07:55 25. September 2018
Kuula otse
  • USD1.1773
  • RUB77.5752
Piirivalve kiirreageerimisüksus idapiiril saab juurde mitukümmend uut liiget ja varustust.

Riik tugevdab K-komandot

© REUTERS / INTS KALNINS
Eesti uudised
lühendatud link
14910

Politsei eriüksus K-komando ja piirivalve kiirreageerimisüksus idapiiril saavad juurde mitukümmend uut liiget ja varustust, sest riik on otsustanud panustada erioperatsioonide läbiviimise võimekusse, kirjutab Postimees.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Ainuüksi järgmisel aastal idapiirile lisanduva kaheksa täiendava piirivalve kiirreageerimisüksuse liikme palkamine läheb koos neile varustuse hankimisega maksma üle 300 000 euro, see teeb üle 35 000 euro iga uue liikme kohta.

Riigi pikem plaan on piirivalve kiirreageerimisüksust paari aasta jooksul aga kokku 20 inimese võrra suurendada, mis tähendab, et raha on juurde vaja veel vähemalt pool miljonit eurot. Praegu on idapiiril töötavas üksuses ametis üle 30 inimese. Umbes pooled neist tegutsevad Narva piirilõigul ja teised Lõuna-Eestis, kus on püsiv probleem ebaseadusliku inimkaubandusega, teatab BNS osutusega Postimehele.

Teine üksus, mille isikkoosseis on juba praeguseks tõusnud ja tõuseb edaspidigi, on Eesti ainus niinimetatud klassikaline rünnaküksus K-komando, mis igapäevaselt tegeleb kurjategijate kinnipidamisega, kuid on treenitud lahendama ka pantvangikriise ja muid eriolukordi. Seda, kui palju täpselt Tallinnas baseeruv eriüksus suureneb, ei avalikustata, sest kogu üksusega seonduvat kaitseb riigisaladus.

Politsei — ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri sõnul kohustab riiki eriüksustesse panustama muutunud julgeolekuolukord Euroopas ja vahetud ohud Euroopa Liidu välispiiril. "K-komando on üksus, mis nii nagu igal pool Eestis, viib ka välispiiril läbi erioperatsioone nii maalt, veest kui õhust. Samuti toetame K-komandoga kaitsepolitseid riigi julgeolekut ohustava kuritegevusega võitlemisel," ütles Vaher.

Politseijuht Vaheri sõnul on politsei reageerimiskiiruse suurendamine eluliselt vajalik. "Praktikutena teame, et kiire ja otsustav reageerimine on tunduvalt edukam kui kurjategijate hilisem jälitamine," selgitas ta. "Oleme parandanud kriminaalluure võimekust, et kiiresti reageerivate üksuste kasutamine oleks võimalikult tõhus. Otsustava löögi andmine õnnestub siis, kui teame, millal ja kus seda teha," rääkis politseijuht.

Vaheri sõnul koguvad organiseeritud kuritegevuse uurimisega tegelevad politseiüksused aina enam jälitusinformatsiooni gruppide kohta, kes korraldavad ebaseaduslikku rännet ning tegelevad salakaubaveoga. "See info annab piirivalve kiirreageerijatele võimaluse olla õigel ajal õiges kohas ja pidada kurjategijad koos tõenditega kinni," ütles Vaher.

Juhuks kui piiriüksuse oma jõududest ei piisa, peavadki K-komando liikmed olema ööpäev läbi valmis istuma Tallinnas helikopterile, et jõuda ükskõik millisesse Eestimaa otsa appi vähem kui tunni ajaga.

 

Peamised teemad