12:25 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Eesti uudised
lühendatud link
60 0 0

Valitsus arutab neljapäevasel istungil Eesti kodakondsuse andmist kokku 142 inimesele

TALLINN, 25. jaanuar — Sputnik. Valitsus arutab neljapäevasel istungil Eesti kodakondsuse andmist 26 inimesele tingimusel, et nad vabastatakse senisest kodakondsusest, edastas valitsuse pressiesindaja. Neist üks inimene on India, üks Armeenia, viis Ukraina ning 19 Venemaa kodanikud, vahendas BNS.

Ka arutab valitsus neljapäevasel istungil Eesti kodakondsuse andmist 114 inimesele. Lisaks on siseministeerium teinud ettepaneku anda Eesti kodakondsus kahele varem korduvalt karistatud inimesele.

Esimest on kahel korral karistatud tahtlike kuritegude eest ning lisaks on ta toime pannud 12 väärtegu. Taotleja viimase kuriteo toimepanemisest on möödunud üle üheksa ning viimase väärteo toimepanemisest üle kahe aasta. Tema karistatus on kustunud.

Peaminister Jüri Ratas lükkas tagasi tema kodakondsuse teemal tehtud ettepaneku suhtes vallandunud kriitika
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Teist taotlejat on viiel korral karistatud tahtlike kuritegude eest ning lisaks on ta toime pannud kolm väärtegu. Tema viimase kuriteo ning väärteo toimepanemisest on möödunud üle üheksa aasta. Tema karistatus on kustunud.

Valitsus otsustas anda Eesti kodakondsus kokku seitsmele inimesele, viis nendest on korduvalt karistatud, ning lisaks taastada ühe inimese kodakondsus, kirjutas Eesti Sputnik möödunud aasta lõpus.

Peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas ütles Radio Svobodale antud intervjuus, et järgmistel riigikogu valimistel saab tema partei üheks peamiseks programmiliseks punktiks kodakondsuse andmine kõigile Eestis vähemalt 25 aastat ehk enne 1991. aastat elanud inimestele.

Peaministri ütlus kodakonduspoliitikast sai julma kriitika osaliseks.

„Hallipassi inimeste puhul tahetakse kodakondsus vägisi anda okupatsioonikolonistidele, kes on oma suhtumist Eesti riiki ja eestlastesse demonstreerinud sellega, et ei ole 25 aasta jooksul suvatsenud ära õppida eesti keelt ega tahtnud teha kodakondsuseksamit. Ratas soovib premeerida kodakondsusega inimesi, kes on näidanud, et nad ei ole lojaalsed Eestile," sõnas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul valmistab pettumust, et Keskerakonna esimees Jüri Ratas tahab järgmiste riigikogu valimiste peateemaks kõigile vähemalt 25 aastat Eestis elanud kodakondsuseta isikutele selle andmist. 

"Peaminister vaidlustab sellega ennesõjaaegset Eestit praeguse Eesti riigiga siduva õigusliku järjepidevuse ning meie iseseisvuse taastamise peamise kontseptuaalse aluse," üles Herkel.

Ratas lükkas tagasi tema kodakondsuse teemal tehtud ettepaneku suhtes vallandunud kriitika, kinnitades, et see ei tähenda kodakondsuse andmise nullvarianti.

Ratase sõnul praegused kodakondsuseta Eesti alalised elanikud peavad Eesti kodakondsuse saamisel ikkagi täitma kodakondsusseaduses sätestatud lojaalsusnõuet.

"Kindlasti pole ma öelnud, et tegu on nullvariandiga," ütles Ratas riigikogu infotunnis. "Lähtun kodakondsusseaduse kuuendast paragrahvist ning ei sea ühtegi selle alapunkti kahtluse alla," rõhutas peaminister.

Põhja-Tallinna vanem ja Keskerakonna juhatuse liige Raimond Kaljulaid tunnustab peaminister Jüri Ratast ettepaneku eest anda kodakondsus inimestele, kes on elanud Eestis üle 25 aasta.

Kaljulaidi sõnul tuleb peaministrit tunnustada julguse eest puudutada küsimust, mis tekitab Eesti ühiskonnas vastakaid tundeid ning annab Reformierakonnale võimaluse uut valitsust rünnata.

„Reformierakonnal on olnud 17 aastat aega probleem lahendada. Kui kellelgi on parem plaan, kuidas lahendada olukord, et suur osa Eestis elavatest inimestest ei ole ühegi riigi kodanikud, siis pangu see lauale, et selle üle saaks arutada," kirjutas Kaljulaid.

„Niisama vastu olemisest on vähe. Mina pean peaministri pakutud lahendust anda kodakondsus nendele inimestele, kes on Eestis 25 aastat elanud, täiesti mõistlikuks," lisas Kaljulaid.

Tagid:
vabastamine, kodakondsus, kodanik, valitsus, Eesti, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad