03:43 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Haigekassa tänavune eelarve kasvas 10,1 protsenti 1,1 miljardi euroni

Haigekassa eelarve kasvas 10,1 protsenti 1,1 miljardi euroni

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
40 0 0

Haigekassa nõukogu kinnitas reedesel koosolekul haigekassa 2017. aasta eelarve, mille kogumaht on 1,1 miljard eurot; eelarve kasvab võrreldes möödunud aastaga 10,1 protsenti. Eelarve ei sisalda tervishoiuteenuste kehtestatud hindade osas veel tervishoiutöötajate võimalikku palgatõusu.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Eriarstiabi eelarve suureneb võrreldes mullusega ligikaudu 21 miljonit eurot ehk 4 protsenti ja on käesoleval aastal 598 miljonit eurot. Aasta alguses valitsuse poolt eraldatud täiendavad 10 miljonit eurot planeeriti eriarstiabi teenuste kättesaadavuse parandamiseks. Erilist rõhku pööratakse sealjuures infarkti ja insuldiravi paremale ligipääsetavusele. Lisaks hakatakse täiendavalt hüvitama enam kui 200 inimesele bioloogilist ravi, vahendas BNS haigekassa teadet.

Arstid: meie esimene süst — 20. septembri hoiatusstreik — ei toonud piisavat paranemist
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Haigekassa fookuses on tänavu hambaravi, mille eelarve kasvab võrreldes möödunud aastaga 36 protsenti ehk 33,4 miljoni euroni. Kasv on tingitud uuest hambaravihüvitistest, millega haigekassa tagab alates juulikuust täiskasvanutele hambaravi teenuseid 30 euro ulatuses aastas. Teatud kindlustatute grupid, kes juba saavad hüvitist, saavad alates juulist aastas kuni 85 euro suuruse kompensatsiooni. Ortodontia eelarve kasvab võrreldes 2016. aastaga 40 protsenti ja täiskasvanute vältimatu hambaravi 23 protsenti.

Perearstiabi kogumaht suureneb käesoleval aastal 106,9 miljoni euroni, mis on ligikaudu 7 protsenti enam mullusest. Perearstiabi eelarvekasvus on oluline roll tervisekeskustel, mis on osa esmatasandi teenuste paketi kaasajastamisest. Uuendusena on sel aastal perearstiabis kohandatud pearaha ja baasraha sisu. Nüüdsest tasutakse pearaha arvelt ainult meditsiinitöötajatega seotud ja nimistusse kuuluvate patsientide arvust tulenevad kulud, see on arsti, õe ja assistendi tööaeg ja asendused puhkuste ajal.

Baasraha eelarvesse jäävad kõik kulud, mis ei ole seotud arsti nimistusse kuuluvate patsienti arvuga, see on seadmed, ruumikulu, sisustus, aga ka transport, koolitus, tööriided ja asjaajamisega seotud kulud. Võrreldes varasemaga on pearahast baasrahasse tõstetud kulud ruumidele, sisustusele, IT riist- ja tarkvarale, tööriietele ning üle üheaastase kasutusega seadmetele.

Samuti suurenevad perearstiabi fondid: uuringufondi eelarve suureneb 7 protsenti, tegevusfondi eelarve 83 protsenti ja teraapiafondi eelarve 79 protsenti võrreldes 2016. aasta eelarvega. Patsientidele olulise nõuandetelefoni 1220 eelarve kasvab 4 protsenti. Kuna Eesti perearstide kvaliteeditase liigub tõusvas joones, on tänavu kvaliteedi lisatasudeks planeeritud 37 protsenti enam, see on 2,9 miljoni euro väärtuses lisatasusid.

Sel aastal kasvab ka kindlustatutele soodusravimite hüvitamise eelarve 131,1 miljoni euroni, see on 15 protsenti enam kui mullu. Välisriigis osutatud tervishoiuteenuseid on planeeritud 10 protsenti enam kui mullu, välisravi eelarve on kokku 9,1 miljonit eurot.

Õendusabi eelarve kasvab võrreldes möödunud aastaga 2 protsenti, kogumahuga 30,7 miljonit eurot.

Käesoleval aastal on ajutise töövõimetuse hüvitiste eelarve 140,3 miljonit euro, mida on 19 protsenti enam kui mullu. Ajutise töövõimetuse hüvitiste kasv tuleneb keskmise palga jätkuvast tõusust ja tööhõive suurenemisest, mistõttu haiguslehti kasutatakse rohkem ning väljamakstavad hüvitised on suuremad.

Käesolevast aastast uuenes hambaravi teenuste loetelu
© Sputnik / Кирилл Брага

Eelarves ei ole tervisetöötajate võimaliku palgatõusu mõju

Haigekassa tänavune 1,1 miljardi euro suurune eelarve ei sisalda tervishoiuteenuste kehtestatud hindade osas veel tervishoiutöötajate võimalikku palgatõusu.

"Osa hindade juures on ka palgakomponent, need jäid samale tasemele, mis need olid siiamaani. Kui selle kollektiivlepinguga need [palgad] muutuvad, siis see arvestatakse hindadesse ümber," ütles haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juht Liis Hinsberg BNS-ile.

Haigekassa tänavuses eelarves kasvas tervishoiuteenuste eelarve 8,2 protsenti. Kui palju selle eest saab reaalselt teenust rohkem osutada, sõltub tervishoiutöötajate palgatõusu suurusest ja selle mõjust eelarvele.

Tervise- ja tööminister ning haigekassa nõukogu esimees Jevgeni Ossinovski on varem öelnud, et peale tervishoiutöötajate kollektiivleppe allkirjastamist tuleb haigekassa välja uue teenuste hinnakirjaga, mis neid muudatusi arvestab.

Samal teemal

Uus teenuste loetelu toob leevendust vähihaigetele
Tervishoiukulud on seitsme aastaga kasvanud ligi 400 miljonit eurot
Riigikogu võtab vastu hambaravihüvitist suurendava seaduse
Eraravikindlustuse maksumuudatus tervishoiusüsteemi ei ohusta
Arstide liit ootab uue streigi ärahoidmiseks valitsuselt tegusid
Riiklik lepitaja kutsub kokku tervishoiutöötajate ümarlaua
Tagid:
eriarstiabi, hambaravi, kasv, perearst, eelarve, Eesti Haigekassa, Eesti

Peamised teemad