15:25 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Eesti uudised
lühendatud link
2201

Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti liidu (AMTEL) hinnangul ei sobi Eesti ühiskonda rahandusministeeriumi plaan, mille järgi ettevõtluses kasutatavad autod saaksid 2018. aastast teist värvi numbrimärgid

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. "Vanast ajast tuleb meelde igasugu märgistamisi, mulle on see tiba võõrastav. Kui sa hakkad sundima inimest, et kaeba naabri peale, ma nägin su värava ees vale marki numbrit — minu meelest see meie ühiskonda ei sobi. Mul pani väikse tule põlema, kui oli kommentaar, et kas maksuamet viitsib või jaksab nende kõigiga tegeleda," ütles AMTEL-i tegevjuht Sulev Narusk BNS-ile.

"Võibolla see ei olegi maksuameti prioriteet, võibolla see ongi suunaga sinna, et see toimiks automaatselt sellepärast, et kodanik kodanikku üles annaks — mulle on see võõras isiklikult. See on märgistamine, paneme sulle lipu külge, et siis kade kaebab — see idee ei ole meie ühiskonnas okei," märkis ta.

Rahandusministeerium soovib 2018. aasta algusest muuta firmaautode maksustamise süsteemi
© Sputnik / Александр Липовец

Rahandusministeerium soovib 2018. aasta algusest kehtestada nõude kasutada üksnes ettevõtluses kasutatava sõiduauto eristamiseks tavanumbrimärkidest erinevat teist värvi numbrimärki. Samasuguse nõude kehtestaks riik ka kõikidele avaliku sektori sõiduautodele, mida kasutatakse vaid ametisõitudeks.

Ettevõtja, mis soovib oma M1 kategooria sõiduautot vaid ettevõtluses kasutada, teavitab sellest liiklusregistrit, mis teeb liiklusregistrisse vastava märke ja ettevõttele väljastatakse erilist värvi numbrimärk. Ministeerium koostöös maksu- ja tolliametiga (MTA) kaalus ka kleebiste kasutamist, aga eelistas eri värvi numbreid, sest need on silmapaistvamad, registrisse kantud ja nende väljastamisel laekub ka riigilõiv.

Seni on käibedeklaratsioonil deklareeritud keskmiselt 22 000 sõiduautot, mida kasutatakse vaid ettevõtluses ja millele tuleks tulevikus väljastada erilist värvi numbrimärk. Registreerimismärgi väljastamine maksab maanteeameti hinnakirja alusel 62 eurot.

Rahandusministeeriumi hinnangul ei muuda eristuvat värvi numbrimärgi kasutusele võtmine kontrolliprotsesse, kuid MTA-le hakkab tõenäoliselt laekuma rohkem kaebuseid. Samas ei jõua amet ilmselt kõikidele kaebustele reageerida või ei pea seda otstarbekaks.

Tagid:
värv, number, auto, ettevõtlus, rahandusministeerium, AMTEL, Sulev Narusk, Eesti

Peamised teemad