12:47 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
3910

Tallinna Kesklinna keskerakondlasest vanem Alar Nääme jäi lõplikult süüdi linna raha omastamises, sest riigikohus ei võtnud tema kassatsioonkaebust menetlusse.

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. Sellega jõustus alama astme kohtu otsus millega Nääme mõisteti süüdi linna raha omastamises. Tallinna ringkonnakohus jättis mullu septembris muutmata Nääme süüdimõistmise omastamises, vahendas BNS.

Nääme kinnitas kolmapäeval BNS-ile, et lahkub Kesklinna vanema ametist. "Ega vist teisi valikuid pole, see tuleneb seadusest," sõnas ta.

Võimaliku Euroopa inmõiguste kohtusse edasikaebamise osas lausus Nääme, et arutab seda advokaadiga. Keskerakonnast lahkumise üle räägib Nääme aga enda sõnul erakonna esimehe ja juhatusega. 

Harju maakohus mõistis mullu 30. juunil Nääme omastamises süüdi ja määras talle rahalise karistuse. Kohtu hinnangul on Nääme süü omastamises tõendatud ja tal tuleb selle eest tasuda rahaline karistus 200 päevamäära ulatuses, mis Nääme sissetulekut arvestades teeb 6300 eurot.

Eeluurimisel kogutud andmete järgi korraldas Nääme Valga elanike kontsertidele kutsumise flaieritega, mis ühtlasi tutvustasid Näämet kui riigikokku kandideerijat, sisaldasid Keskerakonna sümboolikat ja kandidaadi valimislubadusi.

Nääme on meediale kinnitanud, et süüdistus esitati talle juba enne jõule ja endal ta süüd ei näe.

Nääme oli toona Keskerakonna riigikogu kandidaat Valga-, Võru- ja Põlvamaal.

Nääme lõplikku süüdijäämist kommenteerinud sotsiaaldemokraadist linnavolikogu liige Hanno Matto leiab, et uus linnaosavanem peab olema laitmatu renomeega.

"Sotsiaaldemokraadid ja ka Kesklinna halduskogu on korduvalt nõudnud Nääme ametist vabastamist. Leian, et Näämel oleks olnud eetiline oma ametist ise tagasi astuda ja keskenduda oma süütuse kaitsmisele. Paraku on tema ametis jätkamine kahjustanud oluliselt Tallinna mainet ning diskrediteerinud ausate linnaametnike tööd," selgitas Matto pressiteate vahendusel.

Matto loodab, et Jüri Ratase juhitud Keskerakond ei leia Näämele kohe uut ja sooja ametikohta maksumaksja raha eest nagu "tehti seda Ester Tuiksoo või Lauri Laasi näol".

Alates 15. jaanuarist taastuvad Matto volitused Kesklinna halduskogus, kus ta protestiks Nääme linnaosavanemana jätkamise tõttu oma kuuluvuse peatas.

Nääme esitas lahkumisavalduse

„Tänase päevaga sai minu jaoks üks ajajärk otsa. Tulenevalt Riigikohtu otsusest ja seadusest pole mul võimalik enam Kesklinna vanema ametis jätkata, mistõttu olen ka edastanud ametist lahkumise palve linnapea ülesandeid täitvale Taavi Aasale," teatas Nääme pressiteate vahendusel.

„Tänan siiralt kõiki neid inimesi, kellega mul on olnud au oma ametiaja jooksul koos töötada. Eriline tänu kuulub muidugi Tallinna Kesklinna valitsuse tublidele ja pühendunud töötajatele. Mul on hea meel, et hiljuti sai kauni kuue Viru tänav ning panime alguse Tammsaare pargi rekonstrueerimisele. Kesklinn on ja peab olema pealinna au ja uhkus," lisas Nääme.

Ta tunnistas: „Mõistagi on kohtutee olnud minu jaoks eelkõige emotsionaalselt raske. Austan ja aktsepteerin kohtuotsust ning plaanin nüüd mõneks ajaks aja maha võtta. Olen koos pere ja lähedastega ning mõtlen enda jaoks selgeks uued sihid. Astun nüüd avalikust elust kõrvale ning palun mulle seda võimaldada. Kas veel kunagi poliitika juurde tagasi pöördun, näitab aeg."

Tagid:
vanem, omandamine, kassatsioonkaebus, süüdistus, raha, Keskerakond, Alar Nääme, kesklinn, Eesti, Tallinn

Peamised teemad