20:59 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Eesti Vabariigii lipp

Ratas: tähistame koos EV100 juubeli algust

© Sputnik / Владимир Федоренко
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
4712

Valitsus sai neljapäeval ülevaate Eesti Vabariigi 100 juubelitähistamise ettevalmistustest, üritustest ja suurematest projektidest ning arutas lähemalt suursündmuse kontseptsiooni

TALLINN, 30. märts — Sputnik. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva programmi avaüritus on suur rahvamatk 16. aprillil, millega tähistatakse sajandi möödumist eestlaste asualade ühendamisest ja Eestimaa rahvuskubermangu moodustamisest.

„Kutsun kõiki üles ühinema Eesti Vabariigi 100. aastapäeva programmi avaüritusega ja tulla 16. aprillil rahvamatkale. Plaan on läbi matkata kunagine Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piir ja tähistada 100 aasta tagust sündmust, mil see sama piir kaotati ja tekkis autonoomne Eestimaa kubermang," ütles peaminister Ratas.

Matkaradu leidub erinevas pikkuses Tõstamaast Peipsi kaldani ning sellele tuleb registreeruda EV100 kodulehel.

„Eesti Vabariik 100 on kogu meie rahva pidu — iga küla, alev ja omavalitsus on oodatud tähistama Eesti sünnipäeva. Me teeme seda väärikalt nii Eestis kui ka välismaal, tunnustades kõiki meie esivanemaid, kes vaba Eesti riigi rajamisse panustasid ja loomulikult vaatame ka tulevikku," rääkis peaminister.

Eesti Vabariik 100 tähistamine toimub kõikjal maailmas, kus asub suurem Eesti kogukond. Väljaspool Eestit osaleb peaminister EV100 üritustel muuhulgas USA läänerannikul, Helsingis, Riias, Peterburis ja Brüsselis. Esimene EV100 tähistamisega seotud välisvisiit toimub 8. aprillil Peterburgi, kus tähistatakse 100 aasta möödumist eestlaste meeleavaldusest Eesti autonoomia toetuseks.

Aprillis 1917 toimunud sündmused olid olulisteks verstapostideks Eesti teel iseseisvuse poole. Petrogradis toimunud ligi 40 000 eestlase meeleavalduse mõjul tegi Venemaa Ajutine Valitsus 12. aprillil 1917 otsuse autonoomse Eestimaa kubermangu moodustamiseks. Seda sündmust tähistatakse Peterburi Jaani kirikus mälestusjumalateenistuse ja RAM-i kontsertiga. 

Juubeli tähistamine on ajateljel jagatud viieks teemaks: meie maa, riik, rahvas, vabadus, tulevik. See annab hea võimaluse jutustada Eesti riigi loomise lugu ning algatada olulisi ettevõtmisi. Juubelisünnipäev on hea põhjus ja võimalus teha ära need asjad, mis on oma aega oodanud. Paljud kogukonnad, külad ja ettevõtted on juba EV100 tähistamisega oma ideedega välja tulnud.

Suuremad ettevõtmised on näiteks: "Igal lapsel oma pill"; "Laste Vabariik"; "Hea avalik ruum" ehk arhitektuuriprogramm, mille raames uuendatakse linnasüdamed; "Eesti 100 tamme", mille raames luuakse igas maakonnas tammeparke; "Sajandi lugu", kus teatrid teevad iga Eesti ajaloo kümnendi kohta ühe uuslavastuse. Loe suursündmuse tähistamise kohta lähemalt EV100 koduleheküljelt.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
avaüritus, rahvamatk, kutse, juubel, EV100, valitsus, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad