02:47 01. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
64460

Arvutiviirus WannaCry, mis maikuus on nakatanud üle 100 000 arvuti, jõudis ka Eestini

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Sellest annab tunnistust ajalehes New York Times interaktiivne kaart, millel on näidatud, kuidas viirus on üle maailma levinud. Antud viirus ründab arvuteid, kuhu on paigaldatud operatsioonisüsteem Microsoft Windows.

Failid krüpteeritakse ning arvutikasutajal soovitatakse kolme päeva jooksul tasuda kurikaeltele nende poolt nõutav summa 300 USA dollari väärtuses, et blokeeritud andmed taas avataks. Ettenähtud aja jooksul raha maksmata jätmise korral tõuseb nõutav summa kahekordseks, nädala pärast aga hävitab viirus kõik krüpteeritud andmed.

Infotehnoloogia asjatundja Aleksei Kuskov ütles portaalile Sputnik Eesti, et viirus ohustab kõige enam arvuti tavakasutajat. Tema hinnangul on Eesti asutuste, nagu näiteks pankade või haiglate puhul nakkusoht minimaalne.

„Sedasorti viiruste eest kaitstuse tase on minuteada kõrge. Aga tavaline arvutikasutaja on ohutsoonis. Ja kui tema failid on sattunud rünnaku alla, talle ligipääsmatuks krüpteeritud, siis on kaks võimalust — kas maksta häkkeritele, et oma failidele taas ligi pääseda, või paigaldada uus süsteem ja alustada „uut elu"," ütles Kuskov.

Kui arvuti viirusega nakatub, nagu ta ütleb, on tavaliselt süüdi see inimene ise, kes näiteks oma käega avab oma meilikasti saabunud manuse. Just e-kirjad ongi krüptoviiruste — Kuskovi kinnituse kohaselt suhteliselt uut tüüpi viiruste — põhiliseks levikuteeks.

Teateid rünnakutest on tulnud üle maailma, illustratiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

IT-ettevõtte Trumpit Solutions OÜ projektijuht Kenno Kink ei ole Kuskovi kinnitustega päris nõus. Tema sõnul võib WannaCry ohustada ka paljusid Eesti asutusi, ja antud hetkel on see oht küllaltki tõsine.

„Et nakatumist vältida, peavad arvutikasutajad olema e-kirjade avamisel väga ettevaatlikud ja loomulikult tuleb rakendada viirusekaitset ja tulemüüri. See on hädavajalik, kuna häkkerite küberrünnakute oht üha kasvab ning viirusteprogrammid muutuvad aina täiuslikumaiks," väitis Kink portaalile Sputnik Eesti.

Soomes on lunavaraga WannaCry nakatunud nii tavaliste inimeste kui firmade arvuteid. Küberturvakeskuse info põhjal on Soomes nakatumisi „alla 100". Täpset nakatunud arvutite hulka ei avalikustata, vahendab uudisteportaal Eestinen viitega ajalehele Iltalehti.

Tagid:
viirus, arvuti, häkker, WannaCry, Aleksei Kuskov, maailm, Eesti

Peamised teemad