21:31 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
3410

Justiitsministeeriumi eestvedamisel algas veebruaris sotsiaalkampaania 1ELU, mille eesmärk on teavitada laiemat avalikkust inimkaubandusega seonduvast

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. "Inimõiguste rikkumist ja inimkaubandusega seotud kuritegusid toimub ka Eestis ning Eestiga seotud kuritegelike ühenduste tegevuse tulemusena. Näiteks 2016. aastal kasvas registreeritud inimkaubandusega seotud kuritegude arv eelneva aastaga võrreldes märkimisväärselt, neljalt 15-le," ütles justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna nõunik Anu Leps.

Tema sõnul ei ole teada, kui paljud sellistest juhtumitest on politseile või abiandvatele organisatsioonidele teadmata, vahendas BNS.

Sotsiaalkampaania 1ELU põhineb seisukohal, et meil kõigil on üks elu, mida on õigus elada vabalt, väärikalt, seda ise juhtides ning rõõmu tundes. Talvise kampaaniaperioodi peamine fookus on tööalase ekspluateerimise juhtumitel ning ärgitab inimesi inimkaubanduse kahtluse korral nõustamisliiniga ühendust võtma.

Inimkaubanduse juhtumite äratundmiseks valmisid kampaania esimeseks faasiks neli videoklippi, mis selgitavad erinevaid inimkaubandusega, sealhulgas tööalase ekspluateerimisega, seotud juhtumeid ning ärgitavad inimesi inimkaubanduse kahtluse korral nõustamisliiniga ühendust võtma.

Leps selgitas, et läbiviidud uuringute tulemused näitavad, et Eesti inimesed on teadlikud inimkaubanduse olemusest, kuid neil puudub info, kuhu inimkaubanduse juhtumite puhul pöörduda.

"Inimkaubandusega tööelus on tegemist juhul, kui tööandja eirab eelnevaid kokkuleppeid ning paneb töötaja sundolukorda — olgu selleks siis liikumisvabaduse piiramine, väljapressimine, ähvardamine, dokumentide enda käes hoidmine vms," selgitas Leps.

"Juhul, kui inimesel on enda või oma lähedase suhtes kahtlus, et tööandjad võivad heauskset inimest ära kasutada, tasub otsida abi abiorganisatsioonidelt, mille nimekirja leiab kriminaalpoliitika veebist," lisas ta.

Valmivaid videoklippe näidatakse Tallinna bussi-, ja lennujaamas, sadamates, lisaks ka Tallinki laevadel, Apollo kinodes üle Eesti ning online-kanalites. Lisainfot leiab kampaania Facebooki lehelt. Lisaks jagatakse koolide ja kutsekoolide, töötukassa, tööinspektsiooni, ohvriabi ja teiste organisatsioonide kaudu infomaterjale.

Kampaaniat 1ELU kaasrahastavad Euroopa Liit Sisejulgeoleku fondi kaudu ja siseministeerium. Suveni kestva projekti teises ja kolmandas faasis keskendutakse vastavalt seksuaalsele ekspluateerimise ja laste kuritegevuslikel eesmärkidel ärakasutamise ennetamisele. Projekti viivad ellu justiitsministeerium, sotsiaalministeerium, MTÜ Living For Tomorrow, Eesti Inimõiguste Keskus ja reklaamiagentuur Idea.

Tagid:
sotsiaalkampaania, kuritegu, rikkumine, inimkaubandus, 1ELU, sotsiaalministeerium, politsei, Anu Leps, Eesti

Peamised teemad