13:40 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Eesti uudised
lühendatud link
4210

Varjupaigamenetlus ei ole seadusekohaselt avalik

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Välisminister Sven Mikseri sõnul hakkavad Eesti võimud Venemaal tegutsenud häkkerite rühmituse Šaltai-Boltai liikme asüülipalvet menetlema tavalises korras.

"Mis puudutab Eesti varjupaigapoliitikat, siis vaatame iga konkreetset kaasust individuaalselt ja peamiselt lähtuvalt kahest kriteeriumist: kas inimene on õigustatud varjupaika saama, kas tema elule ja tervisele eksisteerib reaalne oht ja kas on täidetud kõik varjupaiga saamiseks vajalikud kriteeriumid. Ning teisest küljest vaatame loomulikult ja absoluutselt, kas ta kujutab mingisugust ohtu Eesti julgeolekule," rääkis Mikser teisipäeval peetud pressikonverentsil, vahendas BNS.

Briti ajaleht Financial Times teatas esmaspäeval, et vestles Tallinnas Šaltai-Boltai liikmega, kes kavatseb Eestilt varjupaika küsida.

"Antud konkreetsest juhtumist ei ole ei taotlust ega ka ühtegi muud dokumenti valitsuse lauale minu teada jõudnud," ütles Mikser, kes rõhutas, et kuna tal ei ole konkreetse juhtumi kohta täiendavat informatsiooni, siis ei hakka ta selle teema üle ka spekuleerima.

Politsei- ja piirivalveametist (PPA) öeldi BNS-ile, et kuna varjupaigamenetlus ei ole seadusekohaselt avalik, siis ei saa PPA isegi öelda, kas isik, kes Financial Times'i loos esines varjunime Aleksandr all, on asüülitaotluse võmudele esitanud. "Kui see esitatakse, siis me kindlasti menetleme seda vastavalt seadusele," selgitas PPA pressiesindaja Tuuli Härson. Tema sõnul on asüüliandmise otsus PPA pädevuses ning valitsus seda ei otsusta. See, et taotluse kohta avalikku infot ei anta, on oluline varjupaigataotleja enda julgeoleku huvides, märkis Härson.

Financial Times'i teatel on Tallinnas lehe ajakirjanikuga vestelnud Aleksandr tema enda kinnitusel viimane vabaduses viibiv Šaltai-Boltai grupi liige, kuna kõik teised, sealhulgas ka selle liidri Vladimir Anikejevi on Vene võimud spionaažis süüdistatuna vahistanud. Šaltai-Boltai häkkerid on alates 2014 aasta algusest tegelenud Vene tippametnike, ettevõtete ja meedia kirjavahetuse näppamise ja avaldamisega. Juhtumiga seoses on vahistatud ka Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) kõrgeid ohvitsere, mis toob esile Läänes juba kaua jutuks olnud Vene eriteenistuste ja häkkerite sidemed.

USA võimud on näiteks süüdistanud Vene häkkereid Demokraatliku partei serveritesse tungimises, Saksamaa ja Prantsuse võimud on aga valvel seoses lähenevate valimistega, mida võiks mõjutada Venemaalt lähtuvad küberrünnakud.

Tagid:
varjupaik, asüül, Šaltai-Boltai, Financial Times, Välisministeerium, PPA, häkker, Sven Mikser

Peamised teemad