16:43 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Eesti uudised
lühendatud link
Repsgate (8)
29021

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps hoidus otseselt vastamast BNS-i küsimusele, miks ta eitas intervjuu andmist Sputnikule

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. "Sputnikuga seoses ei ole meie poliitika ja põhimõtted muutunud ega me ei kavatse neid muuta. Me ei tegele selle kanaliga. On kahetsusväärne, et Sputnik on saanud praegu sellist tähelepanu," ütles Reps pressiesindaja vahendusel BNS-ile.

Reps sattus esmaspäeval skandaali, kui kinnitas Postimehele, et pole Kremli-meelse portaali Sputnik ajakirjanikule holokausti ja küüditamise teemal intervjuud andnud, aga Sputnik avaldas sama päeva pärastlõunal video, mis tõestab vastupidist.

Kaitsepolitsei hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Ma tean, et see «intervjuu» tegi murelikuks ka mõned Eesti ametiasutused, kuid samamoodi muutusime murelikuks ka meie siin ministeeriumis — et kust selline jutt on võetud, kui ma ei ole Sputnikuga suhelnud," ütles Reps esmaspäeval ilmunud Postimehes. Kui info Sputniku intervjuust Repsini jõudis, siis pärast järelemõtlemist leidis ta, et ilmselt pärineb info holokaustipäevast ehk 27. jaanuarist, kui ta külastas Tallinna juudi kooli ja andis kogukonnaajalehele usutluse holokausti teemal, kirjutas Postimees.

"Selle vestluse jooksul kogukonnalehe tegijaga seisis meie kõrval koos diktofoniga üks armeenia või aserbaidžaani välimusega neiu. Ilmselt tema ongi selle loo autor," pakkus Reps. "Mina ei teadnud, kes ta selline on, sest Sputniku märki tal rinnas ju polnud."

See, et ta olla andnud intervjuu Sputnikule, on Repsi sõnul puhas fabrikatsioon, sest Sputnik serveeris vestlust juudi kogukonna lehega neile antud usutlusena. "See on puhas bluff," ütles minister Postimehele.

Sputnik avaldas aga esmaspäva pärastlõunal video, millel on üheselt näha, et Sputniku ajakirjanik tutvustab ennast Repsile korrektselt ning võtab seejärel venekeelse lühiintervjuu, milles Reps räägib nii holokaustist kui ka küüditamisest. Reps osales 27. jaanuaril valitsuse esindajana holokausti mälestustseremoonial Tallinnas juudi kalmistul. Videos on näha, et usutlus toimus kalmistul.

Toom soovitab Repsil vabandada

Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom soovitab Sputnikule intervjuu andmist eitanud haridus- ja teadusministril vabandada.

"Ta teadis väga hästi, kellega ta räägib. Ta lihtsalt üritas valetada ja see on rumal. Ma usun, et ta peab vabandama ja tulevikus valima hoolega [kellega räägib — BNS]. Mitte tagant järele kahetsema," rääkis Toom teisipäeval BNS-ile.

"Ma arvan, et Mailis Reps on kinni vana stereotüübis, mis justkui lubas ühel poliitikul rääkida venelastele ühte juttu ja eestlastele teist juttu," ütles Toom. Samas ei näinud Toom vajadust Repsi tagasiastumiseks.

Teema:
Repsgate (8)
Tagid:
päring, eitamine, vastus, intervjuu, Sputnik, Yana Toom, Mailis Reps, Eesti

Peamised teemad