16:43 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
23 0 0

Kevadel inimesed lähevad rohkem loodusesse - aeda, metsa, algavad põllu- ja aiatööd, mille käigus leitakse sageli Teisest Maailmasõjast jäänud lõhkekehasid

TALLINN, 28. aprill — Sputnik. Igal aastal avastatakse Eestist keskmiselt 3500 lõhkekeha. Ida-Eesti pommigrupi demineerijad on sel aastal saanud enam kui 47 väljakutset. Kahjutuks on tehtud 125 lõhkekeha. Eelmisel aastal oli regioonis 268 väljakutset, tehti kahjutuks 686 lõkekeha, teatab Päästeamet.

Soodne ilm on alanud varasügisel õnnistanud kõiki metsaandide austajaid.
© Фото : Анатолий Тарасов

Ida-Eesti pommigrupi peademineerija Ragnar Reiljan tuletab meelde, et need lõhkekehad on väga ohtlikud. Lõhkekehad on ehitatud selleks, et tappa, vigastada või tekitada suuri purustusi.

„Nad kindlasti töötavad, kuna nad ei ole liiga vanad. Isegi kui te ei ole kindel, kas see on lõhkekeha või miski muu, või mingi asi on teie arvates kahtlane, kindlasti helistage hädaabi numbrile 112!", — kutsub demineerija inimesi üles käituma õigesti.

Reiljan juhib tähelepanu sellele, mida inimene ei tohi teha avastades kahtlase eseme. Kahtlast eset ei tohi liigutada ega kaasa võtta, et kellegile näitama minna! Ei tohi edasi kaevata, välja tõsta, midagi rohkem uurima hakata. "Teine asi mida teha — hoiatage läheduses viibivaid inimesi ja ärge laske kedagi leitud eseme lähedusse. Ja siis helistage häirekeskusele ja täitke saadud juhiseid," selgitab Reiljan.

„Kui olete metsas, siis märgistage ära see teekond leitud esemeni, et demineerijad leiaks eseme üles", — lisab Reiljan. Peademineerija rõhutab seda, et keegi ei naera ega karista teid, kui see ei olnud lõkekeha.

„Te ei peagi teadma, kui te ise nii arvate, et see on imelik teie jaoks, helistage numbrile 112. Parem üle reageerida!" — hoiatab peademineerija.

Lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. Peamised lõhkekehad mida Eestist leitakse on padrunid, miinipilduja miinid, käsigranaadid ning mürsud. Samas on leitud ka mitmeid lennukipomme ja lõhkeainet.

Tagid:
kevad, mets, lõhkekeha, Teine maailmasõda, päästeamet, Ragnar Reiljan, Eesti

Peamised teemad