07:31 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
11910

Keskerakondlasest peaminister Jüri Ratase plaan lubada vene valijatele kodakondsuse nullvarianti puhub eestlaste ja venelaste vahel lõkkele uue tüli, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Keskerakonna keele- ja kodakondsuspoliitika on Eestile hukutav, ütles Helme. „Keskerakond lammutab meie põhiseaduslikku korda, mis näeb ette, et Eesti on eestlaste rahvusriik, mõeldud eesti rahvuse, keele ja kultuuri kestmise tagamiseks. Kodakondsuse nullvariant vähendab eestlaste osatähtsust Eesti elu üle otsustamisel. Sisuliselt tahetakse eestlastelt riik alt ära tõmmata ja anda sisserännanutele."

Jüri Ratas ütles Radio Svobodale antud intervjuus, et järgmistel riigikogu valimistel saab tema partei üheks peamiseks programmiliseks punktiks kodakondsuse andmine kõigile Eestis vähemalt 25 aastat elanud inimestele. 

Helme sõnul on Keskerakond alates valitsusse saamisest palehigis töötanud selle nimel, et olla venelaste partei ehk võtta kõigi siinsete venelaste hääled, teatas EKRE pressiesindaja teisipäeval BNS-ile. "On arusaadav, et Keskerakond soovib riigikogu valimiste ajaks muuta valijaskonda samasuguseks, nagu see praegu on Tallinnas ja niiviisi garanteerida endale võimalikult hea tulemus. Juba praegu moodustavad venelased umbes 80 protsenti nende valijatest ning Tallinnas üle 90 protsendi," ütles Helme.

"Nad võivad kaotada 10-20 protsenti eestlasi ja ikka olla väga suur partei, aga ainult tingimusel, et venelased ei pihustu mitme erakonna vahel ära, vaid jäävad igal juhul toetama Keskerakonda. Just selle pärast ei loobu nad lepingust Ühtse Venemaaga, just selle pärast õõnestavad nad eesti keelt koolides ja kohtutes, just selle pärast tahavad nad relvaeksami muuta tulevikus venekeelseks, just selle pärast lõdvendati just tööloa saamise võimalusi Ukrainast ja Venemaalt pärit inimestele ja nii edasi," rääkis EKRE fraktsiooni esimees.

„Hallipassi inimeste puhul tahetakse kodakondsus vägisi anda okupatsioonikolonistidele, kes on oma suhtumist Eesti riiki ja eestlastesse demonstreerinud sellega, et ei ole 25 aasta jooksul suvatsenud ära õppida eesti keelt ega tahtnud teha kodakondsuseksamit. Ratas soovib premeerida kodakondsusega inimesi, kes on näidanud, et nad ei ole lojaalsed Eestile," sõnas Helme.

Helme hinnangul ei silu Keskerakonna poliitika rahvustepõhist lõhet Eestis, väid puhub lõkkele uut tüli. „Meilt tahetakse meie riik ära võtta ja venelastele anda, põhjuseks soov venelaste häältega tagada Keskerakonna valitsuse olemine. Ma ei tea, kas eesti inimesed lepivad sellega või hääletavad jalgadega," ütles ta.

„Aga ma küsiks peaministrilt ja kõigilt keskerakondlastelt ning nende hullunud poliitikale vaikivalt kaasa aitavatelt IRL-ikatelt ja sotsidelt: mis te arvate, kes tuleb valitsust kaitsma, kui mitte venelased, vaid eestlased korraldavad uue pronksiöö, sest neil viskab lõplikult üle, mismoodi valitsus neid kohtleb? Või on valitsusel juba plaan valmis paluda taolises olukorras abi vennalikult naaberriigilt," sõnas Helme.

Herkel taunis ka Ratase plaani

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul valmistab pettumust, et Keskerakonna esimees Jüri Ratas tahab järgmiste riigikogu valimiste peateemaks kõigile vähemalt 25 aastat Eestis elanud kodakondsuseta isikutele selle andmist. 

"Valmistab pettumust, et kõrgete ootuste harjal ametisse astunud Ratas tahab näha järgmiste riigikogu valimiste peateemana Eesti kodakondsuse tingimusteta jagamist," ütles Herkel pressiesindaja teatel. "Samas on puudu selged hinnangud mõne Keskerakonna liikme Kremli-meelsele tegevusele."

Ratas ei peaks määratlema end Herkeli sõnul "Savisaare moraalse pärijana, kes tahab Eestile peale suruda null variandi kodakondsuspoliitika, millega kaasneb kontrollimatu passide jagamine kodakondsuseta inimestele". "Peaminister vaidlustab sellega ennesõjaaegset Eestit praeguse Eesti riigiga siduva õigusliku järjepidevuse ning meie iseseisvuse taastamise peamise kontseptuaalse aluse," üles ta.

Herkeli sõnul peab Eesti riik pakkuma kvaliteetseid ja kättesaadavaid riigikeele kursuseid ja igati toetama neid, kes soovivad kodakondusueksamit sooritada ja ühiskonnaga ennast siduda. „Kahjuks oleme selles kohati ebaõnnestunud. Siiski on kodakondsuseta inimeste arv pidevalt vähenenud, ligi 125 000-lt inimeselt kümme aastat tagasi umbes 80 000 inimeseni mullu," lausus Herkel.

"Ratase jutt kodakondsuspoliitika radikaalsest kummulikeeramisest paistab veel halvem arvestades seda, et ta ei suuda anda selgeid kommentaare Venemaa sanktsioneerimise kohta," rääkis Herkel. "Kreml ei ole viinud oma vägesid Ukrainast välja ja pommitab tsiviilelanikkonda Süürias, kus tema erakonna prominentne liige Yana Toom käib diktaator al-Assadiga kohvi joomas. Eesti välispoliitika peab olema järjekindel ja peaminister ei tohi sõltuda Keskerakonna Vene-meelsest tiivast."

Tagid:
nullvariant, rahvusriik, kriitika, kodakondsus, Keskerakond, Andres Herkel, Jüri Ratas, Mart Helme, Eesti

Peamised teemad