10:26 21. November 2018
Kuula otse
 • USD1.1421
 • RUB75.0039
Eesti mereväe sõjalaevastikku miinijahtija Admiral Cowan.

Eestile usaldati NATO mereväeüksuse juhtimine

CC0 / Gordon Glen
Eesti uudised
lühendatud link
24 0 0

Eesti mereväelane tõuseb esmakordselt NATO mereväeüksuse ülemaks.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik. Kolmapäeval asub NATO 1. alalise miinitõrjegrupi etteotsa kaptenleitnant Johan-Elias Seljamaa. Tegemist on esimese korraga, kus Eesti mereväelasele usaldatakse NATO mereväeüksuse juhtimine.

22. juunil leiab Kieli mereväebaasis aset NATO 1. alalise miinitõrjegrupi ülema vahetustseremoonia, käesoleva aasta jaanuarist gruppi juhtinud Saksa mereväe kaptenleitnant Martin Schwarz annab üksuse juhtimise üle Eesti mereväe kaptenleitnant Johan-Elias Seljamaale, viitab BNS kaitseväe peastaabi infole.

Kaptenleitnant Seljamaa alluvusse kuuluv staap saab olema rahvusvaheline. Lisaks temale kuuluvad staapi kolm Eesti mereväelast ning mereväelased Saksamaalt, Belgiast ja Hollandist. Koostöö rahvusvahelisust rõhutab ka kasutatav staabilaev, milleks on Saksa mereväe toetuslaev Elbe. 2017. jaanuarist suureneb staabitöös osalevate Eesti mereväelaste hulk ning staabilaevaks saab Eesti mereväe laevastiku tuukri- ja toetuslaev. NATO 1. alalise miinitõrjegrupi juhtimine antakse eestlaste poolt üle 2017. aasta suvel.

Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevadegrupist on NATO 1. alaline miinitõrje grupp valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas. Grupp, mis koosneb liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest, näitab NATO lippu ja kohalolekut erinevate riikide õppustel ja harjutustel.

Eesti mereväe sõjalaevastikku kuulub kolm Sandown-klassi miinijahtijat Admiral Cowan, Sakala ja Ugandi ning Lindormen-klassi tuukri- ja toetuslaev Tasuja.

 

Peamised teemad

 • Roomikdroon TheMIS

  Esmaspäeval, 19. novembril Brüsselis toimunud EL riikide välis- ja kaitseministrite kohtumisel kirjutas Eesti alla kolmele sõjalisele programmile, laiendades sellega osalemist NATO-st sõltumatus Euroopa kaitsealgatuses.

  12
 • Austraalia peaminister Scott Morrison

  Austraalia konservatiivne valitsus teatas, et ei kavatse sarnaselt USA-le ja mitmele Euroopa riigile ÜRO ränderaamistikuga ühineda.

  5
 • Saksamaa politsei

  Prokurörid kahtlustavad tuneeslast "bioloogilise relva tahtlikus valmistamises", kuid polnud selge, kas ta aktiivselt kavandas ka rünnakut.

  26