14:45 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Eesti uudised
lühendatud link
146 0 0

Sotsiaaldemokraat Barbi Pilvre ütles teisipäeval riigikogu ees teadus-arendusstrateegia arutelul esinedes, et tuleb tõsta ülikoolide õppejõudude palkasid, mis on sageli ebaõiglaselt väikesed, jäädes alla ka Eesti keskmisele palgale

TALLINN, 17. jaanuar — Sputnik. "Teadus-arendusstrateegia valguses tuleb pöörata tähelepanu ülikoolide õppejõudude palgatasemele, millest avalikkus teab vähe," sõnas Pilvre. "Me räägime palju õpetajate ja lasteaednike palkadest, aga Eestis on suur haritlaste rühm — ülikoolide õppejõud, kelle palgad on sõltuvalt erialast sageli piinlikult madalad, kui arvestada neile seatud kvalifikatsiooninõudeid ja koormust." 

"Pole õiglane, et õppetöö on ülikoolis nagu must töö, mille teevad odava hinna eest ära teaduskraadidega lektorid, kes saavad sageli alla Eesti keskmise palga," märkis Pilvre pressiteate vahendusel. Samas on õppetöö ülikoolides teaduspõhine, lektoritele kehtib ka teadustöö nõue ning otseselt õppejõududest oleneb Eesti teaduse järelkasv, kinnitas Pilvre.

Suure õppetöökoormuse ja vohava haridusbürokraatia nõudmiste täitmise kõrval jääb teadustegevuseks aega ja energiat vaid kõige vastupidavamatel, lisas ta.

Enamik omavalitsusi panustab õpetajate töötasudesse ka omalt    poolt juurde
© Sputnik / Александр Заболотный

Rektorite Nõukogu toob iga-aastaselt avalik-õiguslike ülikoolide akadeemiliste töötajate palgaandmed välja koondtabelis. Kuna 2016. aasta kohta andmeid veel ei ole, saab näiteks tuua 2015. aasta. Üle-eelmisel aastal oli Tartu Ülikoolis täiskoormusega töötava lektori keskmine palk 1216 eurot, assistendil 1145 eurot ja õpetajal 949 eurot kuus.

Tallinna Ülikoolis oli lektori keskmiseks palgaks 1047 eurot. Tallinna Tehnikaülikool maksis oma lektoritele 1325 euro, assistentidele 1267 euro ja õpetajatele 957 euro suurust keskmist palka. Dotsendid teenisid vastavalt 1728 euro ja 1357 euro suurust palka. Üle keskmise teenivad vaid professorid, kelle keskmine palk Tartu Ülikoolis oli 2015. aasta seisuga 2514 eurot ja Tallinna Ülikoolis 2098eurot. 

Õpetajate palk tõuseb kahel korral

Valitsus kinnitas õpetajate uue aasta töötasu alammäära määruse, mille järgi tõuseb õpetajate miinimumpalk jaanuarist 1000 euroni ning septembrist 1050 euroni. Riigieelarveline lisaraha lubab samal ajal tõsta õpetajate keskmise palga aasta esimesel poolel vähemalt 1200 euroni ja sügisel vähemalt 1260 euroni, vahendas Eesti Sputnik haridus- ja teadusministeeriumi teadet.

Minister Mailis Repsi sõnul on kahel korral toimuv tõus vajalik kindlustamaks, et õpetajate töötasu kasvab tunduvalt kiiremini Eesti keskmisest palgast. „Nii üldharidus- kui ka kutsekoolide ja lasteaiaõpetajate tempokamat palgatõusu on vaja, et motiveerida häid õpetajaid koolis püsima ning noori õpetajakutset valima," märkis minister Reps. Tema sõnul kokku suureneb õpetajate töötasu alammäär võrreldes eelmise aastaga pea kümme protsenti.

Jüri Ratas
© AFP 2019 / RAIGO PAJULA

2017. aasta riigieelarves on planeeritud riigi-, kohalike omavalitsuste ning eraüldhariduskoolide õpetajate tööjõukuludeks 18 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal. Lisaks kasvab ka kutseõppeasutuste õpetajate palk.

Valitsuse eesmärk on toetada ka lasteaiaõpetajate kiiremat palgatõusu. „Kvaliteetse alushariduse võtmeisik on lasteaiaõpetaja, kelle töötasu peab hakkama kiiremini tõusma. Selleks töötame lähiajal välja omavalitsuste ja lasteaedade lisatoetamise põhimõtted," lisas minister Reps.

Eelmisel aastal oli õpetajate töötasu alammäär ehk miinimumpalk 958 eurot. Töötasu alammäär on õpetaja palga riiklik garantii, millest vähem ei tohi täiskohaga töötavale õpetajale maksta.

Omavalitsustele ja erakoolidele antav riigieelarveline toetus lubab maksta õpetajatele kehtivast alammäärast keskmiselt 20% kõrgemat töötasu.

Enamik omavalitsusi panustab õpetajate töötasudesse ka omalt poolt juurde. Omavalitsused ning erakoolide pidajad saavad riigilt võrdsetel alustel haridustoetust, millest enam kui 80% moodustab õpetajate palgatoetus.

Tagid:
madal, keskmine, palk, haridus, kõrgkool, ülikool, õpetajad, Barbi Pilvre, õppejõud, Eesti

Peamised teemad