14:20 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Eesti uudised
lühendatud link
1210

Balti riikide ja Ameerika Ühendriikide strateegiline partnerlus on kindel

TALLINN, 29. märts — Sputnik. Välisminister Sven Mikseri sõnul sai teisipäeval Washingtonis toimunud Balti riikide välisministrite kohtumisel USA välisministri Rex Tillersoniga kinnitust, et Balti riikide ja Ameerika ühendriikide strateegiline side on tugev ja jätkuv.

„USA on meie oluline liitlane ja me jagame lisaks ühistele huvidele ja julgeoleku väljakutsetele ka ühiseid väärtusi," ütles välisminister Mikser. Balti riikide välisministrid tänasid USAd pikaajalise panuse eest Balti riikide ja Euroopa julgeolekusse laiemalt ning kinnitasid Balti riikide pühendumust kaitsekohustuse täitmisele. Tillerson kinnitas omalt poolt, et USA toetus NATOle on vankumatu.

Välisministrid rõhutasid kohtumisel ka mittekonventsionaalsete ohtudega võitlemise olulisust.
„Küberjulgeolek on lahutamatu osa laiemast julgeoleku kontseptsioonist ning on ilmne, et tulevikus peame selle teemaga kollektiivselt veelgi rohkem tegelema," rõhutas Mikser.
Välisministrid nõustusid, et küberjulgeoleku puhul tuleb mõelda ka selle valdkonna õigusliku reguleerimise üle.

Terrorismivastasest võitlusest rääkides kinnitasid välisministrid rahvusvahelise koordinatsiooni ja koostöö tõhustamise vajalikkust. „Terrorism on meie ühine väljakutse ning ka Eesti soovib panustada vastavalt oma võimetele," rõhutas Mikser. Tillersoni sõnul hindab USA kõrgelt Balti riikide panust terrorismivastasesse võitlusesse.

Kohtumisel arutati ka energiajulgeolekut, transatlantilise vabakaubanduse ja strateegilise kommunikatsiooni küsimusi.
Balti riikide välisministrite kohtumisel USA Esindajatekoja spiikri Paul Ryaniga rõhutas Mikser transatlantilise solidaarsuse olulisust ja Eesti kõrget hinnangut USA panusele regiooni julgeolekusse

„Praeguses julgeolekuolukorras on liitlaste, sealhulgas Ameerika Ühendriikide, kohalolu meie regioonis äärmiselt oluline," rõhutas Mikser. Balti riikide välisministrid tänasid USAd püsiva panuse Balti riikide julgeolekusse. Spiiker Ryan kinnitas, et USA jätkab NATO osas senist toetavat poliitikat.

Kohtumisel rõhutati ka transatlantilise solidaarsuse säilitamise tähtsust. „Olukorras, kus vaenuliku propagandaga üritatakse kahjustada lääne demokraatiaid, peame tegema rohkem koostööd ja tugevdama meie võimet propagandale vastu seista," kinnitas Mikser. „Eriti tähtis on pöörata tähelepanu sellele, et liitlaste sõnumid oleksid selged ja ühtsed," rõhutas välisminister.

Lisaks kohtusid Balti välisministrid Senati välisasjade komitee esimehe senaatori Bob Corkeri ja aseesimehe Ben Cardiniga. Kohtumisel arutati julgeoleku küsimusi, toonitati demokraatlike institutsioonide tugevdamise vajadust ja toetati ühist hoiakut propaganda vastases võitluses.

Tagid:
välisminister, Rex Tillerson, Sven Mikser, Balti riigid, USA

Peamised teemad