14:01 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Eesti uudised
lühendatud link
11522

Ametlikult kinnitamata andmeil saabuvad teisipäeval Eestisse Ämari õhuväebaasi USA kõige uuemad ja moodsamad mitmefunktsioonilised hävituslennukid F-35 Lightning II

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. Uued hävitajad saabusid Euroopasse mitmeks nädalaks, et osaleda ühistel treeninglendudel teiste USA ja NATO õhujõudude lennukitega, vahendab ERR.

USA õhujõudude teatel on plaanis F-35A hävitajad paigutada Euroopasse alaliselt 2020. aasta alguses.

Mullu juulis ütles kindral Herbert "Hawk" Carlisle USA kongressi esindajatekoja relvajõudude komitee ees esinedes: "Me sooviksime, et F-35 — näiteks — teeks pisut Balti õhuturvet."

"See on üks NATO missioonidest Balti regioonis — Eestis, Lätis ja Leedus — ja tahaks seal F-35 näidata. Kui ma olen eelmisel nädalal kõnelnud õhuvägede juhtidega üle Euroopa, siis kõik nad on väga huvitatud oma riikides seda lennukit operatiivsetel eesmärkidel nägema," lisas Carlisle.

F-35 Lightning II on USA viienda põlvkonna mitmefunktsiooniline hävituslennuk

Lockheed Martini (LM) loodud X-35 baasil on ehitatud kolm erinevat lennukivarianti: F-35A, F-35B ja F-35C. Kõik lennuki F-35 variandid võimaldavad täita nii hävitus- ja luurelennuki kui ka taktikalise pommitaja ülesandeid ning lisaks tavalisele pommitamisele rünnata suure täpsusega ka väikese pindalaga sihtmärke maapinnal.

Lennukit hakati arendama programmi Joint Strike Fighter Program raames (eelnevalt võideti sama programmi raames Boeingu firma esitatud prototüüpi X-32), mille eesmärgiks on luua võimalikult soodsa hinnaga järgmise põlvkonna hävituslennuk, mis sobiks vastavalt kaasaja nõuetele kasutamiseks nii õhuväes, mereväes kui ka merejalaväes.

Baasversiooni X-35A esmalend toimus 24. oktoobril 2000 Californias (USA) ja F-35A esmalend 15. detsembril 2006.

USA tahab F-35 Baltimaades näidata, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Мельников

F-35 hakkab asendama mitut seni kasutatud vanemat tüüpi lennukit. Oma huvist uusi hävitajaid F-35 tellida on teatanud ka mitmed teised riigid, sealhulgas F-35 väljatöötamist toetavad partnerid: Suurbritannia, Itaalia, Holland, Türgi, Kanada, Taani, Norra ja Austraalia.

2011. aastal otsustas ka Jaapan oma lennuväge uute F-35 hävitajatega täiendada, ehkki riigis kehtiv relvade ekspordikeeld takistab neil eelpoolnimetatud riikide kombel otseselt lennuki väljatöötamise protsessis osalemist.

F-35 programmis tekkinud mitmed viivitused ja selle esialgne planeeritud hind kasvas mitmekordseks, seetõttu on nii USA ise kui ka mitmed teised riigid oma esialgseid ostuplaane kärpinud või edasi lükanud, ähvardades edaspidiste probleemide korral tellimustest loobuda.

2017. aasta aprilli II poolel avaldatud teadete kohaselt liituvad lennukid NATO Euroopas dislotseeruva väekontingendiga. (Allikas: Vikipedia)

Tagid:
hävituslennuk, julgeolek, hävitaja, F-35 Lightning II, Ämari, Eesti, USA

Peamised teemad