14:04 26. September 2017
Tallinn+ 14°C
Kuula otse
Alanud aastast töötukassa hakkab hindama kõigi püsiva tervisekahjustusega inimeste töövõimet ning maksma osalise või puuduva töövõime korral töövõimetoetust

Alanud aastast jõustub töövõimereform täismahus

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
2310

Alates pühapäevast jõustub töövõimereform täies mahus, mis tähendab, et töötukassa hakkab hindama kõigi püsiva tervisekahjustusega inimeste töövõimet ning maksma osalise või puuduva töövõime korral töövõimetoetust.

TALLINN, 1. jaanuar — Sputnik. Senistel töövõimetuspensionäridel tuleb uutel alustel hindamiseks minna töötukassasse, kui neile määratud korduvekspertiisi tähtaeg kätte jõuab, edastas töötukassa. Uuest hindamise korrast ja korduvekspertiisi tähtaja saabumisest antakse kõigile ka kirjaga märku, vahendas BNS.

"Kui eelmisel aastal esitas meile töövõime hindamise taotluse veidi üle 5000 esmakordse pöörduja, siis tänavu ootame üle 50 000 püsiva töövõimetusega inimese töötukassasse uuele hindamisele. Korduvekspertiisi tähtajal töötukassasse pöördumine on väga oluline ja kindlustab inimesele sujuva ülemineku ühest süsteemist teise," selgitas töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel. "Meie palve arstidele on, et tervise infosüsteemis kajastuksid olulised andmed inimese terviseseisundi ja ravi kohta."

Paaveli sõnul on möödunud poole aasta vältel töötukassas tehtud töövõimehindamised näidanud, et uus hindamismetoodika annab varasemast märksa enam teavet inimese tervisega seotud piirangute kohta ning sellest, kuidas teda erinevate teenustega toetada ja leida talle jõukohane ning eneseteostust pakkuv töö.

Töövõime hindamiseks on vaja, et ka terviseandmed kinnitaksid inimese enda hinnangut oma tervisele ja tegevusvõimele. Õigeks ja võimalikult kiireks hindamiseks on vaja, et inimene oleks kuue kuu jooksul enne taotluse esitamist käinud oma terviseprobleemidega pere-, eri- või töötervishoiuarsti juures ning teinud vajalikud uuringud ja analüüsid.

Senise kogemuse põhjal on töövõime hindamine osutunud keeruliseks ja võtnud aega ka juhtudel, kui raviarst ei ole inimese probleemide kohta kas üldse või piisavalt andmeid tervise infosüsteemi kandnud.

Töövõime hindamise taotluse saab esitada töötukassa maakondlikus esinduses kohapeal, saata täidetud taotluse posti või e-postiga või esitada taotluse töötukassa portaali iseteeninduses aadressil www.tootukassa.ee.

Töövõimetoetuse taotluse saab esitada koos töövõime hindamise taotlusega.

Puuet tuvastab ka edaspidi sotsiaalkindlustusamet ning töövõime hindamist ja puude tuvastamist võib taotleda koos. Sellisel juhul saab ühistaotluse esitada kas töötukassasse või sotsiaalkindlustusametisse. Samal ajal saab esitada taotluse ka töövõimetoetuse ja puuetega inimeste sotsiaaltoetuse määramiseks. Töövõime osas teeb otsuse töötukassa, puude raskusastme tuvastab sotsiaalkindlustusamet.

Tagid:
töövõimetoetus, töövõimereform, Töötukassa, töövõimetuspensionärid, Meelis Paavel, Eesti

Peamised teemad