07:19 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Eesti uudised
lühendatud link
7710

Läinud aasta oktoobris ja tänavu veebruaris mõistis Tartu maakohus süüdi kolm meest, kes panid toime Eesti vabariigi vastaseid kuritegusid, kusjuures kõik kolm meest tegid ebaseaduslikku koostööd Venemaa eriteenistustega.

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. Läinud nädala lõpus mõistis kohus süüdi 32-aastase Eesti kodaniku Maksim Gruzdevi. Kaitsepolitsei ja riigiprokuratuur heitsid mehele ette salajast suhte loomist ja selle pidamist Venemaa eriteenistusega, mis oli suunatud Eesti julgeolekuasutuste tegevuse kahjustamisele. Süüdistuse järgi värbas Venemaa eriteenistus Gruzdevi 2013. aasta teisel poolaastal Venemaa territooriumil Pihkva oblastis, teatas BNS. Gruzdev edastas alates sellest ajast kuni tema kinnipidamiseni läinud aasta oktoobris Venemaa eriteenistusele infot muuhulgas ka kaitsepolitseiameti töötajate tegevusest ning osales Venemaa eriteenistuse agentuur-operatiivtöös. Kohus mõistis Gruzdevile karistuseks neli aastat vangistust.

2015. aasta oktoobris mõistis kohus süüdi 21-aastase Eesti kodaniku Aleksandr Rudnevi, kelle värvati salajasele koostööle 2013. aasta kevadel Venemaal Pihkva oblastis ning infot jõudis ta Venemaa eriteenistusele edastada kuni tema kinnipidamiseni 2015. aasta märtsis.

Süüdistuse järgi edastas Rudnev võõrriigi eriteenistusele vaatlusandmeid Eesti kaitseväelaste tegevusest Lõuna-Eestis ning andmeid Lõuna prefektuuri piirivalvekordonite ja teenistuskohtade kohta. Kohus mõistis Rudnevile riigivastase kuriteo eest karistuseks kaheaastase vangistuse.

Samuti 2015. aasta oktoobris mõistis kohus süüdi 42-aastase määratlemata kodakondsusega Pavel Romanovi, kes asus Venemaa eriteenistusega salajasele koostööle 1994. aastal Venemaal Pihkva oblastis. Koostööd Venemaa eriteenistustega tegi ta kuni 2015. aasta veebruarini, mil ta kuriteos kahtlustatavana kinni peeti. Romanov edastas võõrriigi eriteenistustele teavet Eesti sõjalise kaitsevõime, Eesti riigipiiri kaitsmise ning õiguskaitseasutuste töötajate tööülesannete kohta. Kohus mõistis Romanovile karistuseks neli aastat ja kümme kuud vangistust, millest koheselt kuulub ärakandmisele üks aasta ja kümme kuud.

Riigiprokurör Inna Ombleri sõnul ei olnud süüdimõistetud isikud riigiteenistujad, vaid mehed, kes olid rohkemal või vähemal määral tegevad salakaubandusega, näiteks sigarettide veoga. Selle tegevuse käigus tekkis neil ka kontakt Vene eriteenistustega.

Ombleri sõnul said osad mehed info edastamise või jagamise eest ka varalist kasu, kuid eeskätt oli nende tegevuse motiiv õigustada enda illegaalset tegevust ehk salakaubavedu.

Kaitsepolitsei kõneisiku Harrys Puusepa sõnul olid need kolm süüasja ilmekaks näiteks sellest, et Vene eriteenistused otsivad kontakti Eesti elanikega ning kasutavad ära ka salakaubavedajad, kusjuures alati ei ole oluline, et neil oleks otsene kontakt Eesti julgeolekuasutustega.

"Ühelgi neist ei olnud juurdepääsu Eesti riigisaladusele ega välisteabele," kinnitas Puusepp teisipäeval ajakirjanikele.

Samas lisas ta, et isikute tegevuse läbi oht julgeolekule siiski tekkis. "Kuid see ei jõudnud areneda sinna maani, et oleks ohtu seatud põhjuseaduslikku korda.

Suurema kahju hoidsime kindlasti ära," märkis Puusepp.

 

Peamised teemad