00:37 17. Detsember 2017
Tallinn+ 1°C
Kuula otse
Välisminister Marina Kaljurand.

Eesti on tänasest Euroopa Nõukogu ministrite komitee eesistuja

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
5 0 0

Välisminister Marina Kaljurand osales Sofias toimuval Euroopa Nõukogu ministrite komitee kohtumisel ning võttis täna, 18. mail, Bulgaarialt üle eesistumise Euroopa Nõukogus.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. „Euroopa Nõukogu liikmesriikide eestkõnelejana seisab Eesti tugevalt Euroopa põhiväärtuste — inimõiguste, demokraatia ja õigusriigi eest," rõhutas välisminister Kaljurand.

Välisminister Kaljurand avaldas tunnustust Bulgaariale eduka eesistumise puhul ning kinnitas, et Eesti jätkab juba Bulgaaria eesistumisperioodil tõstatatud teemadega ning lisab juurde omalt poolt ka muid mõõtmeid, sealhulgas digitaalse. „Keskendume inimõigustele ja õigusriigile internetis, soolisele võrdõiguslikkusele ning laste õigustele," lausus välisminister Kaljurand, teatas välisministeeriumi avalike suhete osakond.

Laste õiguste edendamisel keskendub Eesti Kaljuranna sõnul kolmele põhiteemale: laste suurem kaasamine ja osalus otsustusprotsessides, laste õigused digitaalses keskkonnas ning lapsed migratsioonikriisis. „Laste õigustesse panustamine on oluline õiglasema ja kaasavama ühiskonna arendamisel," lisas Kaljurand.

Rahvusvahelisele õigusele tuginedes edendab ja kaitseb Euroopa Nõukogu ligi 150 miljoni lapse õigusi. Eesti eesistumise ajal on plaanis mitmeid laste õigusele pühendatud üritusi.

Inimõiguste ja õigusriigi kaitsel internetis jätkab Eesti Kaljuranna sõnul eesistujana aktiivselt Euroopa Nõukogu tegevuse toetamist interneti haldamisel. „Kiiresti areneva IKT-valdkonna ja selle mõjude tõttu tuleb pöörata senisest suuremat tähelepanu interneti kasutajate inimõiguste kaitsmisele ning hoides ja levitades demokraatia põhimõtteid," lausus välisminister Kaljurand.

Näiteks aitab Eesti korraldada juunis Brüsselis toimuvat EuroDIG konverentsi, mis on interneti valitsemise valdkonnas olnud peamiseks Euroopa tasandil kaasava arutelu ja mõttevahetuse platvormiks.

Soolise võrdõiguslikkuse teemal toimub Euroopa Nõukoguga koostöös 30. juunil ja 1. juulil Tallinnas kõrgetasemeline konverents, kus peatutakse pikemalt soolõimel riiklikul tasandil ja rahvusvahelistes organisatsioonides ning uue meedia mõjul soolisele võrdõiguslikkusele.

Tänasel kohtumisel arutasid välisministrid Sofias Euroopa demokraatia julgeolekut ja inimõiguste ning õigusriigi olukorda Euroopa Nõukogu liikmesriikides. Kaljurand rõhutas, et rahvusvahelise õiguse normide ja põhimõtete ning Euroopa Nõukogu konventsioonisüsteemi austamine kõigi riikide poolt on üheks oluliseks julgeoleku garantiiks, seda eriti väikeste riikide jaoks. Rääkides inimõiguste tagamisest konfliktipiirkondades rõhutas välisminister Kaljurand vajadust hoida pidevat tähelepanu olukorral illegaalselt okupeeritud Krimmis ning Abhaasias ja Lõuna-Osseetias.

Eesti on Euroopa Nõukogu ministrite komitee eesistuja kuni 22. novembrini, mil eesistumise võtab üle Küpros. Eesistumise ajal esindab poliitiliselt organisatsiooni eesistujariigi välisminister. Eesti esimene eesistumine Euroopa Nõukogus toimus 1996. aastal.

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Infotehnoloogia ekspert ja portaali geenius.ee peatoimetaja Hendrik Roonemaa soovitab kõigil Eesti inimestel oma internetiparoolid kiiremas korras välja vahetada, sest reedel avalikustatud leke on arvatust märksa suurem.

  37
 • Vene dessant siseneb Krimmi, Illustreeriv foto

  2. detsembril 2017. aastal kuulutas õhudessantvägede ülem Andrei Serdjukov välja eraldi õhuvägede dessantpataljoni moodustamise Krimmis.

  44
 • Inna Zlidnis

  Eesti jalgpallikoondise ja Ungari jalgpalliklubi Ferencváros mängija Inna Zlidnis rääkis portaalile Sputnik Eesti naiste jalgpallist, Ungari köögi mõjust figuurile ja sellest, kas Budapesti linna tasub külastada.

  88