03:09 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
16772

Kiviõli linnapea Nikolai Vojeikin kinnitas Venemaa diplomaatidega toimunud jutuajamist nõukogude lendurite mälestusmärgist, kuid keeldus kommenteerimast, kas see võis olla nende Eestist väljasaatmise põhjuseks

TALLINN, 30. mai — Sputnik. Kiviõli linnapea Nikolai Vojeikin kinnitas, et mõni päev enne seda, kui Eesti võimud teatasid kahe Venemaa diplomaadi väljasaatmisest, oli tal tõepoolest nendega kohtumine seoses linnavalitsuse keeldumisega teisaldada mälestusmärk nõukogude lenduritele, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit
© Sputnik / Сергей Степанов

Vojeikini sõnul toimus vestlus diplomaatidega 18. mail ja kestis 72 minutit. Ta selgitas, et teatas diplomaatidele linnavõimude keeldumisest teisaldada mälestuskivi Küttejõu vennashauale mälestuskivi päritolu autentsust kinnitavate ametlike dokumentide puudumise tõttu.

"Nad suhtusid sellesse mõistvalt, kuid rõhutasid, et linnavalitsuse selline otsus ei rahulda neid," ütles Kiviõli linnapea.

"Nad nõudsid mult tungivalt, et ma viiksin meie jutuajamise tulemuse linnavolikogule ja rõhutasid, et see on nendele väga tähtis. Nad said aru, et juriidiliselt on küsimus linnvalitsuse tasandil lahendatud, kuid rõhusid küsimuse inimlikule küljele, humaansusele ja heale tahtele ning nende inimeste mälestusele, soovides, et see mälestusmärk viidaks siiski Küttejõu vennaskalmistule," lisas linnapea. 

Seejuures keeldus Vojeikin kommenteerimast võimalikku seost toimunud jutuajamise ja diplomaatide väljasaatmise vahel. "Ma ei hakka seda loomulikult kommenteerima. Nad olid mu külalised ja diplomaadid, nad teavad, et nad on välisriigi esindajad ja vastutavad oma sõnade eest, nii et ma ei hakka seda kommenteerima," ütles Kiviõli linnapea.

Narva Vene peakonsul Dmitri Kazjonnov
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Eestist saadetakse välja Narva Vene peakonsul Dmitri Kazjonnov ja konsul Andrei Surgajev, vahendas Sputnik Eesti möödunud nädala lõpus. Seda kinnitas välisministeeriumi pressiesindaja Sandra Kamilova. Tema sõnul meestele on noot kätte antud ja nad peavad nüüd riigist lahkuma. Välisministeerium ei kommenteeri, miks konsulid välja saadetakse.

Diplomaatide väljasaatmise põhjuseks võib olla konfliktne olukord, mis puhkes konsulite ja Kiviõli linnapea vahel vandaalide poolt rüvetatud mälestuskivi pärast, kirjutas Sputnik Eesti laupäeval.

Mälestusmärk pommituslennuki Pe-2 meeskonnaliikmete nimedega, kes hukkusid lahingutes fašistidega 1944. aasta veebruaris, paigaldati päris hiljuti Kiviõli linnakodaniku Sarkis Tatevosjani erakrundile.

9. mail avati linnarahva osavõtul mälestusmärk Vabaduse tänaval, õigeusu vaimulik pidas samas mälestusteenistuse ja õnnistas mälestuskivi. Ööl vastu 16. maid kriipisid tundmatud isikud langenute mälestuskivile eestikeelse solvangu: „Need mõrtsukad pommitasid minu vanaema, põlegu nad põrgus."

Оскверненный памятник
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Rüvetatud mälestuskivi

Sellest vandalismi juhtumist rääkisid Dmitri Kazjonnov ja Andrei Surgajev Kiviõli linnapea Nikolai Vojeikiniga. Arutluse käigus tekkinud konfliktne õhkkond võis saada diplomaatide väljasaatmise põhjuseks.

Diplomaatilise praktika kohaselt võib oodata nüüd Venemaa-poolse vastusammuna mõne Eesti diplomaadi Vene Föderatsioonist välja saatmist.

Venemaa välisministeeriumi teatel on tegemist ebasõbraliku sammuga ja diplomaatide välja saatmine ei jää vastuseta. "See on järjekordne ebasõbralik ja põhjendamatu samm, mis saab vastuse," seisab Vene välisministeeriumi avalduses.

Moldova president Igor Dodon
© Sputnik / Григорий Сысоев

"See on samm, mis toob kaasa negatiivseid tagajärgi kahepoolsetele suhetele, " ütles intervjuus portaalile Sputnik Eesti Venemaa saatkonna pressiesindaja Deniss Mosjukov.

Moldovast saadetakse välja viis Vene diplomaati

Moldova valitsus saadab välja viis Venemaa diplomaati, vahendas Sputnik Eesti teisipäeval. Välisministeeriumi eestkõneleja Ana Samson ei täpsustanud diplomaatide isikuid ega põhjendanud otsust. Diplomaatidel tuleb riigist lahkuda 72 tunni jooksul.

Moldova president Igor Dodon nimetas oma Facebooki kontol otsust "vastikuks žestiks meie strateegilise partneri" Venemaa vastu. Dodoni hinnangul on tõenäoliselt tegemist lääneriikidest tulnud või isegi ookeaniülese käsuga.

Tagid:
diplomaat, mälestuskivi, väljasaatmine, põhjus, linnavalitsus, Välisministeerium, saatkond, Nikolai Vojeikin, Andrei Surgajev, Dmitri Kazjonnov, Kiviõli, Moldova, Eesti, Venemaa

Peamised teemad