12:50 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Eesti uudised
lühendatud link
4710

Suurel reedel toimus ristitee rännak Tallinna kirikutes, millest võttis osa rekordarv inimesi

TALLINN, 15. aprill — Sputnik. Eile kell 12.30 algas Tallinna Jaani kiriku juurest suur ristitee läbi vanalinna erinevate kirikute, et jõuda lõpuks välja üles Toompeale Toomkirikusse, teatab EELK Tallinna Jaani kogudus ja kirik.

Jaani kirik oli rahvast tulvil ning enne teeleminekut kõlas sadadest ja sadadest suudest oikumeenilises vaimus ühispalve: „Me kummardame Sind, Issand Jeesus Kristus, ja kiidame Sind, sest oma Püha Risti läbi oled Sa maailma lunastanud."

„„Ma olen kirjutanud, mida ma olen kirjutanud," ütleb Pontius Pilaatus juhtidele, kui nad paluvad, et ta parandaks selle sõnumi, mille ta laseb Jeesuse ristile panna. Ta kirjutas sinna: „Jeesus Naatsaretlane, Juutide Kuningas." Juudid tulevad ta juurde ja ütlevad: „Ei, ära kirjuta nii! Kirjuta, et ta ise ütles, et ta on juutide kuningas!" Pilaatus ütleb: „Mida olen kirjutanud, seda olen kirjutanud." Pilaatus uskus rohkem, et Jeesus on juutide kuningas, kui juudid ise. Palmipuudepühal hüüdis rahvas Jeesusele: „Hosianna! Õnnistatud olgu, kes tuleb Issanda nimel!" Nad tervitasid Teda kui juutide kuningat. Reedel aga hüüdsid nad, et Pilaatus laseks Ta risti lüüa," sõnas EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Kuie koolimajas õpetakse erinevate metsalindude mune tundma
© Фото : Ирина Барсегян

"Kui me asume täna ristiteele, siis kas me usume, et Jeesus ütles, et ta on Jumala Poeg, või me usume, et Jeesus on Jumala Poeg? See on oluline vahe. Uskuda, et keegi midagi ütles, või uskuda, et see, mida öeldi, on Tõde. Me järgneme täna ristile usus, mis on üle maailma ja ühendab kõiki kristlasi, eriliselt tänasel päeval, kus kõik kristlased meenutavad Jeesuse ristilöömist. Me kõik usume, et Ta on Jumala Poeg, Ta on Jumal, kes sureb meie eest, ja Ta on ka meie eest kandnud patu ja meid lunastanud. Nõnda siis, järgnedes ristile, nähkem seal mitte vaid kellegi öeldud sõnade kirjeldust, vaid nähkem oma vaimusilmas inimest löömas risti Jumalat, aga teadmisega, et see Jumal tõusis meie eest üles ja avas ka meile tee Igavikku ja Igavesse Ellu. Õnnistatud ja rahulikku ristiteel käimist, süvenemist ja palvetamist!" rääkis peapiiskop. 

Kristlased tähistavad ülestõusmispühi, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгения Новоженина

„Mu Issand Jeesus Kristus, Sa oled sõnulseletamatu armastusega käinud seda teed, et surra minu eest, mina aga olen Sind nii palju kordi vääritult hüljanud; nüüd aga armastan ma Sind kogu oma südamest ja kuna ma Sind armastan, kahetsen ma siiralt, et olen Sind alati haavanud. Anna mulle andeks, mu Jumal, ja luba mul Sind saata sel teekonnal. Sina lähed armastusest minu vastu surma; minagi soovin, mu armastatud Lunastaja, surra armastuse pärast Sinu vastu. Mu Jeesus, ma elan ja suren alati osaduses Sinuga," oli õpetaja Jaan Tammsalu alguspalve.

Kui ennelõunal liikus rahvavoog Jaani kirikust välja ristiteele, siis õhtul oli vastupidine protsess, inimesed seisid pikas-pikas järjekorras, et pääseda kirikusse — tihedalt täis said isegi kõik postitagused. Kontserdisarjas „Peadirigendid" esinesid TÕNU KALJUSTE dirigeerimisel Eesti Filharmoonia Kammerkoor, solistid ja instrumentaalansambel. Esitusele tulid Alfred Schnittke „Reekviem" ja Arvo Pärdi „Miserere". Arvo Pärt oli ka isiklikult kuulamas.

Tagid:
rekordarv, rännak, Suur reede, ristitee, Jaani kirik, EELK, Urmas Viilma, Tallinn

Peamised teemad