09:04 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Eesti uudised
lühendatud link
"Pronksiöö": aastaid hiljem (29)
8040

Reedel, 28. aprillil andis Vene Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov pressikonverentsi, kus ta rääkis Dmitri Ganini mõrvajuurdlusest, oma suhtumisest Pronksiöö sündmustesse ja kahe riigi vahelistest suhetest

TALLINN, 29. aprill — Sputnik, Angelina Mandrõka. Kümme aastat on möödas massirahutustest, mille kutsus esile Tallinna saksa fašistlikest vallutajatest vabastamisel langenud nõukogude sõjameeste mälestussamba mahavõtmine ja teisaldamine, kuid selle sündmuse tagajärjed avaldavad seniajani mõju inimeste ja riikide vahelistele suhetele.

Nagu lausus portaalile Sputnik Eesti Venema Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, on Eesti valitsuse sammud viinud Eesti ja Venemaa vaheliste kahepoolsete suhete halvenemisele. Ta märkis, et tänini, kui hakkad tolle aja sündmusi meenutama, haaravad sind emotsioonid, ning inimelu mõõtkavas ei ole ju kümme aastat sugugi pikk aeg.

„Me kuuleme arvukalt avaldusi, loeme erinevaid kommentaare, kus antakse neile sündmustele hinnanguid, mis on olemuselt tihtilugu üksteisele risti vastupidised," ütles suursaadik.

Kümme aasta tagasi töötas Aleksandr Petrov Saksamaal ega olnud seetõttu Pronksiöö sündmuste tunnistajaks. Kuid nüüd nende päevade materjalidega tutvudes tunnetab ta vahetult kogu selle traagilise iseloomu võtnud sündmustiku dramaatlisust.

Üks pronkssõduri kaitseks natsionalistide rünnakute eest loodud organisatsiooni Öine vahtkond ( v. k. Ночной дозор) liidritest Dmitri Linter
© Фото : из личного архива Дмитрия Линтера

Suursaadiku sõnul on 10 aasta taguseid sündmusi analüüsides ja lahti mõtestades eriti selgesti mõistetav vältimatu vajadus arendada kaasaegses kultuuriühiskonnas dialoogi ja leida kompromisse, aga ka valmidust teha järeleandmisi, olgu või kõige viimasemal hetkel. Ta märkis, et võimalused selleks olid ka tookord olemas.

Mõrvajuurdlus jätkub

Aleksandr Petrov tuletas meelde, et 10-aastase menetlustähtaja kättejõudmisel oleks võidud Dmitri Ganini mõrvajuurdlus lõpetada, kuid Põhja prokuratuur on andnud lootust, et juurdlus jätkub. Saatkonna hinnangul on oht juurdlus aegumistähtaja täitumise ettekäändel lõpetada praeguseks hetkeks kõrvaldatud.

„Ma võin öelda, et juhul, kui uurimine lõpetatakse, osutub see teguviis pikaks ajaks meie kahepoolsetes suhetes tõsiseks komistuskiviks, mida meil on niigi küllalt," lausus ta. Venemaa saatkonnast on korduvalt teatatud, et Vene pool jääb rahule ainult juhul, kui sellise ränga kuriteo sooritanud isik vastutusele võetakse.

Petrov viibib meie riigis juba poolteist aastat ega saa öelda, et selle aja jooksul oleks suhted Venemaa ja Eesti vahel soojenenud, kuid märkis, et mõningaid, tervel real puhkudel ilmnevaid positiivseid momente siiski on.

Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Eestis avas 2007. aasta 28. — 28. aprilli sündmuste kümnendal aastapäeval oma veebis lehekülje hukkunud venemaalase Dmitri Ganini mälestuseks. Saatkonna veebilehel aadressil estonia.mid.ru on avatud spetsiaalne alajaotus, kus saab tutvuda nende traagiliste päevade sündmuste kroonikaga ja infoga 20-aastase Vene kodaniku tapmise uurimise kohta. Saatkond on kutsunud kõiki osavõtlikke inimesi üles austama Dmitri Ganini mälestust, kasutades sotsiaalvõrgustikes hashtage #ПомнимГанина ja #RememberGanin.

Teema:
"Pronksiöö": aastaid hiljem (29)
Tagid:
mõrvajuurdlus, mälestusmärk, pressikonverents, Pronksiöö, Venemaa suursaatkond, Aleksandr Petrov, Dmitri Ganin, Eesti, Venemaa

Peamised teemad