10:19 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
36 0 0

Okupatsioonide muuseumi järgmiseks aastaks valmiva uue ekspositsiooni ja näituse pinna suurendamine läheb maksma kuni kaks miljonit eurot

TALLINN, 25. jaanuar — Sputnik. "Uus ekspositsioon ja külastajatele avatava näituste pinna suurendamine maksab hinnanguliselt 1,5-2 miljonit eurot. Ekspositsioon koosneb viiest osast ning iga osa eest vastutab üks kuraator," teatas muuseumi juht Merilin Piipuu BNS-ile. Muuseum loodab uue väljapaneku avada järgmisel aastal.

Näituse esimene osa käsitleb inimsusevastaseid kuritegusid, mida kureerib pikaaegne Okupatsioonide muuseumi kuraator Martin Andreller, kes on peamiselt uurinud vastupanu Nõukogude okupatsioonile. 

Püsinäituse teist osa, mis käsitleb eestlaste põgenemist ja elu paguluses, koostab Tallinna Ülikooli ajaloodoktorant Maarja Merivoo-Parro, kelle uurimistöö fookuses on Teise maailmasõja ajal Eestist läände põgenenud eestlased.

Kolmas näituse osa keskendub elule Nõukogude Eestis ning selle kuraator on ajaloolane Uku Lember.

Püsinäituselt ei puudu ka Eesti iseseisvuse taastamine — neljandat osa kureerib ajaloolane ja politoloog ning mitmete kultuuriväljaannete aktiivne kaastööline Aro Velmet.

Näituse viimane ja viies osa on pühendatud vabadusele ning seda kureerib Daniel Vaarik, kes on töötanud nii ajakirjanikuna kui koostanud mitmeid Eesti ühiskonnaelu analüüsivaid strateegiaid.

Uut ekspositsiooni luues püütakse infot edasi anda, kaasates sellesse ka inimeste isiklikke kogemusi. "Usume, et muuseumi ülesanne on lisaks teadmistele anda edasi ka isiklikke kogemusi — millist mõju avaldab küüditamine, vangilaager või totalitaarse süsteemi juurutamine indiviidile ja ühiskonnale," rääkis Piipuu.

Tema sõnul loodab muuseum uue väljapaneku avada järgmisel aastal. "Ekspositsiooni valmimise aeg oleneb väga paljudest aspektidest, kuid muuseumi eesmärk on ekspositsioon avada 2018. aastal," selgitas Piipuu.

Rääkides muusuemi nime ümber käivatest aruteludes, märkis Okupatsioonide muuseumi juhataja, et loodab teema lahenemist kevade jooksul.

"Oleme erinevaid variante paljude osapooltega kohtudes arutanud ja püüame leida nime laiendit, mis annab kõige selgemini edasi nelja põhiteemat, mida muuseum tulevikus kajastab — okupatsioon, vastupanu, taastumine ja vabadus. Loodame, et nime laiend selgub hiljemalt kevadel," ütles Piipuu.

Tagid:
väljapanek, ekspositsioon, näitus, Okupatsioonide ja vabaduse muuseum, Eesti, Tallinn

Peamised teemad