22:29 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
40412310

Nagu sai teatavaks haridusminister Mailis Repsi intervjuust ajalehes Postimees (20.02.2017), on kaitsepolitsei (KaPo) andnud Eesti riigiteenistujatele soovituse Sputnikuga mitte suhelda

ТАLLINN, 20. veebruar — Sputnik. Postimehe uuriva toimetuse juhataja Risto Berendson avaldas artikli „Reps langes Vene propaganda lõksu", kontrollimata ühtegi väidet ja rikkudes ajakirjanduse üht põhireeglit — anda ka süüdistatavale poolele sõnaõigus.

Sputnik Eesti avaldas omas venekeelses versioonis kaks ekslusiivintervjuud Repsiga — ühe holokausti teemal ja teise — venekeelse kooliharidusre kohta. Intervjuus Postimehele väitis minister, et selliseid intervjuusid ei ole ta Sputnikule andnud ega ole Sputnikuga üldse suhelnud.

Sputnik Eesti esitab siinkohal tõendid selle info paikapidamatusest.

Статья в газете Postimees
Postimees, 20.02.2017

Reps ütles Postimehele, et artikkel holokaustist ilmus nähtavasti pärast tema külaskäiku Tallinna Juudi Kooli, kus ta andis intervjuu kogukonna ajalehele. „Meie kõrval seisis, diktofoni käes, armeenia või aserbaidžaani välimusega tütarlaps. Tema tõenäoliselt ongi artikli autor," teatas minister, lisades, et portaal esitas tema vestluse kogukonnaga isikliku intervjuuna.

Bluff, sõnad ja faktid

Tegelikult ei olnud Sputnik Eesti ajakirjanik mitte juudi kooli üritusel ja ajakirjaniku välimuse kirjeldus jäägu ministri südametunnistusele. Intervjuu oma suhtumisest holokausti andis Reps portaalile tegelikult Rahumäe juudi kalmistul, mida kinnitab sealsamas tehtud videosalvestus. Salvestisel on selgesti kuulda ja näha, kuidas ajakirjanik enne küsimuse esitamist ennast tutvustas ja oma väljaande nime ütles.

© Sputnik / Светлана Бурцева, Вадим Анцупов
Intervjuu oma suhtumisest holokausti andis Reps portaalile Rahumäe juudi kalmistul

Teist intervjuud venekeelse koolihariduse reformi teemal, mille minister Sputnik Eestile telefoni teel andis, nimetas ta samuti võltsinguks. Tema sõnul helistas talle keegi mees, tutvustas end Maksimina, ütles, et on ajakirjanik ja palus „saata talle õppekavad eestikeelse õppe kohta venekeelses koolis". Nüüd ütleb minister ennast õigustades, et pidas teda millegipärast telekanali PBK reporteriks.

Portaali Sputnik Eesti ajakirjanik helistas tõepoolest Mailis Repsile, et pärida eesti keele õpetamise korralduse kohta vene koolides, kuid ministri telefon ei vastanud. Õhtul helistas Reps ise Sputnik Eesti ajakirjaniku töötelefonile tagasi ja ajakirjanik (kes, nagu sellistel juhtudel ette nähtud, ennast talle kõne alguses tutvustas), salvestas telefonivestluse. Selle helisalvestise riputas Sputnik Eesti oma portaalis üles.

On kaheldav, et haridusminister ei mäleta, kus, millal, millistel asjaoludel ja kellele ta intervjuu annab. Kummaline on ka see, et pärast materjalide portaalis avaldamist jaanuaris ei ole toimetuse aadressil seniajani tema ega kellegi teise poolt ühki protesti ega pretensiooni laekunud.

Valest, propagandast ja „uurimistest"

Murettekitav on selles loos ka tõsiasi, et Postimehe kogenud ajakirjanik, uuriva toimetuse juht Risto Berendson on Mailis Repsi suu läbi Sputnikut valetamises ja sulivõtetes süüdistavat lugu kirjutades ka ise patustanud ajakirjaniku esmase reegli vastu — ei ole andnud sõna teisele osapoolele.

Pelk telefonikõne Sputnik Eesti toimetusse oleks aidanud tal kõik välja selgitada, kuna meil oleks olnud pakkuda täiemahuline video- ja audiosalvestis vestlusest ministriga ning ka sissetulnud telefonikõnede loetelu. Postimees on objektiivsuse reeglit ilmselgelt eiranud.

Meie tähelepanu pälvis ministri ja ajakirjaniku avalik ülestunnistus, et kaitsepolitsei on riigiametnikele ja poliitikutele soovitanud mitte suhelda võimalusel Sputnik Eesti töötajatega. Mailis Reps teatas Postimehe artikli kohaselt, et ta on täiesti teadlik „et see "intervjuu" tegi murelikuks ka mõned Eesti ametiasutused". Neid KaPo soovitusi tuletab Postimees ka ise tungivalt meelde, mis sunnib kahtlustama Eestis sõnavabaduse puudumist ja kahtlema mõnede meediakanalite poolt esitatava info usaldusväärsuses.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
intervjuu, propaganda, Postimees, Haridus- ja teadusministeerium, Sputnik Eesti, KaPo, Risto Berendson, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad