04:28 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
3610

Kui Lübecki linnaõigus tähendas pea kaheksa sajandit tagasi Tallinna linna ja tallinlaste Euroopaga ühendamist, siis sama ei kehtinud teistele linnadele ja maarahvale

TALLINN, 16. mai — Sputnik.  "Tänapäeval pole meil enam sellist vahet, sest Tallinn ja Eesti on teineteisest lahutamatud," ütles peaminister Jüri Ratas esmapäeval Tallinna päeva avamisel peetud kõnes ja lisas, et Tallinn on samavõrd Euroopas kui Tapa, Tabivere või Tehumardi.

Ratas ütles, et Lübecki linnaõiguste andmine Tallinnale 1248. aastal ja hansalinnade liitu pääsemine tähendas omamoodi toonase eurointegratsiooni algust, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

"Nüüd oleme jõudnud järjega sinna, et Eesti on 13 aastat kuulunud Euroopa Liitu ning 47 päeva pärast saab meist esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik," ütles peaminister.

Euroopas on endiselt soovi koos olla ja koos tegutseda ning meil on alati olnud rohkem seda, mis meid ühendab kui seda, mis meid lahutab. Täpselt sama võib öelda ka üla- ja alllinna kohta," sõnas Ratas.

Peaministri sõnul on üheks näiteks koos tegutsemise tahtest püüdlused parema eluviisi ja puhtama keskkonna poole, aastal 2006 sai just Tallinna päeval ja Tallinnast alguse Euroopa Rohelise pealinna liikumine ning Tallinn püüdleb ka endiselt 2019. aasta Euroopa Rohelise pealinna valimisel konkurentsis. 

"Seetõttu on mul iseäranis hea meel, et taaselustasime täna ühe traditsiooni, mis tõi all- ja ülalinna, Tallinna ja riigi, taas sümboolselt kokku, nagu need on koos ka igapäevaelus."

Ratas rõhutas, et kohtumine ei tohi jääda ainult sümboolseks koostööks, vaid "meie pealinna areng peab käima ühte sammu kogu riigiga".

"Olen täiesti veendunud, et sama vastutust Eesti ees tunneb ka Tallinn. Eesti pealinn ei taha olla saar, vaid teab, et on oluline ja lahutamatu osa Eestist."

Tagid:
linn, avakõne, areng, riik, Tallinna päev, Jüri Ratas, Eesti, Tallinn

Peamised teemad