18:16 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
31857

Ida-Virumaal Kiviõlis rüvetasid vandaalid mälestuskivi, mis avati ja pühitseti alles hiljaaegu, 9. mai võidupühal

ТАLLINN, 17. mai — Sputnik, Jevgeni Ašihmin. Ööl vastu 16. maid kriipisid tundmatud isikud langenute mälestuskivile eestikeelse solvangu: „Need mõrtsukad pommitasid minu vanaema, põlegu nad põrgus."

Mälestusmärk pommituslennuki Pe-2 meeskonnaliikmete nimedega, kes hukkusid lahingutes fašistidega 1944. aasta veebruaris, paigaldati päris hiljuti Kiviõli linnakodaniku Sarkis Tatevosjani erakrundile. 9. mail avati linnarahva osavõtul mälestusmärk Vabaduse tänaval, õigeusu vaimulik pidas samas mälestusteenistuse ja õnnistas mälestuskivi.

Kahel korral varem, mõned aastad tagasi, mil kivi asus teises kohas, Kiviõli külje all, on tundmatud seda juba rüvetanud — varastati kivile paigutatud tahvel kangelaste nimedega. Politseil ei õnnestunud tookord vandaale üles leida.

Dramaatiline lugu mälestusmärgiga

Mälestuskivi püstitati 1964. aastal Kiviõlist mõne kilomeetri kaugusel Rääsa külas, mille kohal 1944. aasta veebruaris toimunud õhulahingus Pe-2 alla tulistati. Lennuki allakukkumise koht tuvastati sõjasündmuste pealtnägijate kirjelduste põhjal — selleks oli Rääsa küla lähedal asuv soo. Tehti kindlaks ka hukkunud lennuki meeskond: komandör nooremleitnant Lev Saltõkov, piloot leitnant Vladimir Mihhaljov ja laskur ning radist jefreitor Maria Malkova. Nende nimed graveeriti kivile kinnitatud graniittahvlile.

Саркис Татевосян пытался спасти мемориал от атак вандалов
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Sarkis Tatevosjan üritas mälestusmärki rünnakute eest kaitsta

Tatevosjani sõnul varastati kivilt mälestustahvel aastate 1990-1991 vahel. Hiljem, 2013. aastal paigaldati uus plaat, kuid ka selle kruvisid vandaalid maha. Ning nüüd hiljaaegu otsustas Kiviõli sõja- ja tööveteranide ning Venemaa kaasmaalaste ühingut juhtiv Tatevosjan mälestusmärki rünnakute eest kaitsta ja paigaldada see eramaale. Kivi veeti ära linna. Paigaldati ka uus nimeplaat.

Kuid ka see pelgupaik eramaal ei päästnud mälestusmärki järjekordse rünnaku eest. Politsei on käivitanud asjaomase juurdluse.

„Mälestusmärgi rüvetamise on sooritanud mõistuseta inimesed. Nende teod ei vasta meie vabariigi rahvaste huvidele," sõnas Sarkis Tatevosjan portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule.

Suure Isamaasõja veteran Jekaterina Ignatjeva, olles sõja-aastatel teeninud meditsiiniväeosas ja lahinguväljal haavatuid päästnud, räägib tema kodulinnas mälestuskiviga juhtunust südamevaluga. „Ma ei olnud veel seitsmeteistkümneaastanegi, kui rindele läksin. Ning need poisid lennuki Pe-2 meeskonnast olid minust veidi vanemad — 23-25-aastased. Vaat niivõrd noored sõdisid ja hukkusid. Aga mälestusmärgi rüvetamine — see on lugupidamatus hukkunute mälestuse suhtes," leiab Ignatjeva.

Zahharova: mälestuskivi rüvetajad peavad saama karistatud

Venemaa välisministeerium on sügavalt nördinud järjekordsest vandalismiaktist nõukogude lendurite mälestusmärgi suhtes Eestis Kiviõli linnas, teatas briifingul välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Tema sõnul ei saa sääraseid küünilisi tegusid pidada muuks kui nende mälestuse mõnitamiseks, kes on andnud oma elu võitluses fašismi vastu. Venemaa välisministeerium, rõhutas Zahharova, loodab, et Eesti poolt rakendatakse kõik vajalikud abinõud selle süüteo toimepanijate vastutusele võtmiseks ja samalaadsete vandalismiaktide kordumise ärahoidmiseks.

Venemaa saatkond Tallinnas on juba pöördunud vastavate nõudmistega kohalike võimude poole, lisas Zahharova.

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
Tagid:
vandaalid, rüvetamine, lendurid, mälestuskivi, mälestusmärk, Teine maailmasõda, Sarkis Tatevosjan, Maria Zahharova, Kiviõli, Ida-Virumaa

Peamised teemad