21:07 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Eesti uudised
lühendatud link
7330

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas arupärimise maaeluminister Tarmo Tammele, et juhtida tähelepanu riigikeele rollile riigiasutuste avalikus kommunikatsioonis

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Arupärimise üle andnud Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aseesimehe Henn Põlluaasa sõnul on arupärimine ajendatud 26. aprilli Õhtulehe artiklist, mille väitel maaeluministeerium saatis aprillis toimunud Eesti kalasadamate päeva puhul laiali venekeelseid pressiteateid ja kutseid, vahendas Riigigkogu pressiteenistus.

29. aprillil toimub esimest korda üle-eestiline avatud kalasadamate päev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

„Me soovime ministrilt teada, kas maaeluministeerium ei olegi Eesti valitsusasutus, kus ametlik asjaajamiskeel on eesti keel. Kas ministeerium peab adressaatide eesti keele oskust nii napiks, et viimased ei saa aru mõnelauselisest teatest?" küsib Põlluaas. 

„On oluline, et me hoiame eesti keele kasutusala, püüame siinseid venelasi integreerida, aga paraku isegi maaeluminister ja ministeerium on hakanud rikkuma põhiseadust, kus öeldakse, et Eesti riigikeel ja asjaajamiskeel on eesti keel," sõnas Põlluaas.

Põlluaasa sõnul ei aita venekeelsete pressiteadete saatmine kaasa keeleõppe parandamisele ning Eesti riigi ja keele maine tõstmisele. „On ilmne, et Keskerakonna poolt juhitud maaeluministeerium ajab varjatud kakskeelsuse poliitikat, et meelitada oma venekeelseid valijaid valimiste eel 2017. aasta sügisel."

Vabaerakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) toetavad Reformierakonna ettepanekut, et kogu Tallinna haridussüsteem oleks alates lasteaiast eestikeelne. 

Reformierakond: kogu haridussüsteem võiks lasteaiast alates olla üks ja eestikeelne

Reformierakonna Tallinna piirkonna esimees ja tõenäoline linnapeakandidaat Kristen Michal ütles, et partei valimisprogramm Tallinnas näeb ette, et kogu haridussüsteem oleks alates lasteaiast eestikeelne.

Valitsus otsustas, et teeb ettepaneku ühendada omavahel Toila, Illuka ja Alutaguse vallad, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Haridussüsteemis soovime põhimõttelist muutust — kogu haridussüsteem võiks lasteaiast alates olla üks ja eestikeelne. Nii kaoks ka Keskerakonna kasutatav pinnas eesti- ja venekeelsete inimeste vastandamiseks ja erineva jutu rääkimiseks erinevates auditooriumites," ütles Michal ERR-ile.

"Riik ja omavalitsused peavad üleval ühte haridussüsteemi. Kus õpitakse eesti keeles juba lasteaiast alates. Täna algab eestikeelne haridus vene koolides see alles gümnaasiumist, kus on võimalik õppida 60% eesti ja 40% ka teises keeles. Ühtse süsteemiga algaks eesti keele õpe lasteaias, keeleõpet lasteaiast alustada on soovitanud näiteks vabariigi president Kersti Kaljulaid. Sellisel juhul kaoks ka küsimus keeleoskusest, hilisematest probleemidest keeleõppega ja erinevatest inforuumidest," selgitas Michal.

Tagid:
kakskeelsus, poliitika, riigikeel, eesti keel, riigiasutus, EKRE, Reformierakond, Henn Põlluaas, Eesti

Peamised teemad