16:41 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Eesti uudised
lühendatud link
7310

Peaminister Jüri Ratas lükkas tagasi tema kodakondsuse teemal tehtud ettepaneku suhtes vallandunud kriitika, kinnitades, et see ei tähenda kodakondsuse andmise nullvarianti

TALLINN, 25. jaanuar — Sputnik. Ratase sõnul praegused kodakondsuseta Eesti alalised elanikud peavad Eesti kodakondsuse saamisel ikkagi täitma kodakondsusseaduses sätestatud lojaalsusnõuet. "Kindlasti pole ma öelnud, et tegu on nullvariandidga," ütles Ratas riigikogu infotunnis. "Lähtun kodakondsusseaduse kuuendast paragrahvist ning ei sea ühtegi selle alapunkti kahtluse alla," rõhutas peaminister.

Kodakondsusseaduse kohaselt peab välismaalane, kes soovib saada Eesti kodakondsust, olema vähemalt 15-aastane, omama pikaajalise elaniku elamisluba või alalist elamisõigust, omama registreeritud elukohta Eestis ning muude peamiselt paiksusnõuete kõrval ka olema lojaalne Eesti riigile ning andma vande olla ustav Eesti põhiseaduslikule korrale.

Peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas ütles Radio Svobodale antud intervjuus, et järgmistel riigikogu valimistel saab tema partei üheks peamiseks programmiliseks punktiks kodakondsuse andmine kõigile Eestis vähemalt 25 aastat ehk enne 1991. aastat elanud inimestele. Ratase ütlus kodakonduspoliitikast sai julma kriitika osaliseks, kirjutas Eesti Sputnik eile.

Ratas rõhutas kolmapäeval riigikogus, et Keskerakond ei toetaks kodakondsuse nullvarianti, kui sellise ettepanekuga tuleks välja mõni teine erakond. Peaminister põhjendas oma ettepanekut ühiskonna sidususe suurendamise vajadusega.

Samuti leidis Ratas oma idee ajastusest rääkides, et sellest on parem rääkida kaks aastat enne riigikogu valimisi kui vahetult enne valimisi.

Raimond Kaljulaid: kõigepealt see ei ole nullvariant

Põhja-Tallinna vanem ja Keskerakonna juhatuse liige Raimond Kaljulaid tunnustab peaminister Jüri Ratast ettepaneku eest anda kodakondsus inimestele, kes on elanud Eestis üle 25 aasta.

Kaljulaidi sõnul tuleb peaministrit tunnustada julguse eest puudutada küsimust, mis tekitab Eesti ühiskonnas vastakaid tundeid ning annab Reformierakonnale võimaluse uut valitsust rünnata.

„Kõigepealt see ei ole nullvariant. Jutt on inimestest, kes on vähemalt veerand sajandit Eestis elanud, kõrvuti kõigi teistega tööd teinud, siinsesse ühiskonda panustanud ja makse maksnud. Teiseks on selge, et kodakonduse küsimus pole selle valitsuse, vaid järgmiste Riigikogu valimiste küsimus," kirjutas Kaljulaid oma kodulehel.

Kaljulaidi hinnangul ei kannata Reformierakonna rünnak Ratase suunal kriitikat. „Pean märkimisväärseks, et Reformierakond on valmis avasüli Eestisse vastu võtma teadmata taustaga süürlasi, kuid Eestis kauem kui veerand sajandit elanud inimesi ei ole nende arvates meile vaja. Kaua võib sildistada kremlimeelseks iga ettepanekut, mis erineb enda kinnisideedest, olgu siis maksunduse või mistahes muus valdkonnas?" küsis Kaljulaid.

Põhja-Tallinna vanema arvates on samuti märkimisväärne, et Reformierakonna positsiooni selles olulises küsimuses sõnastas Kristen Michal, vaatamata sellele, et hiljuti toimus erakonnas üldkogu, kus valiti uus esimees ja juhatus.

„Reformierakonnal on olnud 17 aastat aega probleem lahendada. Kui kellelgi on parem plaan, kuidas lahendada olukord, et suur osa Eestis elavatest inimestest ei ole ühegi riigi kodanikud, siis pangu see lauale, et selle üle saaks arutada," kirjutas Kaljulaid. „Niisama vastu olemisest on vähe. Mina pean peaministri pakutud lahendust anda kodakondsus nendele inimestele, kes on Eestis 25 aastat elanud, täiesti mõistlikuks," lisas Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul oli ühiskonna ettevaatlikkus kodakondsuse küsimuses täiesti põhjendatud 25 aastat tagasi, kui Eesti oli alles iseseisvunud. „Nüüd on teine olukord. Kuigi kahe väga erineva rahvuse koos elamine ühes riigis on keeruline, siis oleme enamasti saanud hakkama. Kui just välja jätta 2007. aasta kriis ning sellega kaasnenud rahutused, milles vähemalt pool süüst lasub Reformierakonnal endal ja Andrus Ansipi valitsusel. Reformierakond on hävitanud väga paljude inimeste usu oma riiki. Keskerakond peab selle taastama," ütles Kaljulaid.

Tagid:
kodakondsusseadus, nullvariant, poliitika, kriitika, kodakondsus, Keskerakond, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad