10:44 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Eesti uudised
lühendatud link
6310

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu sõnas, et kuigi riigireformi plaan on toores, võib juba praegu väita, et kogu riik võib saada kasu üle Eesti laiali jagatavast tuhandest töökohast

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Sarapuu sõnas, et minister Mihhail Korb on käinud tutvustamas enda mõtteid ja kuigi konkreetseid otsuseid ja asukohti pole veel läbi töötatud, on võimalus, et Eestimaa peale jagatakse laiali ligi 1000 töökohta, teatas erakonna pressiesindaja kolmapäeval BNS-ile. "Riigiasutused oleksid kindlasti tulevase asukohaga mingil määral seotud ja erinevate ametite liigutamisel arvestataks piirkonna võimaluste ja soovidega," ütles Sarapuu.

Tema sõnul on avaliku sektori töökohad vajalikud maakonnakeskustes ja mujalgi juba seetõttu, et kadumas on maavalitsused. "Töökohti on vaja kogu Eestimaal ja see on riigi võimalus neid luua. Kahtlemata võidavad avaliku sektori tegevusest ka teised majandusharud," ütles saadik. Ta sõnas, et maapiirkondi on pikema aja jooksul nõrgestatud ametkondade õhukesemaks viilimisega või nende kaotamisega ning on viimane aeg midagi vastu anda. 

Sarapuu sõnul jääks mingis ulatuses kaotajaks muidugi Tallinn, kuid pealinn saab hakkama. „Tallinna elanike arv on igal aastal kasvanud ja seda vägagi kiiresti, paraku eelkõige maapiirkondade arvelt. Kui suudame veidigi noori kodupaikadesse töökohtadega tagasi meelitada, pakkuda neile seal vajalikke teenuseid ja võimalust luua ning kasvatada peret, on see kokkuvõttes kasulik kogu riigile," sõnas Sarapuu.

Kõikjal Eestis jätkuks riigiasutustele spetsialiste

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Helmut Hallemaa leiab, et Tallinnast ära kolivatele riigiasutustele jätkub ka mujal Eestis eksperte ning asutuste kolimisele vastu olev Reformierakond peab poliitilisest kemplusest üle olema, seisab Keskerakonna pressiteates.

Hallemaa rõhutas, et on vara veel ühe visandi järgi teha järeldusi, kuid plaan tuua elu väikelinnadesse tagasi on kiiduväärt. "Viimane aeg on lõpetada keskendumine Tallinnale. Eesmärk peab olema see, et igas kohas oleks elu võimalik, vastasel juhul sõidavad tulevikus eestlased pealinnast välja vaid võssa kasavanud isakodu vaatama," tõdes Hallemaa.

Sotsiaaldemokraadid toetavad Sisekaitseakadeemia kolimist Tallinnast Narva
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Ta lisas, et elu on võimalik ka väikelinnades ning töökäsi jaguks kõikidesse ametitesse. "Pealinnas töötajad ei ole kõik igipõlised tallinlased, vaid Viljandist, Pärnust, Valgast, Narvast ja igalt poolt mujalt pärit inimesed, kel pärast ülikooli lõppu ei olnud võimalust kodulinna naasta just töökoha puudumise tõttu," leidis Hallemaa. Ta lisas, et võimaluse korral vahetaksid paljud noored ja pered Tallinna elu väikelinna vastu tagasi ja seda võimalust tuleb pakkuda. Töökohtadega saaks hoo sisse sisetarbimine, muutuks seis kinnisvaras ja paraneks inimeste eluolu. 

Hallemaa lisas, et juba täna töötavad erinevad riigiasutused, kas või osaliselt, erinevates kohtades ja saavad hakkama. Ametite kolimise võimalikkust näitab ka vanglate keskasutuse viimine Jõhvi. Küll aga sõnas riigikogulane, et mõistab ka reformi ohte, selle kulu ja hirme seoses kolimisega. "Seepärast peavadki kõik erakonnad ja eksperdid ajama ühte asja, konstruktiivset kriitikat, kuid mitte poliitilist sõnasõda. Riigireform on vajalik, kuid kuidas seda kõige paremini teha on meil ühiselt vaja leida," ütles Hallemaa.

Riigikogu võtab sihiks rahvastiku ja riigireformi murede lahendamise

Teisipäeval otsustati Riigikogus luua rahvastikukriisi lahendamiseks ning riigireformi suundade väljatöötamiseks kaks probleemkomisjoni, mis alustavad tööd veebruarikuu jooksul, teatas eile riigikogu pressiteate vahendusel.

Rahvastikukriisi probleemkomisjoni ülesandeks on uurida nii Eesti kui ka välismaa poliitikaid ja praktikaid antud temaatikas ja teha ettepanekuid, kuidas parandada riigis sündivust. Komisjoni liikme Siret Kotka sõnul on Eesti riigi üks suurimaid väljakutseid lähiajal rahvastikuprobleemide lahendamine ja rahvaarvu kindlale kasvule pööramine.

„Me ei saa oodata, et iibe nähtamatu käsi teeb meie elus vajalikud korrektiivid niimoodi, et riigi ja rahvusena püsima jääme. Meil tuleb ise väga põhjalikult selle teemaga tegelda ja arutada kõiki võimalusi, kuidas olukorda parandada," sõnas keskerakondlane Kotka.

Riigireformi komisjon hakkab arutama avaliku sektori töö ümberkorraldamist ja reformi arengusuundi. Lisaks haldusreformile on riigihaldusminister Mihhail Korb võtnud suuna teha riigireform, mis hõlmaks endas näiteks ka erinevate ametkondade Tallinnast välja viimist.

Riigireformi komisjoni koosseisu kuuluvad Arto Aas, Helmut Hallemaa, Aivar Kokk, Külliki Kübarsepp, Ivari Padar ja Arno Sild. Rahvastikukriisi Rahvastikukriisi probleemkomisjoni liikmed on Yoko Alender, Monika Haukanõmm, Siret Kotka, Heljo Pikhof, Raivo Põldaru, Helir-Valdor Seeder.

Tagid:
riigireform, kolimine, asutused, töökohad, Kersti Sarapuu, Mihhail Korb, Eesti, Tallinn

Peamised teemad