00:38 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
2501

Tänasel alkoholipoliitika arutelul Riigikogus leidis Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu, et uuel valitsusel peab jääma võimalus uue poliitika kujundamiseks

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Riigikogus toimus arutelu õiguskantsler Ülle Madisega, kes on tõdenud, et alkoholiaktsiisi tõstmine ei olnud õiguspärane, sest eelmine valitsus kinnitas, et lahja alkoholi aktsiis teatud aastate jooksul ei kerki. Sarapuu sõnas, et küsimus on oluline: kas uus valitsus saab muuta eelmise valitsuse otsuseid või mitte.

„Juhul kui valitsus määrab maksupoliitikas või mõnel muul olulisel teemal tegevused aastateks ette, võib valitsuse vahetusel jääda koalitsioon opositsiooni nii-öelda pantvangi, sest jätkata tuleks igal juhul juba etteantud teed," selgitas Sarapuu.

Ta kinnitas aga, et Riigikogus ei hääletatud täna õiguskantsleri ja alkoholiaktsiisi tühistamise vastu, vaid parema selguse poolt tulevikuks. „Õiguskantsler on korduvalt rõhutanud ka ise, et kohtusse pöördumist pole mõistlik karta, vaid see pakub meile enam teadmisi ja ühist arusaamist tulevikuks," rõhutas Sarapuu.

Konkreetsemalt alkoholipoliitikast rääkides tõdes Sarapuu, et varasemad valitsused on aastaid lahjat alkoholi hoidnud põhjendamatult eelisseisus. „Alkoholimolekul jookides viib samale lõpptulemusele, kuid ometi moodustab viina hinnast aktsiis 50%, kuid siidrist 17%. See pole eesmärgipärane alkoholipoliitika," ütles Sarapuu.

Samuti sõnas ta, et alkoholi hind peab palgakasvust käima eespool või astuma vähemalt sama sammu. „Haigekassale läks 2015. aastal otseselt alkoholist põhjustatud haiguste ravimine maksma 3,5 miljonit eurot ja tarbimisega seotud haiguste ravimine hinnanguliselt 50,3 miljonit eurot," tõi Sarapuu välja.

Riigikogu ei toetanud õiguskantsleri ettepanekut

Riigikogus toimunud hääletusel ei toetanud riigikogulased õiguskantsleri ettepanekut, mis tähendab, et alkoholipoliitikat peetakse põhiseaduspäraseks. Õiguskantsleri ettepaneku poolt oli 34 ja vastu 49 riigikogulast.

Õiguskantsler rõhutas, et kuna alkohol on üks suuremaid tervisekahju põhjustajaid, siis on alkoholi tootmisele, müügile ja tarbimisele piirangute seadmine põhimõtteliselt vajalik ja õigustatud, kuid seda ei tohi siiski teha põhiseadust rikkudes. Õiguskantsleri sõnul oli tänase arutelu küsimusi kolm ja need kõik mahuvad ühe nimetaja alla.

„Kas ja mil määral kehtib Eesti õigusruumis õiguskindluse põhimõte — ja sellel on kolm alaküsimust: mis asjades ja mis ulatuses saab Riigikogu anda tähtajalisi lubadusi, kas ja millistel tingimustel tohib neid lubadusi enne tähtaega murda ning mis ulatuses saab üks valitsuskoalitsioon tähtajaliste lubaduste kehtestamisega piirata järgmiste koalitsioonide võimalust ajada oma poliitikat. Niisiis on küsimus õigusriigis, õigustatud ootuses, ettevõtluskeskkonna ettearvatavuses," ütles Madise Riigikogu ees.

Riigikogus vastu võetud tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (302 SE) näeb ette lahja alkoholi aktsiisimäärade tõstmist 1. juulist 2017 ja 1. veebruarist 2018. Õiguskantsleri hinnangul rikuti sellega põhiseaduse §-s 31 sätestatud ettevõtlusvabadust koosmõjus PS §-st 10 tuleneva õiguspärase ootuse põhimõttega.

Õiguspärane ootus tekkis ettevõtjatel Madise hinnangul sellega, et riik andis 2015. aastal aktsiisimäärade tõstmisel kasutatud reguleerimistehnikaga lubaduse 2017. ja 2018. aastatel aktsiisimäärasid mitte tõsta. Kuna Riigikogu õiguskantsleri ettepanekut ei toetanud, siis on Madisel enda sõnul kohustus pöörduda Riigikohtusse.

Ülevaade komisjonis toimunud arutelust

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher andis ülevaate komisjonis toimunud arutelust. Ta teatas, et põhiseaduskomisjon ei toetanud õiguskantsleri ettepanekut, kuna kõnealuse regulatsiooni puhul ei ole tegemist õiguspärase ootuse rikkumisega. Vaheri sõnul oli piisav etteteatamise tähtaeg ja et aktsiisitõus ei oleks ka liiga järsk, tõstetakse määra kahes etapis. Samuti on maksuredelite kehtestamise ja muutmise puhul tegemist senise õiguspraktikaga, mis on siiamaani vastanud põhiseadusele.

Rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin tegi samuti ülevaate komisjonis arutusel olnud teemadest ja teatas, et rahanduskomisjon ei toetanud õiguskantsleri ettepanekut.

Läbirääkimistel sõna võtnud fraktsioonide esindajad tõid välja probleemidega seotud erinevad aspektid.

Jürgen Ligi sõnul pole sellist alkoholiaktsiisi tõstmist nagu nüüd varem kunagi olnud. Ligi rõhutas, et antud juhul on nõrk nii eelarve kui ka rahva tervisega seotud argument.

Kalvi Kõva selgitas, et muudatuse eesmärk on vähendada kange ja lahja alkoholiaktsiisi määra erinevust ja sellest tulenevalt lahja alkoholi kättesaadavust.

Aivar Sõerd teatas oma sõnavõtus, et aktsiisipoliitika kujundamisel tuleb arvestada naaberriikidega ning antud muudatused suunavad tema sõnul maksuraha Lätti.

Urmas Kruuse lisas, et me vajame arutelu, et millised küsimused võiks olla need, mida ükski koalitsioon ei saa kergekäeliselt muuta.

Andres Ammas teatas, et argument rahva tervise kaitsest on variserlik. Vabaerakonna fraktsioon toetas õiguskantsleri ettepanekut.

Tagid:
pantvang, õiguspärane, alkoholiaktsiis, arutelu, koalitsioon, Riigikogu, Kersti Sarapuu, Ülle Madise, Eesti

Peamised teemad