13:38 14. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1403
  • RUB77.4814
Riigikogu.

Eesti on pagulaste vastuvõtmiseks valmis

© Flickr / Troy David Johnston
Eesti uudised
lühendatud link
1922

Riigikogu kiitis kolmapäeval lõpphääletusel heaks välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muudatused, mis kehtestavad Eestisse saabuvatele varjupaigataotlejatele kindlad kriteeriumid.

TALLINN, 16. märts — Sputnik.  Seaduse muudatused kehtestavad Eestisse saabuvatele varjupaigataotlejatele kindlad kriteeriumid, kohustavad läbima kohanemisprogrammi, õppima eesti keelt ning austama Eesti seadusi ja kultuuri.

"Seadusemuudatused annavad Eestisse saabujatele väga kindla raamistiku ning loovad tingimused lõimumiseks Eesti ühiskonnaga. Mida selgemad on riigi seisukohad, seda kindlamalt tunnevad end nii Eesti elanikud ja ka siia saabujad," ütles riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt.

Nuti sõnul ei ole rändekriisile kiiret lahendust ja seetõttu tuleb arvestada, et rändesurve võib veelgi suureneda, teatas riigikogu pressiesindaja BNS-ile. "Tänaseks on sisserännet puudutavat seadusandlust hakanud üle vaatama enamik Euroopa riike. Eestis sisse viidavad seadusemuudatused juba arvestavad rändekriisi võimalike arengutega," ütles Nutt.

Lisaks kohustuslikule kohanemisprogrammile ja keeleõppele näeb seadus ette, et otsus varjupaigataotleja ümberpaigutamiseks või —asustamiseks Eestisse peab olema tehtud võimalikult kõrgel tasemel, valitsus on kohustatud kaasama otsustusprotsessi ka riigikogu. Eestisse saabuvad ainult need põgenikud, kelle kohta Eesti riik on otsuse juba langetanud ja kelle tagapõhja on uuritud, samuti on võrdsustatud pagulaste ja Eesti elanike sotsiaaltoetused. Politsei- ja Piirivalevamet koostab turvaliste päritoluriikide nimekirja, kust varjupaigataotlejaid vastu ei võeta. Seadusemuudatus näeb ette, et need, kes tingimusi ei täida, ei saa ka Eestisse jääda.

Nutt lisas, et seadusemuudatus on igakülgset läbi arutatud asjasse puutuvate ministeeriumite, õiguskantsleri ja vabaühendustega ning see on hinnatud õiglaseks ja teostatavaks, samuti on muudatus saanud heakskiidu teistelt riigikogu erakondadelt.

Seadus jõustub tänavu 1. mail ja selle rakendusaktid töötavad välja siseministeerium nings sotsiaalministeerium.

 

Samal teemal

Põgenikud lähevad Euroopasse Kaug-Põhja kaudu
Põgenikud üritasid Kreeka ja Makedoonia piiril tarast läbi murda
Seitse põgenikku on nõus tulema Eestisse

Peamised teemad