05:57 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
6561

Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koja esimees Rafik Grigorjan kommenteeris keskerakondlaste soovitusi partei liikmetele mitte anda intervjuusid Sputnikule, aga ka Jüri Ratase väljaütlemist „okupatsiooni" asjus

ТАLLINN, 13. mai — Sputnik. Partei ei ole sõduriterood, kus kõik peavad üksmeelselt ühte jalga astuma ja käsu peale sama laulu laulma — nii kommenteeris Eestimaa Vähemusrahvuste Esindajate Koja esimees Rafik Grigorjan teadaannet, et keskerakondlased ähvardasid rahvasaadik Olga Ivanovat pärast tema intervjuud portaalile Sputnik Eesti edaspidiseks „karmimate meetmega".

Riigikogu liige, poliitik Olga Ivanova
© Sputnik / Вадим Анцупов

Keskerakonna liige Olga Ivanova, kes oli 9. mail tulnud Pronkssõdurile lilli tooma, andis Sputnik Eesti ajakirjanikule intervjuu, kus ta nentis vajadust mäletada sõja õppetunde, sest sõda „on kõige hirmsam, mis meiega võib juhtuda." See Ivanova tegu põhjustas kriitikatormi.

Keskerakonna juhatus pidas 10. mail koosoleku, kus Ivanovale soovitati kehtestatud raamidest kinni pidada ja Sputnikule intervjuusid enam mitte anda.

Grigorjan avaldas seoses keskerakondaste seisukohaga kaastunnet. Tema sõnul määrab õigusriigis kellegi süülisuse kindlaks kohus ja kehtib süütuse presumptsioon. Ei valitsusjuhil ega partei esimehel ega ka organisatsiooni juhtkonnal pole õigust üht või teist partei liiget hirmutada, keelata tal mõelda ja otsustada nii, nagu ta ise tahab. 

„Partei ei ole soldatirood, kus kõik peavad üksmeelselt ühte jalga astuma ja komandöri käsu peale sama laulu laulma. Me ei lahkunud totalitaarsest minevikust küll selleks, et sinna 25 aastat hiljem tagasi jõuda," kirjutas Grigorjan oma Facebooki-kontol.

Grigorjan märkis, et Euroopa Parlamendi hinnangutel mõnedele vene meediakanalitele ei saa olla kohtulikku jõudu ega tingimatu täitmise kohustust.

„Vabadus eeldab üksikisiku õigust kujundada vabalt oma arvamusi ja veendumusi, neid vabalt väljendada ja kaitsta nii suuliselt kui kirjalikult ning seejuures õigust valida vabalt suhtluskeel. Sundida oma arvamustest ja veendumustest loobuma — see on ennasttäis väikluse ilming," kirjutas Grigorjan.

Tema sõnul peaks juhul, kui valitsusel on agentuuri Sputnik vastu pretensioone seaduste rikkumise osas, valitsus asja kohtusse andma. „Kuivõrd ta seda ei tee, siis järelikult ei ole ka keeluks põhjust," sedastas Grigorjan.

Ratase avaldus „okupatsioonist" jääb tema südametunnistusele

Grigorjan kommenteeris ka peaminister Jüri Ratase ütlust, et „1945. aasta 9. mai tähendas okupatsiooni jätkumist veelgi raskemal kujul."

Niimoodi kommenteeris Ratas Riigikogu saadiku Oudekki Loone vaateid, kui too väitis, et võit Teises maailmasõjas saavutati miljonite inimelude hinnaga, natsid aga oleks kõik eestlased tapnud või nad saksastanud.

Peaminister Jüri Ratas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Grigorjani sõnul väljub Ratase ütlus „okupatsiooni" kohta parempoolsetegi erakondade üldlevinud ajaloohinnangute raamidest ja jääb tema südametunnistusele.

„Antud küsimuses vaielda ja väidelda on mõttetu. Kuid pean märkima, et mis tahes kohustuslikku ja üldkehtivat seisukohta keskerakondlastel selles küsimuses ei ole, tegemist on peaministri isikliku arvamusega," toonitas Grigorjan.

Tema arvates on teise „okupatsiooni" teema esile tõstetud merkantiilse poliitilise eesmärgiga — piisab vaadata, kes juhtis Eestit aastatel 1945 kuni 1991.

„Raske on ehitada tulevikku ilma eelmiste põlvkondade ajaloolisi juuri ja kogemuste tuge tundmata. Rahvasuus öeldakse: ei ole puud ilma juurteta ega maja ilma vundamendita. Meie ühiskond vajab isiksust, kes on suuteline iseseisvalt moraalseid valikuid tegema, mõistma, kes ta on, millised on tema juured, et ammutada ajaloost õigeid elulisi õppetunde," ütles Grigorjan kokkuvõtteks.

Repsgate

Tagid:
soldatirood, meedialahingud, intervjuu, sõnavabadus, keskerakond, Sputnik Eesti, Rafik Grigorjan, Olga Ivanova, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad