13:46 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
Sõja portreed (23)
1123133

Tallinna Sõjaväekalmistul Pronkssõduri jalamil on Eesti rahvalt lilled ja pärg, mille traditsiooniliselt 8. mail panevad sinna Eesti kaitseväelased

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Teises maailmasõjas hukkunute auasamba juurde pannakse lilled juba päev enne ametlikke üritusi, sest Euroopas tähistatakse võidupäeva 8. mail, kui paljudes linnades toimuvad sõjategevuse lõppemisele pühendatud pidulikud üritused.

Kuigi peamised sündmused toimuvad Pirita linnaosas Maarjamäe memoriaali juures, kus kogunevad Eesti juhtivad poliitikud ja ministrid, peetakse meeles ka Pronkssõdurit. 8. mai varahommikul asetavad kaitseväe esindajad väljakujunenud traditsiooni kohaselt Pronkssõduri jalamile pärja Eesti rahvalt.

В память о павших во Второй мировой войне капелланы Сил обороны возложили венок к Монументу павшим во Второй мировой войне
© Estonian Defence Forces
Kaitseväe kaplanid panevad pärjad punaarmeelaste hauatähisele Kaitseväe kalmistul

Näiteks 1995. aastal tulid 8. mail Sõjaväekalmistule lisaks Eesti kaitseväelastele ka saatkondade, sealhulgas Itaalia ja Ameerika Ühendriikide saatkonna töötajad. Tol ajal oli sinna 2007. aastal teisaldatud Teises maailmasõjas hukkunute mälestusmärgi (Pronkssõduri) asemel must obelisk.

© Sputnik
Eesti kaitseväelased panevad pärja Pronkssõduri jalamile (1995. a.)

Eesti riik ei afišeeri eriti seda sündmust — kaitseväelased panevad pärja varahommikul ja teevad seda kiirustades. Poliitikud ja Eesti ajakirjandus ignoreerivad seda üritust ja seepärast ei ole selle kohta teavet ka internetis. Siiski ilmub "pärg Eesti rahvalt" sinna regulaarselt igal aastal.

Seegi aasta polnud erandiks ja juba kell üheksa hommikul oli Eesti trikoloori värvides lillekompositsioon oma tavapärasel kohal.

Венок у подножия Бронзового солдата
© Sputnik / Андрей Петров
Eesti trikoloori värvides lillekompositsioon on oma tavapärasel kohal

Pärja panekut Pronkssõduri jalamile kinnitas ka kaitseministeeriumi koduleht, kus teatati, et varahommikul asetasid kaitseväe kaplanid pärja Sõjaväekalmistule Pronkssõduri juurde ja Rahumäe juudi kalmistule.

Maarjamäel memoriaali juures, kuhu on maetud nii saksa, kui ka nõukogude sõdureid, toimunud ametlikul tseremoonial osales kaitseminister Margus Tsahkna, kes tuletas meelde, et Euroopas pole ühtegi rahvast, kes ei oleks Teises maailmas kannatanud.

"Täna meenutame me neid, kes kaotasid selles hirmsas sõjas oma elu. Täna peame me tegema kõik võimaliku, et need koletuslikud sündmused ei korduks! Täna ma teame, et uusi tragöödiaid ära hoida saame me ainult koos meie väärtusi jagavate liitlastega," ütles kaitseminister.

Teema:
Sõja portreed (23)
Tagid:
pärg, Pronkssõdur, mälestuspäev, sõjaväelased, Võidupäev, Teine maailmasõda, kaitsevägi, Eesti

Peamised teemad