05:17 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Siseministeerium ja sisekaitseakadeemia ei toeta kooli kolimist Narva

Siseministeerium ja sisekaitseakadeemia ei toeta kooli kolimist Narva

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Eesti uudised
lühendatud link
5720

Sisekaitseakadeemia Tallinnast Narva kolimise vastu on nii siseministeerium kui ka akadeemia ise, kuid siseminister Andres Anvelti ega justiitsminister Urmas Reinsalu ei näi vastuseis kõigutavat

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. Siseministeeriumi rehkenduse järgi kuluks akadeemia hoonete Narva ehitamiseks kas 63 või 36 miljonit eurot olenevalt sellest, kas idapiirile viia ka Paikusel õppivad kadetid või mitte. Mõlemal juhul kasvaks aastased püsikulud 2,1-2,6 miljoni euro võrra. Odavaim, vaid pisut üle kahe miljoni euro maksev kompromiss oleks rajada Narva praktikabaas.

Siseministeeriumi kantsleri Lauri Lugna sõnul toetataksegi seetõttu üksnes miinimumvarianti — rajada piirilinna sajale kadetile mõeldud praktikakeskus. Kõik muud alternatiivid ähvardaks uppi lüüa pikaajalise sisekaitse eelarve, vahendas BNS viitega ajalehele Postimees.

Lugna tõi näiteks, et rahandusministeeriumi prognoosi järgi tõusevad 2018. aastaks nominaalpalgad 5,5 protsendi võrra. Selleks, et politseinike ja päästjate palgad käiks elukalliduse tõusuga kaasas, on siseministeeriumil vaja 2018. eelarvesse kümme miljonit eurot lisaraha. Mitmemiljonilisi investeeringuid vajavad kohe ka politsei IT-infrastruktuur ja autopark.

Siseministeerium tegi nädala eest avalikuks ka argumendi, millest heal meelel ei räägita: piirile nii lähedal asuv sisekaitseakadeemia oleks julgeolekuoht. Seda näitasid 2013.-2014. aastal tehtud analüüsid, kus andis hinnangu ka kaitsepolitseiamet. Kooli Narva viimine muudaks sisseastujate profiili ja nõuaks hoopis tihedamat püsi- ja järelkontrolli.

Sotsiaaldemokraadid toetavad Sisekaitseakadeemia kolimist Tallinnast Narva
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kui sisekaitseakadeemia Tallinnast ära kolimise põhiargument on regionaalpoliitiline mõju, siis võiks riik selle asemel lõpuks hakata andma raha 2014. aastal valminud Ida-Viru tegevuskava meetmete elluviimiseks. "Osa projekte on seal raha saanud, aga arvan, et enamik mitte," rääkis siseministeeriumi kantsler.

Sisekaitseakadeemia rektori Katri Raiki sõnul on akadeemia ümber käiv trall narvalastele küll oluline, ent rohkem unistatakse ujulast või muude elutingimuste paranemisest.

Ida-Virumaale kolitud justiitsministeeriumi vanglate osakonna töötajad sõidavad sinna tööle endiselt mujalt Eestist ja nende pered pole ümber kolinud. "Mina näen ka akadeemia puhul, et ränne jääb suuresti pendeldama, päris kindlasti," on Raik veendunud.

Kolimist pooldava justiitsministri Urmas Reinsalu (IRL) sõnul on siseministeeriumi 63 miljoni euro stsenaarium liialdus, sest Narva on plaanis viia ainult Tallinna õppekompleks.

Õppejõud peaksid hakkama senisest rohkem roteerima ja optimaalne õpetamisperiood oleks kuni viis aastat. Üks variant selleks on kehtestada reegel, et sisejulgeolekuasutustes on võimalik edutada vaid juhul, kui on sisekaitseakadeemias õpetamas käidud.

Ida-Virumaal töötav vanglate osakond on arvutanud, et akadeemiahoone, ühiselamute ja muu taristu rajamiseks kuluks 37 miljonit eurot. Kui rajada praktikabaas ja jätkata kooliga neljas Eesti paigas, kuluks kõigele kokku 30 miljonit eurot.

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul ei maksa rääkida sisekaitseakadeemia asemel millegi muu kolimisest, sest julgeolekudefitsiit Ida-Virumaal on suur ja kooli olemasolu annaks signaali riigi kohalolekust.

Jutt sellest, nagu ei kannataks sisekaitse eelarve kolimist välja, paneb Reinsalu muigama: "See on rohkem gooti huumor. Kui kõneleme maksumusest, siis see on nii Ida-Virumaal kui ka Tallinnas sama tasemega."

Ka ei usu Reinsalu riigile kolimisest tekkivat julgeolekuohtu. "Hirm, et 40 versta ida pool asuvasse õppeasutusse ei lähe ülejäänud Eesti noored õppima ja tekib tohutu oht rahvuslikule koosseisule — see argument ei lenda minu jaoks," ütles justiitsminister.

Siseministeerium peab akadeemia kompleksi Tallinnasse ehitamist Narvaga võrreldes neljandiku võrra odavamaks, sest pealinnas on spordirajatised ja ühiselamud juba olemas.

Kui sisekaitse eelarvesse raha juurde antaks, võiks siseminister Andres Anvelti hinnangul sisekaitseakadeemia Tallinna osakonna Narva kolimist kaaluda. "Sisekaitseakadeemia kolimine ei saa ega tohi kuidagi toimuda siseturvalisuse muude investeeringute arvel," ütles Anvelt.

Ligi: sisekaitseakadeemia kolimine on hull poliitiline tahe

Endine haridus- ja teadusminister, praegu opositsioonis olev reformierakondlane Jürgen Ligi nimetas sisekaitseakadeemia kolimise plaani hulluks poliitiliseks tahteks.

"Tänapäeval ei küüditata inimesi lihtsalt kodust minema, nad ei lähe kaasa. Õppeasutusele tähendaks Ida-Virumaale viimine seega organisatsiooni lõhkumist, julgeolekule aktsenti, mis erineb enamiku Eesti omast ning ei esinda keskmist linna, veel vähem küla. Julgeoleku puhul on see oluline," märkis Ligi sotsiaalmeedias.

"Need ei saa olema need õppejõud ega samad õppijad, olgem realistid, see ei saa olema sama eesti keel. Mingil hilisõhtul koalitsiooniläbirääkimistel paberile veetud hull poliitiline tahe peab mõistusele alistuma," lisas Ligi.

Tema sõnul on kolimine ka tohutult kallis. "Ida-Viru tähendus praktikakohana võiks loomulikult tõusta. Kui valitsusel raha üle on, siis elukeskkonda annab seal parandada. Ka mõnd riigiasutuse kolimist silmas pidades," märkis Ligi.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhatus kinnitas nädal tagasi esmaspäeval jätkuvat toetust sisekaitseakadeemia kolimisele Tallinnast Narva, samas kui politseikolledži politseikool jääks edasi Paikusele ja päästekolledž Väike-Maarjasse.

Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul oli partei sisekaitseakadeemia ümberpaigutamise küsimuses üksmeelne, korrates nõnda SDE varasemat programmilist seisukohta, et riigi kohaloleku suurendamiseks ja turvalisuse tõstmiseks Ida-Virumaal on otstarbekas kolida akadeemia Tallinna õppehoone Narva linna. sisekaitseakadeemia kolimises lepiti kokku ka valitsuskõnelustel.

Tagid:
vastuseis, kolimine, siseministeerium, sisekaitseakadeemia, Urmas Reinsalu, Andres Anvelt, Tallinn, Narva, Eesti

Peamised teemad