18:38 17. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Mitte-eestlaste hulgas on põgenike suhtes ilmutatud vaenulikkuse tase tervikuna kõrgem kui eestlaste seas.

Eesti elanikud ei taha elada kõrvuti migrandist naabriga

© Sputnik / Екатерина Соловьева
Eesti uudised
lühendatud link
6821

Valdav enamus Eesti elanikest suhtub vastumeelsusega mõttesse elada kõrvuti pagulastega, kusjuures venekeelsete hoiak selles küsimuses on veelgi kompromissitum kui eestlastel.

ТАLLINN, 8. märts — Sputnik. Üle 75% eestimaalastest oleks selle vastu kui nende naabriks koliksid pagulased.

See selgub värskest küsitlusuuringust „Rahvussuhted Eestis", mille korraldas firma Saar Poll eurosaadik Yana Toomi tellimusel.

Mitte-eestlaste hulgas on põgenike suhtes ilmutatud vaenulikkuse tase tervikuna kõrgem kui eestlaste seas. Vaid 71% eestlastest oli sisserändajatest naabrite ilmumise vastu, samal ajal kui teistest rahvustest küsitletute hulgas oli sellise asjakäigu vastaseid 11% võrra rohkem.

Uuring näitas, et eestlased on selles küsimuses kõige sagedamini neutraalsel seisukohal — oma arvamust poolt või vastu ei osanud öelda iga viies küsitletud eestlane. Venekeelsete seas oli kindla seisukohaga vastajaid märgatavalt rohkem: neutraalseks jäi vaid 12%.

Sallivamalt suhtuvad mõttesse elamisest kõrvuti sissesõitnust naabriga kõrgharidusega inimesed ja 15 — 29-aastased noored. Piirkondlikult osutusid kõige tolerantsemateks Lääne-Eesti ja Lõuna-Eesti elanikud.

Euroopa on ise süüdi

Nagu uuringust selgus, hinnatakse rändekriisi põhjuseid üldiselt adekvaatselt. Üle poole vastanuist nimetab peapõhjusena ebastabiilset olukorda Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas.

Teiste põhjuste hulgas nimetasid küsitluses osalenud Euroopa Liidu ja USA poliitikat, seda seisukohta jagas 23% küsitletutest. Venemaa välispoliitika tagajärjeks peab migratsioonikriisi ainult 2% vastanutest.

„Mina olen veendunud, et just nimelt Lääne läbimõtlematu välispoliitika Lähis-Ida regioonis päästis valla Euroopas tuure koguvad negatiivsed protsessid. Ka meie vastutame osaliselt seal valitsevate rahutuste ja sõdade eest," lausus Yana Toom uuringu tulemusi kommenteerides.

Küsitlusuuringus osales 619 inimest üle kogu vabariigi. Küsitluse viis läbi turu-uuringute firma Saar Poll eurosaadik Yana Toomi tellimusel. Uuringu rahastas Euroopa Parlamendi Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) fraktsioon, kuhu kuulub ka Yana Toom.

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  20
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  9
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  36