00:42 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Eesti uudised
lühendatud link
29 0 0

Eesti Muinsuskaitse Selts ja Kodulinna Maja kutsuvad huvilisi 23. jaanuaril kell 17 Kodulinna Majja, et üheskoos arutada võimaluste üle, kuidas päästa Patarei.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. "Riigi Kinnisvara AS-i plaan Patarei osadeks jagada ning täielikult erakätesse müüa ei ole lahendus, sest see ei taga Patarei säilimist. Soovime peatada praegust läbimõtlemata müügiprotsessi ning arutada Patarei tuleviku ja selle avalikku kasutusse jätmise üle," vahendas BNS muinsuskaitsjate teadet.

Euroopa muinsuskaitseorganisatsioon Europa Nostra ja Euroopa Investeerimispanga Instituut avaldasid raporti tegevusplaaniga, kuidas taastada ning arendada Patarei merekindlust Tallinnas, teatas Eesti Sputnik aasta lõpus.

Euroopa muinsuskaitseasutuse Europa Nostra raport ei toeta Patarei merekindluse tervikuna erainvestorile müümist ja soovitab selle asemel riigil objekti renoveerimisse paigutada mitme aasta jooksul umbes 100 miljonit eurot.

Kui riik siiski soovib edasi minna Patarei müügiga, nagu soovib Riigi Kinnisvara AS, siis soovitavad raporti koostajad koostada finantsanalüüs võimaliku investori ärimudeli osas, müügieelselt läbi viia hädavajalikud parandustööd ning tagada erastamise professionaalne läbiviimine, tagades tulevikus Patarei säilimise.

Rahastust tuleks otsida raporti koostajate hinnangul erinevatest allikatest, sest see oleks tõenäoliselt kõige sobivam, ideaalis koos märkimisväärse toetusega Euroopa Liidust, mida toetaks ka Euroopa Investeerimispanga või mõne muu finantsinstitutsiooni laen ning täiendaks erasektori panus, teatud osa jääks kanda ka Eesti valitsusel.

Patarei merekindlus Tallinna lahe kaldal on suurim ja võimsaim klassitsistlik kaitserajatis Eestis, mis praeguseni on suhteliselt terviklikult säilinud. 2016. aastal arvati Patarei Euroopa seitsme enim ohus oleva mälestise hulka. Kunagine merekindlus ja hilisem vangla on kujunenud Eesti rahvusliku vabadusvõitluse sümboliks, selles on kinni peetud süütuid inimesi ja poliitvange nii natsirežiimi kui kommunistide valitsemise ajal.

Peamised teemad