13:55 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Eesti uudised
lühendatud link
6911

Täna liiguvad kaitseväe õppuse Kevadtorm alale teiste seas ka vastase rolli etendavad 2. jalaväebrigaadi kaitseväelased ning üksuse koosseisu kuuluvad ka liitlased

TALLINN, 9. mai — Sputnik. „Kevadtormil lööme lahinguid pealetungil ja kaitsel, integreerume kergejalaväe soomusüksustega ning saame laialdase kogemuse dessantide läbi viimisel," ütles 2. jalaväebrigaadi ülem kolonel Eero Rebo. „2. jalaväebrigaad läheb treenima iseennast ja harjutama koostööd liitlastega."

Paiknemisalale jõudnud üksused alustavad homme, 10. mail seitsmepäevast täiend- ja koostegevusõpet, mille eesmärk on ajateenijate, reservväelasete ja liitlaste üksustega kokku harjutamine, et valmistuda õppuse teises faasis lahinguülesannete täitmiseks, teatab kaitseväe peastaap. Sel aastal osalevad 2. jalaväebrigaadi koosseisus lisaks tavapärastele üksustele ka Saksamaa, Poola, Läti, Leedu, Soome, Hollandi, ja USA üksuste kaitseväelased.

Õppuse viimases faasis on 2. jalaväebrigaadi ülesanne koos liitlastega teha agressiivset vastutegevust 1. jalaväebrigaadile, et luua võimalikult keerulisi lahingusituatsioone ning võimalusi staapide ja üksuste omavahelise koostöö arendamiseks.

Lisaks 2. jalaväebrigaadile saabub täna Kevadtormile ka logistikapataljon, suundudes Ämarist Rutjale. Eile saabus Paldiskist Tapale 1. jalaväebrigaadi Kalevi jalaväepataljon. Täna jõudsid Eestisse ka USA maaväe ründekopterid AH-64 Apache ja transpordikopterid UH-60 Black Hawk. Sel nädalal saabuvad Kevadtormile veel Saksamaa, Hollandi, Poola, Läti, Leedu kaitseväelased, viimasena liituvad järgmisel esmaspäeval õppusega Scoutspataljon ning soomlaste pioneerirühm ja staabiohvitserid.

Kevadtormile saabusid esimesed liitlaste lennuvahendid

Täna maandusid Ämari lennubaasis USA maaväe neli kopterit AH-64 Apache ja kaks kopterit UH-60 Black Hawk ning hiljem ühineb kopterisalgaga veel kolmas Black Hawk, et osaleda õppusel Kevadtorm.

„Ka Eesti õhuväe jaoks on selleaastane Kevadtorm juba alanud, sest eilsest kuni homseni lihvitakse Ämaris lennubaasi kaitsmist. Lähipäevil võib meie teedel märgata õhuväe passiivradari kolonni liikumist. Aktiivset lennutegevust võib näha aga alates järgmise nädala algusest," ütles õhuväe staabi ülem kolonelleitnant Toomas Susi.

Kevadtormile saabunud kopterid kuuluvad USA maaväe 10. lahinglennubrigaadi, mis NATO idaserva kindlustava operatsiooni Atlantic Resolve raames baseerub Läti õhuväe Lielvarde lennubaasis. Alanud õppuse käigus harjutatakse tihedat koostööd Eesti maaväe üksustega.

Kopter UH-60 Black Hawk on mitmeotstarbeline — teda kasutatakse üksuste transportimiseks, vigastatute evakuatsiooniks, lahingujuhtimiseks ja muudeks ülesanneteks. Reaktiivmürskude, rakettide, pommide ja kuulipildujatega varustatuna on ta aga ka tõhus ründevahend.

Ründekopter AH-64 Apache on toodetud firma Boeing poolt ning on mõeldud eelkõige maapealsete sihtmärkide ründamiseks. Ta on relvastatud 30mm pardakahuriga, reaktiivmürskude ning õhk-maa ja õhk-õhk rakettidega.

Kevadtormi ajal on lennuamet kehtestanud ka erinevatel aegadel ja piirkondades mehitamata õhusõidukite lennutamise keelu, et tagada ohutus. Lennukeeluala on kehtestatud 9. — 13. ja 18. — 21. maini Sonda, Roela ja Tudu vahelisel alal; 15. ja 16. mail Oru ja Viivikonna alal ning 22. — 24. maini kaitseväe keskpolügoonil.

Sel aastal 14. korda toimuv kaitseväe õppus Kevadtorm on ligi 9000 osalejaga Eestist ning liitlas- ja partnerriikidest senistest Kevadtormidest suurim. Peamiselt harjutavad kaitseväelased Põhja- ja Kirde-Eestis.

Tagid:
õppus, kaitseväelased, liitlased, Kevadtorm, kaitsevägi, NATO, Eero Rebo, Eesti

Peamised teemad