18:01 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Eesti uudised
lühendatud link
76 0 0

Eestimaa Roheliste erakond kahtlustab valitsust korruptiivsetes sidemetes metsatöösturitega ja nõuab, et ei lubataks metsade raiemahu suurendamist.

ТАLLINN, 11. jaanuar — Sputnik, Аleksei Toom. Maruline toetuskampaania hiiglasliku puidutöötlustehase rajamiseks Eestis ei ole leidnud mõistmist riigi roheliste ridades. Opositsioonierakonna avalik protestikiri kätkes süüdistust korruptiivsetes sidemetes valitsuse ja metsatöösturite vahel.

Ettevõte Est-For Invest suutis mõned päevad tagasi pälvida üldsuse tähelepanu oma teadaandega kavatsusest investeerida miljard eurot puidurafineerimistehase ehitamiseks. Terve hulk valitsusametnikke ja asjaomase tööstusharu erafirmade juhte on juba jõudnud sellele projektile toetust avaldada. Reklaamikära, millel on kõik propagandakampaania tunnused, on saanud toetust kohalikus massimeedias.

Metsade kaitsmine pole kapriis, vaid vajaduslik nõue

Kuid üldised arutelud selle üle, mil määral on väljakuulutatud ulatusega investeering kasulik Eesti majandusele ja riigieelarvele, ei sisalda mingisugust konkreetset teavet. Mitte midagi ei ole räägitud projekti üksikasjadest ega selle rahastusallikatest ega ka sellest, kuidas see võib mõjuda Eesti metsade seisundile. Ilmne on, et detailset äriplaani sel projektil lihtsalt ei ole, ehkki selle initsiaatorid kõnelevad peatsest ehitustöö ettevalmistuste alustamisest.

Nagu leiab erakond Eestimaa Rohelised, võivad ehituskavad kätkeda endas korruptsiooniohtu ja sisuliselt täiendavat survet valitsuse niigi ülimalt läbimõtlemata metsanduspoliitikale.

Erakonna esimees Aleksander Laane väitis, nagu on kirjas Eesti Sputniku käsutuses olevas roheliste avalikus kirjas: „Suurinvesteeringuid puidust kõrge lisandväärtusega toodete tegemiseks võib ainult tervitada. Kuid suured otsused eeldavad ka suurt vastutust ning elukeskkonna säilitamine on jätkusuutliku äritegevuse eelduseks, aga mitte üks valikuvõimalustest."

Keskkonnakaitsjad osutavad järjekordselt riikliku metsamajandamise poliitika läbimõtlematusele, puidu küttematerjalina kasutamise ebaefektiivsusele soojus- ja elektrijaamades, metsade raiemahtude suurendamise lubamatusele. 

Roheliste erakonna volikogu liige Aleksei Lotman kirjutab omakorda, et kavandades suuri investeeringuid puidutööstusse, tuleb lähtuda sellest, et need ei halvendaks metsade seisundit. „Investeeringud puidu senisest tõhusamasse väärindamisse on iseenesest teretulnud, aga neid ei tohi kasutada raiemahtude suurendamise õigustamiseks," kirjutab Lotman.

Metsatöösturite ja ametnike kummalised sidemed

Erilist tähelepanu pälvib roheliste avalikus kirjas ühemõtteliselt väljendatud kahtlus väljakuulutatud tehase rajamise projekti korruptiivse tausta suhtes. Kirja autorid tuletavad meelde, et ühe investori rollis on selle ettevõtmise puhul suurmetsaomanik, ettevõtte Metsatervenduse OÜ peremees Mati Polli. Valitsusringkondadele lähedal seisev ettevõtja on korduvalt pälvinud teravat kriitikat hoolimatu metsakasutuse eest.

Lisaks sellele, nagu kirjutavad rohelised, spondeerib Mati Polli koos oma partneri Kaido Jõelehega juba mitmendat aastat Reformierakonda ja IRL-i. Just need kaks parteid on viimastel aastatel hallanud keskkonnaministeeriumi juhtimist.

Pealekauba kuulub Mati Polli Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatusse. Hiljuti väitis ta teleintervjuus, et oli keskkonnaministeeriumi poolt kaasatud tööstusharu projektdokumentatsiooni ettevalmistustesse.

Samal ajal väljendavad valitsuse metsamajandamise poliitika suhtes eriti kriitilised keskkonnaorganisatsioonid nördimust selle üle, et keskkonnaministeerium ei ole neid seadusemuudatuste väljatöötamisse kaasanud. Need tõsiasjad üheskoos kõnelevad võimalikest korporatiivsetest sidemetest Eesti metsanduspoliitikas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
puidutöötlustehas, metsanduspoliitika, Metsatervenduse OÜ, Est-For Invest, Keskkonnaministeerium, Erakond Eestimaa Rohelised, Mati Polli, Aleksei Lotman, Aleksander Laane, Eesti

Peamised teemad