09:04 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
3610

Muinsuskaitse Seltsi poolt Tallinna Linnaplaneerimise Ametile Karuteene Medali andmine on ebaõiglane ja kallutatud, arvab Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. „Muinsuskaitseseltsi hukkamõist tuleb ajal, mil vaid tosinkond päeva tagasi sai Tallinna toetatud Niguliste Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt Euroopa kõrgeima tunnustuse, Europa Nostra auhinna," rääkis Aas. „Meie jaoks on selline negatiivne hinnang väga ootamatu, sest selts pole seni meiega mingit kriitilisemat suhtlust pidanud ega ole siiani suutnud väljendada kuigi detailselt, milles küsimus."

Muinsuskaitse Seltsi juhatus otsustas määrata Karuteene medali Tallinna Linnplaneerimise Ametile Tallinna ajalooliste hoonete ja miljööalade kahjustamise eest. Nende hinnangul ei tegeleta miljööalade ja üksikute miljööliselt väärtuslike hoonete kaitsmisega viimasel aastal enam piisavalt.

Aas osutas, et praegu on Toomkirikus käimas suur Christan Ackermanni altariseina kaunistuste uurimise projekt, mis viib vaataja kümnekonna meetri kõrgusele tellingutele, see on samuti Euroopa tasemega ettevõtmine.

Linn annab tänavu Tallinnas kirikute renoveerimise toetuseks rohkem raha kui riik. „Alles sel kuul allkirjastasime Kaarli kiriku oreli remondi toetamiseks koostöölepingu, eraldades nendeks töödeks 50 000 eurot. Toetame ka peatselt 300-aastaseks saava Tallinna Kaasani kiriku renoveerimist 50 000 euroga," selgitas Aas, kelle hinnangul on kahju, et seda tööd ei märgata ja tekitab pigem küsimuse hindajate motiividest.

Tallinna linn toetab Kaasani kiriku restaureerimist
© Sputnik / Вадим Анцупов

„Linnaplaneerimine ongi kompromisside kunst," lisas tegevlinnapea. „Me saame pidevat tagasisidet ka selles osas, et oleme miljööaladel hoopiski liiga ranged ega lase linnal areneda. Ka ekspertide poole vaadates valitseb pidevalt olukord, kus on piltlikult öeldes kaks eksperti ja kolm arvamust," lisas Aas.

Ta osutas, et arvestades kehtestatud teemaplaneeringut, mis käsitleb miljööalade kaitsetingimusi ning koostamisel olevaid uusi üldplaneeringuid, kus räägitakse miljööaladest, mida varem käsitletud ei ole, ei saa me rääkida, et Tallinnas midagi ei tehta. Ka ei ole Muinsuskaitse Selts esitanud omapoolseid ettepanekuid kaitsetingimuste täiendamisse.

„Me paneme Karuteene Medali Raekotta, 2005. aastal saadud Euroopa kõrgeima muinsuskaitsepreemia Europa Nostra auhinna kõrvale," ütles Aas, kelle sõnul paistab, et inimeste pingutusi hinnatakse pigem välisvaatlejate poolt või alles matusekõnedes.

Tagid:
ootamatu, ebaõiglane, Karuteene Medal, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Eesti Muinsuskaitse Selts, Taavi Aas, Tallinn

Peamised teemad