07:54 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Eesti uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
10141

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme peab taunimisväärseks president Kersti Kaljulaidi seisukohta, mille järgi võib end eestlaseks nimetada igaüks, kes ennast selle rahvuse esindajana tunneb.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. "Rahvusriigi idee on sattunud tõsise rünnaku alla, sest eestlust on asutud ümber defineerima," ütles Helme pressiteate vahendusel.

"Viimases Maalehes nimetab president Kersti Kaljulaid eestlaseks igaüht, kes ennast eestlaseks peab. Veelgi enam, tema jaoks on eestlane ka inimene, kes on võtnud e-residentsuse tunnistuse. Ma ei imestaks, kui sellise definitsiooniga tuleks lagedale mõni Lääne-Euroopa vasakintellektuaal. Ent kui niimoodi defineerib eestlast ennast konservatiiviks nimetav vabariigi president, on põhjust häiret anda," vahendas BNS Helme sõnu.

"Esiteks, eestlane ei ole mitte see, kes ennast eestlaseks peab, vaid see, keda ka teised eestlased eestlaseks peavad," selgitas Helme enda vastupidist lähenemist. "Ka president olemiseks ei piisa, kui ainult ise end presidendiks peetakse. Teiseks, ajalooliselt on eestlastel tavaks määratleda end keele- ja kultuuripõhiselt."

"Eestlane on see, kes tunneb sügavat sisemist emotsionaalset seotust selle maa ja selle maa põlisrahvaga. Eristume väga selgelt näiteks suurriikidest, kus rahvusidentiteet võib põhineda kodakondsusel. President Kaljulaidi eestluse definitsioon on vastuolus meie põhiseaduse vaimuga, mille kohaselt Eesti riik on loodud eesti keele ja kultuuri säilimiseks," lisas Helme.

Helme sõnul võiks Kaljulaidi mõtteavaldust võtta intellektuaalselt huvitava mõttena, kui samal ei toimuks riigis üha sagenevaid katseid seada kahtluse alla Eesti kui rahvusriigi idee.

"Me näeme, et uus valitsus on sisuliselt hakanud liikuma kakskeelse riigi suunas," märkis Helme. "Alles neljapäeval võeti riigikogus vastu eelnõu, mis võimaldab õigusabi taotluse esitamist vene keeles. Kui kellelgi oli lootus, et IRL kaitseb sotside ja Keskerakonna vasakpoolses valitsuses rahvuslikke huve, siis nüüdseks on selgunud, et IRL on sini-must-valge lipu maha pillanud ja trambib sellel poriste saabastega."

"Vähe sellest, et IRL hääletas riigikogus venekeelse õigusabi poolt, sai hiljuti teatavaks, et IRL soovib Tallinna linnavolikogus hakata stenogrammide ja istungite videote tõlkimist vene keelde. Rahvuslik erakond tahab venelastelt võtta igasuguse motivatsiooni eesti keelt õppida. Kui arvestada, et IRL on sisuliselt presidendi koduerakond, siis asetub tema Maalehes avalikustatud eestlase definitsioon oma loogilisele kohale," lausus Helme.

Helme rõhutas, et nii president, tema koduerakond kui ka valitsus ei tohiks unustada, et Eesti riiki pole vaja kellelegi peale eestlaste.

"Eesti riik ei ole vajalik Venemaale, USA-le, NATO-le või Euroopa Liidule. Eesti riiki on vaja eestlastele," selgitas Helme. "Kui Eesti ei ole rahvusriik, siis ei ole sellel riigil mõtet. Ärme unustame, siin on ainult üks rahvas, kes on elanud sellel maalapil tuhandeid aastaid. See on Eesti rahvas."

Helme sõnul on just EKRE olulisemaid ülesandeid Eestit rahvusriigina hoida.

"Eestlane on igaüks, kes ennast eestlaseks peab," rääkis Kaljulaid Maalehele. "Selle kohta ei ole põhiseaduslikku piirangut, mis on presidendivalimistel, et peab olema sünnijärgne Eesti kodanik. Eestlane võib olla ka inimene, kes on võtnud e-residentsuse tunnistuse ja siis ta tuleb sulle Slush'il ütlema: "Saad aru, ma olen nii eestlane!" Minu jaoks ta ongi."

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
defineerimine, rahvusriik, eestlus, kriitika, IRL, EKRE, Kersti Kaljulaid, Mart Helme, Eesti

Peamised teemad