13:37 14. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1403
  • RUB77.4814
Sauel käib võitlus iseseisvuse eest.

Sauel käib võitlus iseseisvuse eest

© Flickr / Holger Vaga
Eesti uudised
lühendatud link
7511

Haldusreformist on põhjustatud lahkhelid Saue linna juhtkonnas. Saue linnapea Tõnu Urva ja linnavolikogu esimees Valdis Toomast on avaldanud vastastikku umbusaldust. Konflikti põhjuseks on – ei rohkem ega vähem kui – linna iseseisvus.

TALLINN, 18. märts — Sputnik. Väikese Saue linna juhtide seas pulbitsevad šeikspiirlikud kired. Linnavolikogu liikmed avaldasid umbusaldust linnapeale seoses sellega, et ta on vastu linna ühendamisele naabervaldadega. Linnapea omakorda esitas umbusaldusavalduse linnavolikogu esimehe vastu, süüdistades teda valetamises.

Lahutav kuristik linnavõimu seadusandliku ja täitevorgani juhtide vahel tekkis linna jaoks ajaloolise tähtsusega küsimuses — kas ühendada naabervallad Kernu, Nissi ja Saue vald linnaga üheks haldusüksuseks või jääda iseseisvaks linnaks.

Linnapea mingeid plusse Saue ja naabervaldade ühinemises ei näe. Intrevjuus Sputnikule märkis ta, et mõistab suurepäraselt naabervaldade soovi linnaga ühineda, kuid Sauele endale see tema arvates mingit kasu ei too. „Saue on ammuilma üks kümnest kõige edukamast Eesti omavalitsusest. Ma ei näe põhjust, mille pärast linn peaks kellegagi ühinema," ütles Urva.

Linn jääb keskuseks

Linnavolikogu esimees Valdis Toomast arvab teisiti. Tema sõnul olnuks juba ammu tarvis selles piirkonnas haldusreform läbi viia, kuna suure hulga asutustega, kuid väikese omavalitsusena ei ole Saue linn ilma naabrite abita suuteline edasi arenema. Näiteks tõi volikogu esimees plaanid kahe uue koolihoone ehituseks, mille maksumus ületab kolmekordselt linna rahalised võimalused.

Тoomast märkis ühtlasi, et linna teenuseid ja hüvesid kasutavad paljud ümberkaudsete valdade elanikud, linnakassasse nad aga sentigi sisse ei too. Suuremaks haldusüksuseks ühinemine saaks luua võimalused õiglasemaks maksupoliitikaks. Linnapea väljendatud pelgust ühinemise ees peab ta põhjendamatuiks.

„Ma ei tea täpselt, mida ta kardab. Pärast liitumist jääme me niikuinii uue haldusüksuse keskuseks," toonitas Toomast.

Toomast: küsitlus korraldati ebakorrektselt

Saue elanikud pooldavad pigem Tõnu Urva seisukohta. Äsjase rahvaküsitluse andmetel oli valdav osa linlasi valdadega liitumise vastu, kuid Valdis Toomast leiab, et selle rahvahääletuse tulemused olid ühinemise vastaste poolt manipuleeritud.

Tema hinnangul lihtsalt hirmutati valijaid, et pärast teiste haldusüksustega liitumist juhtub linnaga midagi halba. Näitena nimetas Toomast linlaste seas levitatud petujutte, et pärast valdadega liitumist pannakse Saue linna gümnaasium kinni.

„Tegelikult on suureks haldusüksuseks ühinemine ainus garantii selleks, et meie gümnaasiumi EI suleta!" rõhutas Toomast.

Ta osutas sellele, et rahvaküsitlusest võttis osa alla poole kõigist Saue elanikest, nii et pole mõtet selle põhjal ühemõtteliselt rääkida linlaste eelistustest. Küsitlus ei olnud tema hinnangul korrektselt korraldatud ja selle tulemus oli tugevalt mõjutatud ühinemise vastaste kihutustööst. Linnavolikogu esimees leiab, et linnapea Tõnu Urva on lihtsalt hirmul oma töökoha pärast.

„Usun, et härra Urvale hakkas linnapea amet lihtsalt meeldima ja ta otsustas, et poolteist aastat sellel ametipostil on tema jaoks liiga vähe. Ja nüüd püüab kõigest hingest oma kohal edasi püsida," ütles Toomast.

Linnapea lükkab süüdistused ümber

Urva ise nimetas talle esitatud süüdistusi absurdseteks. Tema sõnul tegelesid kihutustööga avalikes kohtades just ühinemise pooldajad, sealhulgas ka Toomast. Inimesi kutsuti hääletama valdadega ühinemise poolt põhjendusega, et vastasel juhul võib Saue lähimatel aastatel üldse Eesti kaardilt kaduda.

„Meie üksnes kutsusime linlasi rahvahääletusest osa võtma. Väited, et me inimesi kuidagiviisi hirmutasime, ei vasta absoluutselt tegelikkusele," lausus linnapea.
Ta kinnitas ka, et tema seisukoht ei ole kuidagi seotud kartusega kaotada oma töökoht. Kui sellisele hirmule oleks kohta leidunud, siis loogilisem olnuks, vastupidi, astuda liitumise toetajate leeri, sõnas Urva. Pealegi, riik on lubanud maksta heldet kompendatsiooni neile ametnikele, kes haldusreformi tõttu töö kaotavad.

Kuidas ka poleks, elanike küsitluse tulemused on vaid soovitusliku iseloomuga. Lõpliku otsuse langetavad linnavolikogu ja vallavolikogud 31. märtsil. Saue linna ühinemise korral Nissi, Kernu ja Saue vallaga tekib Eesti kaardile uus haldusüksus elanikkonnaga 21 000 inimest ja territooriumiga 640 ruutkilomeetrit.

Saue linnas vahetus võimuliit

Tõnu Urva andis Sputnikule intervjuu tund aega enne neljapäevast Saue linnavolikogu istungit, mis osutus talle linnapea rollis viimaseks.

Eile moodustas Saue linnavolikogus uus 9-liikmeline koalitsioon, milles on partnerid IRL ja Reformierakond.

Istungil oli päevakorras umbusalduse avaldamine linnavolikogu esimehele Valdis Toomastile, mille esitas 10. märtsil valimisliidu Kindlad tegijad kuus liiget, istungil toetust ei leidnud.

Saue Linnavolikogu IRL-i ja Eesti Reformierakonna fraktsioon avaldasid umbusaldust Saue linnapeale Tõnu Urvale, volikogu aseesimeestele Matti Nappusele ja Jaan Moksile ning volikogu komisjonide esimeestele Matti Nappusele, Meelis Telliskivile ja Maie Särakule. Jaan Moks kuulub Eesti Keskerakonda, ülejäänud kolm valimisliitu Kindlad tegijad. Kõik kolm umbusaldusavaldust said volikogu enamuse toetuse.

Eile valis volikogu Saue linnapeaks reformierakondlasest Harry Pajundi.

 

Peamised teemad