14:52 28. Märts 2017
Tallinn+ 3°C
Kuula otse
Roolijoodiku šokivangistuse pikkus jääb kohtuniku otsustada, illustratiivne foto

Roolijoodiku šokivangistuse pikkus jääb kohtuniku otsustada

© Sputnik / Руслан Кривобок
Eesti uudised
lühendatud link
501

Riigikogu õiguskomisjon pidas vajalikuks muuta korduvalt joobes juhtimise eest kohustuslikku šokivangistust ette nägevat seaduseelnõu ning anda kohtunikule suurem kaalutlusõigus karistuse määramisel

TALLINN, 20. märts — Sputnik. Kui algselt oli valitsuse algatatud karistusseadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (suhtumise karmistamine sõiduki joobes juhtimisse) eelnõus (328 SE) korduvalt kriminaalses joobes (1,5 promilli) juhtimise eest ette nähtud minimaalselt 5-päevane šokivangistus, siis õiguskomisjon toetas eelnõu muutmist moel, et šokivangistuse kohustus küll jääb eelnõusse, kuid sealt kaob ära 5-päevane minimaalmäär ehk šokivangistuse pikkus jääb täielikult kohtuniku otsustada.

„Komisjon jäi seisukohale, et suhtumist korduvatesse roolijoodikutesse tuleks karmistada ning kohustuslik šokivangistus tuleks neile igal juhul määrata," ütles komisjoni esimees Jaanus Karilaid. „Samas pidas komisjon ebavajalikuks karistuse viiepäevast minimaalmäära ehk vangistuse minimaalset pikkust ei peaks seadus kohtunikule ette andma."

Õiguskomisjoni liige Külliki Kübarsepp tegi ettepaneku šokivangistuse kohustuslikkus üldse eelnõust välja arvata. Ettepaneku poolt oli viis ja vastu kuus komisjoni liiget ehk see ei leidnud toetust.

Kübarsepp märkis, et kohtul peaks jääma karistuse määramisel piisav kaalutlusruum ning šokivangistuse kohustuslikkust ei peaks kohtule ette kirjutama. „Kui tahetakse karmistada roolijoodikutele määratavaid karistusi, siis ka kehtiva seadusandluse alusel on võimalik määrata karmimaid karistusi joobeseisundis juhtimise eest," lausus ta. „Selleks on vaja vaid ametkondade vahelist tahet ja koostööd."

Ühtekokku arutas komisjon tänasel istungil 17 muudatusettepanekut ning toetas neist 16. Komisjon toetas ka seaduse jõustumist muutvat ettepanekut. Kui algselt oli seadus kavandatud jõustuma 1. veebruarist 2017, siis muudatusettepaneku kohaselt jõustuks seadus 1. novembrist 2017.

Komisjon saatis eelnõu koos muudatusettepanekutega teisele lugemisele 5. aprilli Riigikogu istungile. Eelnõu üldpõhimõtete muutmise tõttu tegi komisjon ettepaneku eelnõu teine lugemine Riigikogu istungil katkestada ning määrata uueks muudatusettepanekute tähtajaks 11. aprill.

Tagid:
kaalutlusõigus, eelnõu, šokivangistus, roolijoodik, Riigikogu õiguskomisjon, kohtunikud, Eesti

Peamised teemad

 • Arreteeritud Aleksei Navalnõi

  Pühapäeval pärast üle kogu riigi toimunud korruptsioonivastaseid meeleavaldusi, mil tänavatele tuli tuhandeid inimesi nõudmisega peaminister Dmitri Medvedev ametist vabastada, arreteeriti mitusada venemaalast, kaasa arvatud president Vladimir Putini peamine oponent Aleksei Navalnõi

  21
 • Peaminister Jüri Ratas külastas Eesti Kaitsetööstuse Liitu (EKTL)

  Peaminister Jüri Ratas külastas täna Eesti Kaitsetööstuse Liitu (EKTL), kus juhatuse esimees Ingvar Pärnamäe koos liitu kuuluvate ettevõtete esindajatega tutvustasid tegevusuundi ja sektori hetkeolukorda

  2
 • Eesti ja EL-i lipud

  Märtsi lõpus ja aprilli alguses korraldavad Riigikantselei, Avatud Eesti Fond ja vabaühenduste liit EMSL kuus arutelu, kus tutvustatakse Eesti rolli, võimalusi ja prioriteete Euroopa Liidu eesistujana

  8