka piiripunktis Iklas. On ilmne, et Lätist odava alkoholi kokkuostmise trend iseenesest ei vaibu," lisas ettevõtja.

Visnapuu sõnade kohaselt moodustab valdava osa Valka alkoholikaupluse sortimendist Eestis toodetud alkohol, kuid pisut nõudlust on selle kõrval ka Lätis ja teistes maades toodetud kaubamärkidele.

„Niisiis võib öelda, et me avasime Lätis kaupluse justnimelt eestlaste jaoks, kuivõrd lätlased käivad meil ostmas võrdlemisi harva. Ja kuni Eesti riik jätkab praegust väikeettevõtjatele vaenulikku poliitikat, saab see tendents üksnes süveneda," kinnitas Visnapuu.

Eesti kange alkoholi tootja ja tarnija Liviko on varem teatanud, et veebruarist kehtiva 15%-lise alkoholiaktsiisi tõusu tõttu on ettevõttel kavas viia järjest suuremal määral oma äritegevust Lätti.

"Näeme Lätis oma jookide müümise nimel tõsiselt vaeva ja teeme seda tulevikus veelgi rohkem. Kuna Eestis pole aktsiisitõusu lõppu näha, peame oluliseks, et me joogid oleks seal hästi esindatud," rõhutas Liviko juht Janek Kalvi.

Ettevõte ei välista tulevikus ka oma kaupluste avamist Lätis, lisas ta.

Kalvi märkis, et pärast veebruarikuist aktsiisitõusu Eestis on Lätis alkohol keskmisel 3-4 eurot odavam.

 

 

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27