03:59 16. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1321
  • RUB75.9875
Läti, Leedu ja Eesti peaministrite mitteametlik kohtumine.

Baltimaade peaministrid kohtusid Riias

© AFP 2018 / Ilmars Znotins
Eesti uudised
lühendatud link
13820

Reedel toimus Riias Läti, Leedu ja Eesti peaministrite mitteametlik kohtumine, kus arutati pagulaste vastuvõtmise, Rail Balticu projekti, Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream-2 ja teisi aktuaalseid küsimusi.

ТАLLINN, 27. veebruar — Sputnik. Baltimaade peaministrid Māris Kučinskis (Läti), Algirdas Butkevičius (Leedu) ja Taavi Rõivas (Eesti) kinnitasid valmisolekut pagulaste vastuvõtmisega seotud kohustuste täitmiseks ja väljendasid solidaarsust suhtumises Nord Stream-2 projekti, teatas BaltNews.lv.

Rõivas märkis, et Eesti on valmis tegema kõik selleks, et jaotada pagulased kogu Euroopas.

„Ma usun, et pagulasi käsitlevate kokkulepete täitmine on minu riigile täiesti jõukohane. Möönan, et nende kokkulepete jõustumiseks tegelikkuses tuleb teha veel teatavaid jõupingutusi," teatas Eesti peaminister oma kolleegidele. Igaks juhuks täpsustas Taavi Rõivas, et jutt käib jaotuskavas Eestile juba määratud, mitte uutest migrantide partiidest.

Läti peaminister Māris Kučinskis märkis, et Läti on tänaseni vastu võtnud kuus pagulast Süüriast ja Eritreast. „Aga," lisas ta, „juba lähimal ajal võib olukord muutuda." Kusjuures kahe esimesena saabunud pagulaspere paikasaamine annab tema hinnangul alust loota, et Läti tuleb toime ka järgmiste integreerimisega.

Kučinskise sõnul arutas ta Butkevičius ja Rõivasega ka Venemaa ja USA kokkulepet relvarahu ja vaenutegevuse lõpetamise kohta Süürias. Kolm peaministrit jõudsid konsensulele, et sõjategevuse lõpetamine Süürias on võti pagulaskriisi lahendamisele Euroopas.

Rail Balticuga on Eesti teistest ees

Euroopa rööpmelaiusega raudteetrassi Rail Baltic arengut puudutavalt teavitas Taavi Rõivas oma kolleege Eesti edusammusest: tema sõnul on projekt jõudnud siin lõpusirgele — kolm neljandikku trassist on kinnitatud ja viimane neljandik saab kooskõlastatud kõige lähemal ajal.

„See nõuab pidevat tööd ja entusiasmi," selgitas Rõivas kollegidele ja lubas, et enam pole kaugel aeg, mil ülikiire rong tormab läbi kolme Baltimaa.

Kučinskis piirdus kinnitusega Rail Balticu tähtsusest ja toonitas Balti riikide koostöö vajalikkust ühishangete valdkonnas. Ilmselgelt pidas ta silmas vedureid, vaguneid, rööpaid, liipreid jne.

Napisõnaline oli sel teemal ka Algirdas Butkevičius: „Kui selleks tekib vajadus, siis hakkame korralduslikes ja tehnilistes küsimustes lahendusi otsima."

Peaministrid: Nord Stream-2 on vastuolus Euroopa huvidega

Baltimaade peaministrid olid solidaarsed protestides Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream-2 vastu. Põhjendus on endine: maagaasi torutrass number kaks suurendab Euroopa sõltuvust Venemaast ja jätab teised Ida-Euroopa riigid ilma mitmemiljardilistest transiidituludest vene gaasi Lääne-Euroopasse tarnimisel.

Nord Stream-2 projekt kujutab endast Venemaalt Saksamaale maagaasi viiva torujuhtme Nord Stream laiendust. Nord Stream-2 hõlmab kaks paralleelset gaasijuhet, mille koguvõimsus on 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaale. Projekti kohaselt loodud ettevõttest Nord Stream-2 AG kuulub Vene kontsernile Gazprom 50% ja Euroopa naftakompaniidele BASF, E.On, Engie, OMV, Shell — igaühele 10%.

Baltimaade peaministrite mitteametlikud kohtumised toimuvad kord aastas ühes kolmest Balti riigist. Eelmine kohtumine toimus 2015. aastal Vilniuses.

 

 

Peamised teemad