07:48 16. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1643
  • RUB72.4844
Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul tuleb riigil välistada ohtlike isikute pääs võimuaparaadi juurde

Reinsalu: ohtlike isikute pääs riigivõimu juurde tuleb tõkestada

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
3802

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul tuleb riigil välistada ohtlike isikute pääs võimuaparaadi juurde - nii saatiski justiitsministeerium kooskõlastusringile eelnõu, mis muudab avaliku võimu ülesandeid täitvate inimeste taustakontrolli praegusest süsteemsemaks

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. "Taustakontroll võimaldab ennetada ja varajases faasis avastada korruptsiooni või ka mõnda muud ameti kuritarvituse riski," ütles Reinsalu, kelle sõnul on taustakontrolli eesmärk tagada avalikku võimu täitvate inimeste usaldusväärsus ning garanteerida, et selliseid ülesandeid täidetakse kindlalt, õiguspäraselt ja otstarbekalt.

"Teenistusse võtmisel tuleb olla teadlik riskidest, mis puudutavad näiteks isiku korruptsiooniohtlikkust, sõltuvusi või Eesti riiki vaenavat hoiakut. Samas peavad seaduses olema selged reeglid paigas, et välistada ametnike omavoli," vahendas BNS Reinsalu sõnu.

Kuigi ka praegu kontrollitakse julgeoleku ja avaliku korra seisukohalt olulisi ülesandeid täitvate inimeste tausta, sõltub riigiametisse või ka teatud eraosalusega ettevõtetesse tööle kandideerimisel taustakontrolli tegemine sellest, mida tööandja peab vajalikuks koguda. Uus seadus paneb selleks paika selgemad reeglid.

"Samuti võimaldab uus kord inimesel endal paremini aru saada, milliseid andmeid tema usaldusväärsuse hindamiseks võib koguda," selgitas Reinsalu.

Eelkõige tehakse taustakontrolli tulevikus inimestele, kes kandideerivad ameti- või töökohale või sõlmivad riigiga teenuse osutamise lepingu, mis on seotud avaliku võimu teostamise või julgeolekuriskiga ülesande täitmisega.

Samuti on ette nähtud, et seda tehakse vabatahtlikkuse alusel kaasatavatele inimestele nagu abipolitseinik, vabatahtlik päästja, kaitseliidu liige ja teised.

Taustakontrolli peaksid läbima ka isikud, kes sõlmivad riigi või muu avalik-õigusliku asutusega hanke- või halduslepingu või kes alustavad majandustegevust sellisel tegevusalal, mis on seotud riigikaitse, sisejulgeoleku ja elutähtsate teenuste osutamisega.

Hinnang inimese usaldusväärsusele antakse taustakontrolli tegemise hetke seisuga. Inimese tausta kontrollitakse eelkõige tema enda esitatud andmete ja nende pistelise kontrolli põhjal.

Eriseaduste alusel, nagu näiteks politsei- ja piirivalveametnike, päästeametnike, maksuametnike ning vanglateenistujate suhtes tehtav kontroll jääb samaks, nagu see seni on olnud.

Tagid:
eelnõu, taustakontroll, ohtlik, riigivõim, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad