05:48 19. Jaanuar 2018
Tallinn-4°C
Kuula otse
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski

Ossinovski: riik ei saa ise hetkel tervishoiutöötajate palku tõsta

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Eesti uudised
lühendatud link
24 0 0

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul tähendab tervishoiusektori töökõneluste läbirääkimiste nurjumine, et riik omaalgatuslikult tervishoiusektori palku tõsta ei saa

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. "Haigekassale tähendab läbirääkimiste nurjumine seda, et lähiajal tuleb nõukogul otsustada, kuidas kasutada palgatõusuks reservi planeeritud 23 miljonit eurot," ütles Ossinovski BNS-ile. Haigekassa nõukogu järgmine istung toimub veebruari keskel.

Minister märkis, et kokkulepitud töötasu alammäärade puudumisel ei ole riigil kahjuks juriidilist jõudu palkade tõstmiseks. "Saame küll suunata täiendavaid vahendeid tervishoiuteenuste hindadesse, mis suurendab haiglate tulusid, kuid haiglad võivad seda raha kasutada ka muul otstarbel," rääkis Ossinovski.

Tervishoiutöötajad streikivad
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kollektiivleppe läbirääkimiste tuum on Ossinovski sõnul leppida kokku tervishoiutöötajate palkades ja töötingimustes ning on töötajate ja tööandjate koostöö küsimus, kas töösuhteid suudetakse kollektiivse kokkuleppe alusel korraldada või mitte. Kollektiivleppe puudumisel lähtutakse individuaalsest tööõigusest ning konkreetsetest kokkulepetest tööandjaga.

"Tervishoiu lisarahastus on kahtlemata vajalik ja riik selle nimel ka pingutab. Uus valitsus läheb edasi aasta lõpus kokku lepitud ajakavaga, et need otsused tehakse riigieelarve strateegia koostamise käigus tänavu kevadel. Seda on tervishoiutöötajatele kinnitanud nii mina kui ka peaminister," rääkis Ossinovski.

Tema sõnul on hea tahte märgina juba tänavu leitud 10 miljonit eurot lisaraha ravijuhtude arvu suurendamiseks ning lähipäevil esitab ministeerium kooskõlastamisele arstide vastutuskindlustuse väljatöötamiskavatsuse. Seda on tervishoiutöötajad samuti väga oodanud, rääkis Ossinovski.

Riiklik lepitaja otsustas neljapäeval leppimist saavutamata lõpetada lepitusmenetluse Eesti Arstide Liidu, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu, Eesti Õdede Liidu ning Eesti Haiglate Liidu, Eesti Kiirabi Liidu ja Eesti Perearstide Seltsi vahel.

"See tähendab seda, et osapooled on nüüd vabad enda tegevustes," ütles riikliku lepitaja kohusetäitja Henn Pärn BNS-ile. Ta rääkis, et hea oleks, kui osapooled ise kokkuleppeni jõuaks. Lepitaja hinnangul on kokkuleppe sõlmimiseks vajalik alusbaas olemas.

Otsuses tunnustas riikliku lepitaja kohusetäitja osapooli menetluse käigus tehtud töö eest. "Omavahel suudeti kokku leppida pikalt lahenduseta olnud töökoormuste ja puhkuste küsimused," seisab otsuses.

Arstide liit: läbirääkimiste lõppemine suurendas streigi tõenäosust

Eesti Arstide Liidu hinnangul tähendab tervishoiusektori kollektiivlepingu läbirääkimiste tulemusteta lõppemine riikliku lepitaja juures, et streigi tõenäosus kasvab, ent liit eelistab jätkuvalt rahumeelset kokkulepet tööandjate ja riigi esindajatega.

Ametiühingute keskliit: tervishoiusektor peab kokkuleppeni jõudma
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nüüd, mil lepitusmenetlus on läbi, peab arstide liidu juhatus koos teiste tervishoiutöötajate organisatsioonidega lähiajal vastu võtma otsuse, mida edasi teha. "Eelmisel aastal toimunud liidu üldkogult on juhatusel mandaat vajadusel streik käivitada," rääkis Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa BNS-ile.

"Jätkame juba alustatud ettevalmistusi võimalikeks aktsioonideks veelgi intensiivsemalt," ütles Rehemaa. Samas märkis ta, et streik ei ole kindlasti liidu eesmärk, vaid eelistatud on asjad rahulikul teel ära lahendada.

"Täpselt sedasama ringi me teist korda läbi ei tee," ütles arstide liidu tegevjuht vastuseks küsimusele, kas liit sooviks riikliku lepitaja kaudu alustada tööandjate esindajatega uusi läbirääkimisi. Samas märkis ta, et kui asi peaks jõudma streigini, on osapooltel seadustest tulenev kohustus läbi rääkida.

Teisipäeval teatasid Eesti Arstide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit ning Eesti Õdede Liit ühispöördumises, et on nõus sõlmima kollektiivlepingu ainult siis, kui poliitikud võtavad konkreetsed kohustused arstiabi kättesaadavuse parandamiseks, senine pakkumine lükati aga tagasi.

Lisaks tervishoiutöötajatele lükkas teisipäeval tagasi riikliku lepitaja palgakokkuleppe pakkumise ka tööandjate esindajana Eesti Haiglate Liit, Eesti Kiirabi Liit ja Eesti Perearstide Selts, mille hinnangul ei ole tervishoiusektori rahastuse maht piisav. Riiklik lepitaja otsustas neljapäeval lõpetada tervishoiusektori kollektiivlepingu sõlmimiseks toimunud lepitusmenetluse leppimist saavutamata.

Tagid:
palgatõus, reserv, tervishoid, Eesti Haigekassa nõukogu, riik, tervishoiutöötaja, Jevgeni Ossinovski, Eesti

Peamised teemad