08:47 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Eesti uudised
lühendatud link
6621

Kaitseminister Margus Tsahkna, kaitseväe juhataja Riho Terras ja kaitseinvesteeringute keskuse direktor Rauno Sirk avasid reedel ametlikult Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse, mis koondab ühtse juhtimise alla kogu kaitsevaldkonna hanked ja taristuprojektid.

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Kaitseminister Tsahkna kinnitas, et valitsuskoalitsiooni otsus luua lisaks praegu riigikaitseks kulutatavale 2,2 protsendile täiendav kaitseinvesteeringute fond kindlustab, et täna avatud keskus saab pühenduda täie jõuga riigikaitseks oluliste hangete ja taristu arendamisele, teatas keskus pressiteate vahendusel.

"Valitsuse poolt otsustatud kaitseinvesteeringute fond tõstab oluliselt ka kaitseotstarbeliste hangete hulka. Kaitseinvesteeringute Keskuse tegevus peab aitama muuta hangete protsessi professionaalsemaks ja läbipaistvamaks, et aidata kaasa iseseisva kaitsevõime tõstmisele," ütles Tsahkna.

Kaitseinvesteeringute keskus loodi ministri käskkirjaga 2015. aasta lõpus, sest senine hangete korraldus vajas kaasajastamist ning kaitsevaldkonna hangete maht oli mitmekordistunud. Tööd alustas keskus selle aasta 1. jaanuaril ja praeguseks on välja kuulutanud esimesed hanked.

"Riigikaitseliste hangete maht on viimastel viie aasta jooksul kahekordistunud, selleks kulub pea pool kaitse eelarvest. Kui 2010. aastal moodustasid investeeringud ja kaitseotstarbelise erivarustuse hanked 57,3 miljonit eurot, siis aastaks 2020 prognoosime ligi 200 miljonit eurot," ütles keskuse ülem Rauno Sirk.

Ta lisas: „Hangete mahu kasv nõuab kõigi olemasolevate teadmiste ja kogemuste koondamist. Täna avatud uus ühisasutus võimaldab senisest paremini läbi viia koolitusi ja tekitada sünergiat ja ühtlustada tööprotseduure."

Lisaks hangetele koondab keskus ühtse juhtimise alla kogu valdkonna taristu- ja ehitusalase oskusteabe, mille ülesandeks on riigikaitselise taristu arendamine, planeeringute koostamine, projekteerimine, ehitamine ja kinnisvara haldus. Kaitseministeeriumi valitsemisala kinnistute ülalpidamiskulud olid 2010. aastal 9,8 miljonit, 2016 juba 16 miljonit eurot.

„Kaitseministeerium on üks kolmest suurimast riigi kinnisvara haldajast Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi ja keskkonnaministeeriumi kõrval, taristualaseid väljakutseid lisavad kasvav koostöö liitlastega ning uute sõjaliste võimete lisandumine," ütles Sirk.

Sel aastal kavandab keskus ellu viia üle 430 hanke kogusummas 159 miljonit eurot. Olulisemad hanked puudutavad lahingumasinate CV9035 Eestisse toomist ja nende ümberehitust ning mereväe laevade moderniseerimist. Samuti alustab keskus hanget käsitulirelvade välja vahetamiseks ning valmistab ette liikursuurtükkide hanget.

Selle aastakümne prioriteetide hulka lisanduvad veel pikamaa tankitõrjeraketisüsteemide hankimine, samuti kaitseväe sõjaaja üksustele vajaliku varustuse täiendamine. Lisaks suuremahulistele projektidele soetatakse sideseadmeid, veokeid ja teisi rivisõidukeid, laskemoona, pioneerivarustust, öövaatlusseadmeid, suurtükiväe- ja miinipildujaüksuste relvastust.

Keskuses töötab praegu 130 inimest Tallinnas ja kaitseväe taristuobjektidel üle Eesti.

Tagid:
taristu, investeering, avamine, ametlik, kaitseministeerium, Kaitseinvesteeringute Keskus, Rauno Sirk, Riho Terras, Margus Tsahkna, Eesti

Peamised teemad