06:16 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
4730

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Jüri Ratas Jaak Madisoni esitatud küsimusele Peterburi visiidi kohta

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Jaak Madison soovis teada, kuidas see mõjub Eesti välispoliitilisele suunale, ja mis signaali see annab Euroopa Liidus ja meie NATO liitlastele, kui Eesti uus peaminister murrab eelmist suunda, mis on paika pandud suhetes Venemaaga, ning eelistab minna visiidile Venemaa Föderatsiooni enne kui meie naaberriikidesse, vahendas Riigikogu pressiteenistus.

Ratas selgitas, et meie riik saab 100-aastaseks, mille käekäiku on meie esiisad ja emad on andnud väga võimsa panuse. „See, et 2017. aasta aprillikuu keskpaigas saame alustada Eesti 100. aastapäeva tähistamist ja minna sellega edasi kuni 2. veebruarini 2020, on kindlasti nende töö. See on kindlasti meie vanaisade ja vanaemade töö, meie vaaremade ja vaarisade töö," ütles Ratas.

„Peterburi minekul on ainult üks eesmärk: toetada Eesti iseseisvat riiki, toetada meie inimesi, kes iga päev teevad tööd, et Eesti riiki ehitada, aga kindlasti ka avaldada tänu nendele 40 tuhandele eestlasele, kes täpselt 8. aprillil 100 aastat Petrogradis marssisid selle nimel, et Eestile antaks autonoomsus," rõhutas Ratas.

„Ma arvan, et see on see läte, kust Eesti riik hakkas sündima, kust Eesti iseseisvus hakkas kasvama. Ja see on kõige õigem koht, seesama Eesti Vabariigi Jaani kirik, kus neid sündmusi sada aastat tagasi meenutatakse tänutundes jumalateenistuse, kontserdi ja piduliku sündmusega," lisas peaminister. 

Peaminister Jüri Ratas ning riigisekretär Heiki Loot osalevad 8. aprilli pärastlõunal Peterburi Jaani kirikus tänujumalateenistusel ja kontserdil, millega tähistatakse 100 aasta möödumist eestlaste meeleavaldusest autonoomia toetuseks. Üritused toimuvad Eesti Vabariik 100 tähistamise raames, vahendas Sputnik Eesti märtsis.

Eestlaste meeleavalduse 100. aastapäeva tähistatakse Peterburi Jaani kirikus koos kohalike eestlastega. Kirikus avatakse mälestustahvel 100 aasta taguse meeleavalduse meenutamiseks, samuti näitus toonaste sündmuste ja Jaani kiriku seotusest.

Eesti Vabariigii lipp
© Sputnik / Владимир Федоренко

8. aprillil 2017 möödub 100 aastat päevast, mil 40 000 eestlast osalesid Petrogradis meeleavaldusel, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus ajutine valitsus. Neli päeva pärast meeleavaldust, s.o 12.04.1917 kinnitas ajutine valitsus Eestile autonoomia andmise seaduse. Autonoomiaseaduse kohaselt ühendati Liivimaa kubermangu põhjaosa Eestimaa kubermanguga. Tekkis Eesti rahvuskubermang. 

Eesti Jaani kogudus loodi Peterburis 175 aastat tagasi ehk 1842. aastal. Aastal 1930 võõrandati kirik koguduselt ja jumalateenistused keelati. Eesti luteri kogudus alustas uuesti tegevust 1994. aastal ning kirik taasavati 20. veebruaril 2011. Kiriku taasavamisel osalesid president Toomas Hendrik Ilves, välisminister Urmas Paet ja kultuuriminister Laine Randjärv. Peterburi Jaani kirikut külastas 2013. aastal ka peaminister Andrus Ansip.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
välispoliitika, EL, NATO, Riigikogu, Jaak Madison, Jüri Ratas, Sankt-Peterburg, Eesti, Venemaa

Peamised teemad