04:24 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Eesti uudised
lühendatud link
16144

Keskerakondlane Olga Ivanova andis vastuse EKRE fraktsiooni esimehele Martin Helmele, kes kritiseeris mõtet omistada halli passi omanikele lihtsustatud korras kodakondsus

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. Martin Helme arvates tähendab keskerakondlaste ettepanek anda kodakondsus halli passi omanikele, kes on elanud Eestis 25 aastat, „anda sundkorras kodakondsus okupantidele ja koloniseerijatele, kes on näidanud oma suhtumist Eestisse ja eestlastesse sellega, et ei ole 25 aasta jooksul suvatsenud eesti keelt selgeks õppida".

Оlga Ivanova

Eesti kodakonduse nullvariandi ümber puhkenud poleemika valguses ning eriti seoses Martin Helme väidetega, et „meie riik tahetakse anda venelaste kätte" tahaks vastata lühidalt — Eesti on ammuilma minu kodumaa niisamuti, nagu sinu oma, Martin!

Meeldigu see kellelegi või mitte, kuid fakt jääb faktiks — siinsed venekeelsed on samasugused täieõiguslikud elanikud ja oma riigi kodanikud, nagu Martin Helme või keegi teine. Mina ise olen Eestis sündinud, mu vanemad on Eestis sündinud, mu isa töötas ligi 40 aastat kaevanduses, olles Eestile igati kasulik töömees, pärast Eesti iseseisvuse taastamist on nad käinud vaid mõned korrad Venemaal ning viimase aastakümne jooksul pole käinud seal kordagi.

Mina olen naturalisatsiooni korras kodanik, 9. klassis sooritasin eksamid ja taotlesin endale kodakondsuse. Minu vanematel, vaatamata kogu nende lojaalsusele ja seaduskuulekusele oma riigi suhtes, ei ole seniajani mitmeid õigusi — nad ei saa parlamendivalimistel hääletada ega saa vabalt valida EL-i riiki, kus võiks end tööle vormistada, ja nad on oma riigi silmis tulnukad.
Nüüd küsimus — kellele see on kasulik? Olen täiesti nõus Yana Toomiga, et kui anda kõigile halli passi omanikele kodakondsus, siis kajastub see tõsiselt riigi poliitilises olukorras, seda korraga mitmel põhjusel.

Peaminister Jüri Ratas lükkas tagasi tema kodakondsuse teemal tehtud ettepaneku suhtes vallandunud kriitika
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Esiteks, kerkib küsimus, kellega eesti valijat hirmutada ja „Kremli käena" häbimärgistada? (EKRE kaotab oma poliitilise pinnase.) Teiseks, millega sel juhul põhjendada tohutuid investeeringuid liitlaste väekontingendile sõjaväebaaside ehitamiseks, kui langeb ära oht sattuda jagama „Krimmi saatust"? (Valimiskampaaniate lemmikteema reformierakondlaste jaoks.) 

Ja lõpuks, kolmandaks, kes hakkab töötama kaevandustes, bussi- ja trammijuhtidena, kes hakkab asfalti paigaldama ja tänavaid pühkima või on müüjaks Zara kauplustes, kui tohutu hulk inimesi saab koos kodakondsusega võimaluse riigist minema sõita ja teenida Euroopas hoopis paremat palka.

Neid ameteid ei toonud ma näiteks mitte sellepärast, nagu oleks nendega midagi viltu, vaid üksnes sellepärast, et nii häbiväärselt kui see ka riigi suhtes ei kõlaks, arvavad siin ju paljud, et just nendes ametites töötab eranditult hallipassirahvas.

Aga see ei ole kaugeltki nii. Ka korralikud, haritud, mõtlevad inimesed ei suuda Martin Helme väga paljude Eesti elanike jaoks „kosmilisi" seisukohti jagada. Sest paljud — olgu siis naturalisatsiooni korras kodanikud või kodakondsusetud — on suutnud vallutada mitu korda suuremaid kõrgusi kui mainitud rahvasaadik.

On, näiteks, rajanud oma äri, andnud inimestele tööd, maksavad makse, mille arvelt, muide, saadikudki palka saavad. Või on suutnud end teostada pedagoogikas, andes seeläbi oma panuse meie ühisesse hüvelisse tulevikku, või tegelevad heategevusega ja mõtlevad iga päev oma isikliku kasu asemel neile, kes vajavad abi.

Ja selliseid näiteid võib tuua tohutul hulgal, kuna venekeelsed eestimaalased on juba ammu edukad, ettevõtlikud ja täieõiguslikud Eesti kodanikud.

Kogu Euroopa on juba pikemat aega silmitsi väga tõsise murega — selleks on rahvastiku arvukuse vähenemine. Paljuski just sellest on saanud alguse immigratsioonikriis. Kuid kõik mõistlikud riigid on ammu aru saanud, et inimkapital on tänapäeval väga suure väärtusega. Jääb vaid loota, et meie riik pigem varem kui hiljem mõistab, kuivõrd tähtis on see, et kõik tema elanikud tunneksid ennast võrdväärsetena.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
hall pass, vastus, nullvariant, kriitika, kodakondsus, EKRE, Keskerakond, Olga Ivanova, Martin Helme, Eesti

Peamised teemad