09:28 17. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Eesti uudised
lühendatud link
28 0 0

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul pidurdab Keskerakonna ja Reformierakonna domineerimine jätkuvalt nii Eesti arengut kui ka poliitilist kultuuri

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. "Keskerakonna ja Reformierakonna domineerimine on olnud aastaid Eesti arengu ja toimiva poliitilise kultuuri suurim pidur," ütles Herkel kommentaariks laupäeval avaldatud erakondade reitingutele. "Näeme, et see jätkub ka pärast valitsuse vahetust, kusjuures Keskerakond on astunud paljudes küsimustes Reformierakonna kingadesse, lastes enda ametnikkonnal rahulikult juhtida."

"Meie teadlik toetus valimisliitudele eesseisvail kohalikel valimistel kõneleb sellest, et nende erakondade domineerimise lõpetamiseks on vaja kaasata hoopis laiemad sõltumatu vaatega jõud," vahendas BNS Herkeli sõnu.

Ratas: inimeste toetus annab jõudu veelgi enam pingutada

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas sõnas laupäeval avaldatud küsitluse tulemusi kommenteerides, et erakonna kõrge toetus Eesti inimeste seas teeb rõõmu ning annab jõudu veelgi enam ühiste eesmärkide nimel pingutada.

"Alles novembris tööd alustanud uus valitsus on silma paistnud oluliste otsuste ja vajalike tegudega. Alustades põllumajandusele lisaraha eraldamisest ning lõpetades õpetajate palgatõusuga," ütles Ratas pressiteate vahendusel.

Ta lisas: "Iga muutus, ka valitsuse vahetus, vajab kohanemist. Mul on siiralt hea meel, et inimesed toetavad meie tegevust ning nõustuvad, et oli aeg tõsisteks ümberkorraldusteks. Seejuures on erakonna toetus valimisealiste kodanike seas võrreldes detsembriga isegi tõusnud."

"Jaanuaris läbiviidud uuringu ajal olid laual väga paljud uue valitsuse eesmärgid ja otsused, mistõttu näitab peaministripartei kõrge toetus inimeste usaldust valitsusse tervikuna. Ma tänan kõiki erakonna ning valitsuse toetajaid," märkis Ratas.

"Meie ühine eesmärk on läbi tulumaksuvaba miinimumi reformi, õiglasemate pensionite ning tugevate omavalitsuste muuta meie ühiskond sidusamaks ja ühtsemaks. See on olnud varasemate valitsuste nõrgim lüli ning pingutame igapäevaselt, et olukorda parandada," lisas peaminister.

Ratas tõi välja, et tulumaksuvaba miinimumi on seni tõstetud vaid 10 euro kaupa, mis on andnud inimestele igakuiselt 2 eurot lisaraha.

"Juba järgmisel aastal tõuseb maksuvaba tulu kuni keskmist palka teenivatele inimestele 500 euroni, mis annab töötajatele kuni 64 eurot kuus juurde. See on põhimõtteline suunamuutus, mis sisendab väga paljudele inimestele usku, et riik seisab ka nende heaolu eest," selgitas Ratas ja lisas, et valitsusele ei antud isegi ühte kriitikavaba päeva tavapärasest sajast, kuid sellest hoolimata on koalitsiooni toetus jätkuvalt selgelt kõrgem kui opositsioonil.

Jaanuaris kasvas Reformierakonna toetus SDE oma kahanemise võrra

Võrreldes detsembriga kasvas jaanuaris enim Reformierakonna ja kahanes Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) toetus.

Tervise ja tööminister Jevgeni Ossinovski kogus jaanuaris kuulsust alkoholimüügile ja reklaamile kehtestatavate piirangutega. Reformierakonnas toimus oluline sisemiste jõujoonte nihkumine, kui erakonna esimeheks valiti Hanno Pevkur ning erakonna juhatuse valimistel kogusid suurima häältesaagi Siim ja Kaja Kallas.

Turu-uuringute AS küsitles ERR-ii uudistetoimetuse tellimusel 19.-31. jaanuaril 1002 vastajat nende kodudes.

Küsitluse tulemuste järgi püsib parlamendierakondade toetuse pingerea tipus endiselt Keskerakond 31-protsendise toetusega. Järgnevad Reformierakond 25, SDE 10, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 9, Vabaerakond 7 ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) 6 protsendiga. Kuu aega varem oli Reformierakonna toetus 5 protsendi võrra madalam ja SDE oma sama võrra kõrgem.

Tagid:
pidurdamine, domineerimine, poliitika, areng, uuring, toetus, Vabaerakond, Keskerakond, Reformierakond, Andres Herkel, Eesti

Peamised teemad